Rode VideoMicro - videomikrofon

Rode VideoMicro - videomikrofon
Rode VideoMicro - videomikrofon

Rode VideoMicro

Malý pomocník pro velkou službu

Zcela zásadním rozměrem funkčního marketingu v prostředí internetu je video. V oblibě jsou krátké dobře natočené klipy, jejichž základem je kromě obrazové složky také dobrý zvuk. A tak kvalitní mikrofon je základem všeho. Pohybujeme-li se na samé hraně amatérského a profesionálního světa, tak své místo zde má mikrofon od australského zavedeného výrobce Rode VideoMicro. Pojďme se mu mrknout pod kožíšek.

Rok 2016 kdosi nazval rokem videa. Asi víte, jak videa prostupují prostředí sociálních portálů, k dispozici máme video portál YouTube. A tak není divu, že se výrobci mikrofonů soustředí také na tento segment trhu. Základem je slušná vložka, kvalitní pouzdro a také způsob, jak to celé připevnit na fotoaparát, kameru a nebo tablet/mobil. Důležité je taktéž vyřešit nechtěné kouzlo prostředí. Mám na mysli především vítr, který, jak jistě víte, dokáže zhatit velké plány nepřipravených filmařů.

 

Testovaný kousek je docela malý, relativně levný mikrofon, jehož součástí v balení je odolná konstrukce pro montáž do kolejničky blesku (kolejnice se nazývá hot shoe) krátký propojovací audio kabel (červený, kroucený) a také chlupatý návlek (řečený též mrtvá kočka). Chybí látkové pouzdro, které by mnozí uvítali. Sám jsem se obětoval a ručně testoval odolnost plastového držáku do kolejničky. Přežil i silné kroucení, lze tedy říci, že něco vydrží.

 

Firma Rode běžně poskytuje na své výrobky desetiletou záruku. Ovšem pozor, na VideoMicro je záruka pouze dvouletá.

 

Zvuk - základ mikrofonu

Patříte-li mezi nadšené kameramany, možná jste se dostali do situace, kdy zvuk u vašich záběrů skutečně nestál za nic. Nejčastějším škůdcem je vítr, který z audionahrávky většinou nedostaneme. Poměrně pohodlným řešení je VideoMicro. Velmi mě překvapilo, že se nebojí ani silnějšího větru, dokonce jsem na internetu našel videa, jak na něj foukají fénem a zvuk je pořád čistý. Koneckonců, zkuste natočit záběr na vestavěný mikrofon svého fotoaparátu s mikrofonem a bez něho. V případě této australské mašinky vás výsledek jistě překvapí.

 

Často natáčím videa v Českém rozhlase - ve studiích, na místě natáčení rozhlasových reportáží, v různých prostředích. Používám zrcadlovku Canon nebo iPad. Výsledky práce publikuji na Facebooku a YouTube. Naši fanoušci přirozeně od rozhlasu vyžadují dobrý zvuk, což nás nutí o tom intenzivně přemýšlet. Vezmeme-li v úvahu technické možnosti - nemáme filmovou kameru ani vzdělaného kameramana, nepotřebujeme záběry do filmu, ale na internet, potřebujeme pracovat maximálně rychle, protože posluchač čeká -, tak mikrofon splní všechna naše očekávání. Dobře funguje i při rozhovorech, v rámci možností i na delší vzdálenost. Pochopitelně jako ruchový mikrofon se osvědčuje dnes a denně. Nepotřebuje napájení, je vybaven kondenzátorovou kardioidní kapslí. Pořízený zvuk se vám, v porovnání s klasickými mikrofony, může zdát poněkud plošší. I tak je ale dostačující.

 

Foťák, kamera, tablet?

Věčná otázka, s jakou ženou bejt..., zpívá v jedné písni kapely T4 Roman Dragoun. Patříte-li mezi přemýšlivé „natáčeče“, přečetli jste kdeco, a pořád nevíte, jako třeba já, tak patrně nepohrdnete krátkým shrnutím.

 

Zrcadlovka je výborná věc na video, má velký čip, což umožňuje poměrně dobrou práci se světlem, hloubkou ostrosti (s patřičným objektivem). Dokonce se běžně na zrcadlovky točí televizní filmy. Cenově to ale není nejlevější. Na trhu jsou tři značky - Canon, Nikon a Pentax. Video se točí především na Canon, kterému - alespoň v levnějších variantách - chybí sluchátkový výstup, což je podle mě docela důležitá věc. Není nad to mít přehled. Výhodou jsou ale poměrně levné objektivy (pevné i zoom) s krokovými motory pro natáčení videa (označení STM). Zrcadlovky jsou zatím schopné točit video ve formátu HD.

Rode VideoMicro - videomikrofon
Rode VideoMicro - videomikrofon

Výrobci kompaktů a „bezzrcadlovek“ (fotoaparáty s větším čipem a výměnnými objektivy) se dost předhánějí, kdo nabídne lepší komfort pro video. Nakonec na internetu jsou stovky testů a videí, jak který fotoaparát natáčí. Fenoménem je bezesporu 4K video, což je video s rozlišením po delší straně 4000 px (HD má 1920px). Už ale vidím počítač, jak takové video sosá z internetu a přehrává ho v reálném čase. Co ale není, jistě bude. A přijdou třeba i větší rozlišení videa.

 

Po ruce ale vždycky máme mobil, popř. tablet. Americký Apple na možnostech zachycení kvalitního videa doslova staví, konkurenti ale nezůstávají pozadu (např. Samsung, Lenovo). I k mobilu nebo tabletu lze připojit VideoMicro. Držáky, rámečky a redukce pro připojení jsou aktuálně k dispozici k výrobkům Apple, jistě se ale, myslím na asijském trhu, časem objeví příslušenství i pro ostatní značky. A dnes není problém něco z ČR nakoupit třeba na Taiwanu.

 

Závěr

Na trhu je celá řada videomikrofonů a australští Rode v tomto segmentu patří k jistým průkopníkům. Kupujete si výrobek renomované firmy, který by vás neměl zklamat. V případě VideoMicra jsem přesvědčený, že nezklame. Zastane poměrně velkou práci především při venkovním natáčení.

 

Info:

Rode VideoMicro je videomikrofon s upevněním do bleskové kolejnice fotoaparátu. Cena je 1890 Kč.

 

Plus:

dobrý poměr cena/výkon

slušný zvuk

není nutné napájení kapsle

 

Mínus:

málo příslušenství

v některém prostředí poněkud plošší zvuk

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce videomikrofon s kondenzátorovou vložkou
Kapsle 0,5”
Frekvenční rozsah 100Hz až 20kHz
SPL max. 140 dB
Hmotnost 42 g
Rozměry 21 x 21 x 80 mm
Příslušenství držák, chlupatý kryt, kabel, manuál
Záruka 2 roky (po registraci na webu výrobce)

 

www:

www.rode.com/microphones/videomicro

Psáno pro časopis Muzikus