Rockboard ST-01 - chromatická ladička na zem

Rockboard ST-01 - chromatická ladička na zem
Rockboard ST-01 - chromatická ladička na zem

ST-01 je chromatická ladička na zem. S ohledem na velký rozsah ji využije nejen kytarová, ale též basová komunita. Nemluvě o té ukulelové. Hlásí se k true bypass, při odpojeném napájení signál stále prochází. Šasi působí bytelně. Napájení je bud adaptérem, nebo 9V baterií. Ta je přiložena, což je chvályhodné. Vkládá se zespoda šikovně provedenými dvířky. Udávaný odběr je nízký, baterka by měla nějaký ten pátek vydržet.

Má dva zapuštěné spínače. Center určuje nastavení základního tónu. Detune zase podladění o jeden, dva nebo tři půltóny. Co je nešikovné, je, že typ podladění se zobrazí jen na pár vteřin při aktivaci. Pak už se tato signalizace neobjevuje. Naštěstí se volba po odpojení napájení vyresetuje. Takže když po divokém večírku zapomeneme, že jsme podlaďovali, ladička je na tom stejně.

Konektory leží z obou stran. Z důvodu úspory místa mi přijde praktičtější jejich umístění shora. Vpravo je vstup pro signál, který zároveň odpojí baterii, a samice pro napájení. Vlevo jsou dva výstupy. Při klasické koncepci je na výstupu signál, který můžeme zatlumit delším podržením spínače. ST-01 to řeší jinak: Výstup Mute Out se vypne vždy při zapnuté ladičce. Druhý výstup Bypass Out propouští signál stále. Šikovná drobnost, kterou můžeme využít třeba při... Teď mě právě nic nenapadá, ale vás to určitě napadne. Zkusil jsem do obou naráz připojit zesilovače. Ano, máme na nich signál současně, ale zjevně jsou zapojené paralelně, zvuk se vzájemně požíral. Takže současné zapojení nedoporučuji, možná jen s využitím předřazeného bufferu.

Červené dílky signalizují jemné doladění, správná hodnota má barvu zelenou. Velké modré písmeno zobrazí detekovaný tón. Je třeba si zvyknout, že tón D spíše připomíná nulu a H osmičku. Vše je velmi dobře čitelné na dálku, na blízko, ve tmě - přitom neoslňuje - i na slunci. Kombinace barev je přehledná.

A jak to šlape? Potěší, že to není žádná taková ta přelétavá potvora, co pokaždé ukáže něco jiného. Funguje rychle a přesně. Tedy vzhůru do světa, kde rozladěných tónů není.

 

Technická specifikace

typ ladičky chromatická
true bypass ano
rozsah A0 (27,5 Hz) až C8 (4168 Hz)
referenční hodnota nastavitelná 432–445 Hz (krok 1 Hz)
napájení zdroj nebo 9V baterie (přiložena)
spotřeba 22 mA
rozměry 7 x 11 x 5 cm

 

https://www.rockboard.de/en/accessories/rockboard-stage-tuner-st-01-chromatic-pedal-tuner-rbo-e-st-01

Psáno pro časopis Muzikus