Roland Discover 5

Roland Discover 5
Roland Discover 5

Není to klasická samohrajka, i když to samozřejmě umí taky. Přichází na pomoc především barovým hráčům (ten seriozní smysl) a pak domácím akcím typu Šílí celá rodina (americká bláznivá Karaoke, která se - jak jinak? - rychle zabydluje i u nás).

 

Discover je postaven především na spolupráci s MIDI soubory. A protože každý "keyboard player" v baru má plné kapsy disket s MIDI soubory, je Discover odpovědí na mlčky vykřičenou potřebu barového nástroje tohoto typu. I vy zjistíte, že soubory *.mid nemusí být děsně nudné či překonané, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dnes už MIDI soubory běžně zahrnují i texty a akordy a Discover 5 je čte přímo z počítačových textových souborů *.txt! Celá Evropa dnes prožívá boom skupin typu one-man, což je klíčovým momentem jak pro hudební tvorbu, tak také pro interpretaci hudby. Muzikanti často využívají SMF soubory jako podklad svého zpěvu, protože živý doprovod přestává být zajímavý pro posluchače a především pro toho, kdo kapelu daný večer ve svém klubu musí zaplatit, že ano. A tak tihle sóloví hudebníci přes den sedí doma u svých SW/HW sekvencerů, brouzdají internetem a loví. A když dostatečně naloví, dají se do práce a tento materiál zpracují k obrazu svému a obrazu svého nástroje, aby pak mohli večer zase sedět v baru a tvářit se velmi virtuózně. A v tom je právě potíž. Není na trhu mnoho takových nástrojů, které nabízí práci s MIDI soubory v dostatečné míře, neboli jsou přiměřeně vybaveny pro jejich interpretaci. Discover 5 je jedním z mála těch nástrojů, o kterých lze výše uvedené říci. Má 61 dynamických kláves s aftertouch, 1422 velmi slušných zvuků a 44 bicích sad standardů GM2/GS, 64hlasou polyfonii, multitimbrál (19), velký dotykový displej, zobrazení textů i akordů a nářadí pro úpravu songů. 128 pamětí pro uložení individuálního nastavení, disketu a SmartMedia kartu pro ukládání jak songů, tak nastavení (dokonce v nástroji najdete už vloženou SM kartu s kapacitou 64 MB). Texty lze s muzikou synchronizovat a songy řetězit. Jasné a přehledné ovládání na panelu je evidentně uzpůsobeno pro živé hraní. Váha kolem 12 kg svědčí o tomtéž.

Vocal Harmonizer/Vocoder

Tato část Discovera je ovšem jednou z nejzajímavějších. Celá pravá část panelu je obsazena tlačítky a dalšími prvky pro jejich ovládání. Úprava hlasu je zde rozpracována velmi podrobně a možností je celá řada. Přednastavených kombinací - presetů - je k dispozici přes 90 jenom pro operace s hlasem. Programovat lze navíc úplně vše. K dispozici máte makra (programovatelná nastavení pro určitý druh hlasového vstupu) - Talk (pro situaci, kdy do mikrofonu hovoříte a třeba oznamujete píseň), Singer (nejběžnější nastavení pro zpěv, bez speciálních efektů a hlasových vylomenin, automaticky nastavuje nejrozumnějším způsobem reverb, delay, compressor a noise gate pro solidní zpěv), 12 x Voice FX (fajnovosti typu transformace pohlaví zpěváka, robot, apod.) a Auto-tune (velmi zajímavá funkce, která dolaďuje falešný zpěv, ba i hovor - nevěřil jsem tomu, ale funguje to). Dále si řekněme o třech druzích harmonie - Small (dua, tria), Ensemble (větší hudební tělesa) a Vocoder, což je starý známý hlasový procesor a upravovač, umožňuje třeba zpívat či hovořit podle melodie, hrané na klaviatuře, apod. Velmi pozoruhodná je patentovaná funkce Auto-harmony, která přidává harmonie do hraného songu v reálném čase a vymýšlí je podle zápisu melodie v MIDI souboru už dopředu! Nejde tedy o slepé přehrávání natvrdo daných harmonických variací jako u konkurenčních produktů, ale nástroj je vymýšlí aktuálně. Kromě zmíněných hlasových efektů máte pro celý nástroj k dispozici efekty globální - reverb, chorus a M-FX (multi-efekt), zahrnující 47 různých typů. Můžete provádět Split na levou a pravou část s odlišným zvukem a Layer pro překrytí zvuků. Chcete-li jeden zvuk melodie (znějícího nástroje) ztlumit a hrát jej sami, použijete funkci Minus-One.

 

Songs Management

Na SM kartě dostanete databázi desítek připravených písní od nejrůznějších autorů a snad všech stylů. Najdete zde písně od Madonny a Shakkiry, přes Phila Collinse, Stinga a kapelu Toto, až po blues, jazz a swing. V operačním systému Discover je připraven i databázový program, zvaný Song Finder, který dokáže operovat nejen s desítkami skladeb na této kartě, ale obecně s databází až 99 999 skladeb! Firma Roland zde velmi prozřetelně myslí na budoucí média s mnohonásobně vyšší kapacitou, než se chlubí dnešní SM karty. Abyste neměli nejmenší problém s prodlevami, nechvalně populárními při natahování MIDI skladeb z disket, přichází na pomoc funkce Next Song Reserve, která umožní připravit si příští skladbu už během přehrávání aktuálně běžící! Tedy, připadáte si právem jako DJ, jelikož ihned po dokončení skladby máte připravenu následující, takže vašim posluchačům - tanečníkům, překážejícím si na parketu, nedáte šanci si vydechnout. Nicméně, pokud nejste zrovna středem pozornosti baru a toto ovládání vám nevyhovuje, je zde ještě jedna berlička - Play and Search Function. Prostě zahrajete hlavní či nějaké téma ze songu, který chcete nalézt, a Discover vám jej najde! Dost dobré.

 

SMF files - co

s nimi lze dělat?

Jak již bylo řečeno, MIDI soubory jsou podstatou filozofie tohoto nástroje, abych tak řekl. Firma Roland má již velmi četné zkušenosti s výbavou aranžérských keyboardů, jak jistě ráčíte uznat. Jmenujme jen aktuální řadu VA-3 až VA-76, pomineme-li jejich předchůdce. Myšlenka Covers (na dotykovém displeji připravená množina 72 templates - předprogramovaných nastavení stylů), ve formě symbolů obalů CD je velmi jednoduchá a přitom logická. Prstem si zvolíte, co potřebujete, a během sekundy (skutečně) hraje něco totálně jiného. Jakékoliv nastavení na Discoveru provedete, si můžete uložit do jednoho ze 128 programů pro příští použití. Samozřejmě máte k dispozici další prostor na SM kartě nebo disketě, nemáte-li stále dost. Pokud se vašim posluchačům mimořádně zamlouvá některá skladba či její část, račte použít čtyři značky (markers), které si můžete postavit, kam se vám zlíbí, a mezi nimi pak nechat přehrávání kolovat do zblbnutí - funkce Mark and Jump. Pro ty, kteří mají od přírody hlas posazený jinde, než mu vnucuje tónina dané skladby, získané na internetu nebo za koruny/eura, pak ještě není vše ztraceno! Funkce Singer Key umožní zadat nejvyšší a nejnižší tón, který jste připraveni v pohodě uzpívat, a Discover vám pomocí této funkce všechny MIDI skladby, tahané z médií, automaticky přetransponuje do tohoto rozsahu! Taky dost dobré. Toto nastavení si navíc můžete rovněž uložit, spolu s jinými parametry.

 

Texty a akordy na TV

Lze je oddělit a zobrazit nejen na displeji, ale také na vnějším monitoru či TV obrazovce, výstupním konektorem je cinch, stejný, jako na každém videu či kameře. Lze je navíc synchronizovat. Ze SMF, obsahujících značky akordů, můžete v reálném čase nechat tyto informace vypisovat. A to dokonce dostatečně dopředu, takže váš doprovodný kytarista se nemusí obávat ostudy!

 

Konektory

Na zadní straně nástroje jsou konektory pro komunikaci s okolím - MIDI In/Thru/Out, hlavní stereo výstup (L/R), tři pedály, sluchátka, mikrofonní vstup, výstup harmonizéru buď zvlášť nebo smíchaný s hlavním a video výstup (cinch). Discover nemá vlastní reproduktory.

 

Závěr

Discover 5 je aranžérský keyboard, který vznikl z potřeby nabídnout nástroj, který umí editovat, aranžovat a upravovat SMF soubory v reálném čase, je vybaven silným harmonizérem/vocoderem a bez zdlouhavého čekání či načítání operuje s velkým množstvím MIDI songů. Sáhněte si na něj u nejbližšího prodejce HN a kritizujte konstruktivně.

 

Info:

Roland Discover 5 je keyboard určený především pro práci s MIDI soubory. Cena je 72 610 Kč s DPH.

Plus:

Harmonizér/Vocoder

karta SM 64 MB v ceně

vyhledání songu podle zahraného téma

Mínus:

nemá vlastní repro

kryt SM karty na dva vruty do umělé hmoty

Psáno pro časopis Muzikus