Schecter Damien Platinum 6 - „gothic-metalová“ kytara

Schecter Damien Platinum 6 - „gothic-metalová“ kytara
Schecter Damien Platinum 6 - „gothic-metalová“ kytara

Série Diamond zahrnuje celou řadu elektrických kytar a my se podíváme na klasický, řekněme „základní“, model.

Schecter Damien Platinum 6 je tvarově superstrat „vytuněný“ do stylu gothic. Celá kytara je v matné černé (jakoby stealth) barvě. Okolo celého těla, hlavy i krku je podél hrany pěkná ozdobná poloprůhledná lišta, která je na těle a na hlavě ještě doplněna dvěma tenkými bílými proužky. Vrchní deska těla je po celém obvodu ke krajům viditelně zkosená. Mechanika, kobylka a knoflíky na potenciometrech jsou v matném chromu. Prostě vzhledově je to gothic metal. Řekl bych, že taky cool. :-)

 

Krk je údajně ze tří kusů javoru (není to vidět, protože je celý zezadu matně černě nalakován, stejně jako celá kytara) a je vlepený do těla kytary. Spojení u těla je v oblém výřezu (nebo přesněji ve tvaru „čtvrtměsíce“) vyfrézováno tak, že se můžeme pohodlně dostat po jumbo pražcích až na čtyřiadvacátou polohu a tam mrskat dokola na palisandrovém hmatníku svoje oblíbené licky. Krk tím, že je ze tří kusů, má být extra stabilní. Palisandrový hmatník je příjemný na dotyk. Značky na polohách jsou ve tvaru různě velkých a různě natočených letících netopýrů, což bude vyžadovat trochu „optický zástřel“, protože netopýři se po hmatníku roztahují a nespokojí se jenom s jednou polohou, ale křidélky přesahují i do polohy nad a někdy i pod, ale dá se na to poměrně rychle zvyknout (největší netopýr je „díky Bohu“ na dvanáctém pražci).

 

Tělo je tlusté a údajně z mahagonu, ale vzhledem k hmotnosti celé kytary jsem trochu zapochyboval. Možná jsou v těle duté komory... Struny jdou přes klasickou kobylku dírami skrz tělo. Tahle kombinace zaručuje, že se do dřeva dobře přenáší vibrace ze strun. Kytara produkuje nasucho výrazný středový zvuk. Takový zvuk by se pak měl prosadit v rockovém a metalovém nářezu. I když amplifikovaný zvuk je samozřejmě ovlivňován mnoha dalšími faktory - krabičky, zesilovač/korekce, reprobox...

 

Snímače jsou aktivní EMG 81/85 (kobylka/krk), dnes již standard pro rock a metal. EMG 81 by měl mít dle výrobce keramický magnet a EMG 85 AlNiCo 5. Řekl bych, že snímače přenášejí do aparátu u této kytary zvuk hodně podobný, jako když se hraje nasucho. Jejich zvuku se nedá nic vytknout, leda snad to, že aktivními EMG snímači dneska osazují výrobci příliš mnoho kytar a tím se celkově relativně zmešuje zvuková pestrost. Aktivní elektroniku je nutno napájet devítivoltovou baterií. Měla by vydržet dlouho, přibližně 3000 hodin, což je 125 dní, takže s rezervou asi tak půl roku používání. Nezapomeňme, že se baterie vybíjí (i když se nehraje), jestliže je do samice jacku kytary zastrčena šňůra. Mechanika na hlavě je Groover 18 : 1 (to znamená jemný převod) a je také v matném (Satin Chrome) provedení. Funguje standardně dobře - bez výhrad.

 

Jak se na to hraje?

Je to v pohodě, pohodlné hraní. Krk padne slušně do ruky a nebolejí z toho záda, protože kytara je lehká. Snímače produkují středově výraný zvuk, basy a výšky jsou v normálu. Sustain je slušný již bez elektriky, po zapojení je ještě lepší. Volume a Tone fungují standardně.

 

Pro koho je kytara určena?

Pro gothicmetalové kytaristky/kytaristy. (Nevím přesně proč, ale připadá mi ta kytara vhodná spíš pro dívky.) Kytara společně se správným ohozem, účesem, tetováním atd. vytvoří celkově velmi dobrý image (a to, jak kytara vypadá, hraje při rozhodování o koupi nástroje mnohdy veledůležitou roli). A taky dobře hraje.

 

Závěr

Schecter Damien Platinum 6 je stylová elektrická kytara předurčena pro gothic metal. Zpracování je kvalitní, zvuk je průrazný, na záda si to může hodit i křehčí osoba pojídající rostlinnou stravu, beze strachu, že se pod tíhou kytary po třiceti minutách zhroutí. Kytara existuje ve více verzích: šestistrunná (v testu), šestistrunná barytonová, šestistrunná s tremolem Floyd Rose, šestistrunná s tremolem Floyd Rose a sustainer systémem, sedmistrunná a osmistrunná. Všechny ve stejném barevném provedení (za příplatek i pro leváky).

 

Info:

Schecter Damien Platinum 6 je moderní šetistrunná elektrická kytara s aktivními snímači EMG. Vzhledově je určena pro gothic-metal.

Cena je 16 666 Kč.

 

Plus:

cool vzhled

průrazný zvuk

kvalitní zpracování

nízká hmotnost

 

Mínus:

nehraje bez 9V baterie

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Barva matná černá a matný chrom
Tělo mahagon, tvar superstrat
Krk javor (ze tří kusů), vlepený do těla
Hmatník palisandr (rosewood), polohové značky Platinum Bats
Počet pražců 24 (X Jumbo)
Ladící mechanika Groover Rotomatics 18:1
Kobylka pevná, struny zkrz tělo
Snímače aktivní EMG 81/85
Přepínač třípolohový
Potenciometry volume, tone

 

www:

www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Damien-Platinum-6.aspx

Psáno pro časopis Muzikus