Rocktron Unity Tuner - chromatická pedálová ladička

Rocktron Unity Tuner - chromatická pedálová ladička
Rocktron Unity Tuner - chromatická pedálová ladička

Nuže, chromatická pedálová ladička... Pojďme si říct, jak podrazit kamarády z kapely tím, že naladíme pomocí tohoto udělátka od firmy Rocktron.

 

Krabička je to bytelná, celá kovová, barvy matně ocelové. Nepříliš těžká, ale ne zas tintítko, které by ujíždělo pod nohou. Zespoda je polepená čímsi protiskluzovým. Zprava má vstup na kytarový jack a zleva dva výstupy (jeden pro ladění při zapnutém zvuku, druhý při vypnutém). Na horním panelu je footswitch, displej a dvě malá tlačítka - pro kalibraci a pro přepnutí mezi klasickým a stroboskopickým zobrazováním.

 

Displej má po obvodu půlkruhový věnec z červených diod, uprostřed kterých je zelená, symbolizující naladění struny. Diody jsou zřetelné a při dolaďování příjemně kolísá intenzita jejich světla, takže je ladění snadné a intuitivní. Uprostřed displeje jsou modré diody vypisující tón, který ladíte, plus dioda signalizace „o půltón výš“.

 

V rámci ladění na 440 Hz splňuje tato krasavice vše, co bychom od ladičky mohli chtít. Ladí přesně a rychle reaguje i při hodně staženém potenciometru nebo při velmi podladěné struně, která se pomalu rozechvívá. Stejně spolehlivá je při zapojení basové kytary.

 

Zajímavá je funkce kalibrace. Spočívá v tom, že udáte frekvenci (zahráním např. o čtvrt tón níž naladěné struny E) a zbytek nástroje už naladíte do chromatiky podle na začátku udaného tónu (jak na to, je popsáno v návodu - jde o dvě kliknutí). Když ladičku vypnete, je při novém zapnutí zase na 440 Hz. Tato funkce je jednoduchá a velice rychlá a nástroj tak přesunete do příslušného ladění v několika vteřinách. Hrajete-li např. do nahrávky s posunutým laděním, je tento kousek výborným pomocníkem. Nutno ještě podotknout, že ladičku nelze manuálně nastavit na konkrétní frekvenci (např. 442 Hz, což může být při hraní s nástroji jako koncertní piano či vibrafon problém). Je však evidentní, že pro něco takového není určena, jen kalibrace a ladění nebudou v takovém případě úplně pohodlné.

 

K ladičce je přibaleno příjemné látkové pouzdro, které je možno utáhnout šňůrkou. Cena je 4 608 Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání footswitch, kalibrace, stroboskop
Napájení 9V adaptér/baterie
Rozměry 118 x 87 x 38 mm

 

www:

www.rocktron.com/unity-tuner.html

Psáno pro časopis Muzikus