Schecter Omen Extreme 5 - baskytara vhodná do tvrdších stylů

Schecter Omen Extreme 5 - baskytara vhodná do tvrdších stylů
Schecter Omen Extreme 5 - baskytara vhodná do tvrdších stylů

V minulém čísle jsme si představili první ze dvou testovaných krasavic firmy Schecter Stargazer 4. Dnešní rande strávíme se sexy motorkářkou, co má na nádrži své mašiny napsáno Schecter Omen Extreme 5. Kdo nemáte rádi kůži a rychlá kola, představte si latex a bič.

Stejně jako na schůzce, dám hodně na první dojem. Někdy vím, že to bude přijatelně strávených deset minut, někdy jsou z toho pytle pod očima... To je případ i této baskytary.

 

Popis

Tělo je lehce klenuté, jako materiál byl použit mahagon s topem z žíhaného javoru. Dvouoktávový krk s menzurou 35” je javorový s palisandrovým hmatníkem, na kterém jsou velmi vkusné intarzie. Z jednoho pohledu evokují pentagram, z druhého epoletu kapitána vesmírné lodě. Štíhlý a velmi pohodlný profil krku přímo vybízí k rychlé a technické hře. Pražce jsou typu jumbo, na testovaném kuse budou potřeba trochu začistit. Nultý pražec je plastový. Mechaniky jsou uzavřené typu Gotoh. Spojení krku s tělem je šesti šrouby. To snad neurve ani Billy Sheehan. Kobylka je jednoduchá válečková. Firemní snímače jsou typu HB s aktivní dvoupásmovou elektronikou. Knoby, kterými může ovládat hlasitost, poměr snímačů, basy a výšky, jsou příjemně zapuštěny do těla, jak to známe např. z nástrojů PRS. Nástroj byl vyroben v Indonésii.

 

Osazení

Veškerý HW použitý na tomto nástroji je lehce kouřového zabarvení, takže skvěle doplňuje povrchovou úpravu dřeva „černá třešeň“ a funguje dobře. Mechaniky se nepovolují, kobylka je snadno seřiditelná a drží. Použité snímače a elektronika jsou kvalitou někde ve středu pomyslného závodního pole, nicméně zcela adekvátní ceně nástroje. Aktivní elektronika se chová dobře, posazení korekcí je příjemné, funkce balance, stejně jako na modelu Stargazer, je opět spíše přepnutí kobyla/oba/střed než plynulý přechod. Možná by stálo za úvahu nechat si později nainstalovat dvojitý knob, umožňující nezávislé nastavení obou snímačů. To mi kdysi poradil jeden výborný kytarář a ta rada je k nezaplacení, nástroj tím hodně získá. Tato baskytara nemá možnost přepnutí do pasivního módu. Příjemná je samostatná šachta na devítivoltovou baterii. Tolik stručný popis a pojďme k tomu nejdůležitějšímu, tedy jak to hraje.

 

The Omen. Možná si vzpomenete na slavný horor o roztomilém chlapci, který vesele likviduje všechno, co se mu postaví do cesty. Natáčení tohoto filmu provázela řada podivných náhod a událostí, z nichž některé skončily tragicky a několik spolupracovníků štábu toto natáčení buď nepřežilo, nebo jen o pár dní.

 

Zvuk

Mahagonové tělo s hezkým javorovým topem předurčuje sound nástroje k temnotě a síle, možná proto se basa jmenuje po slavném hororu, který se motá kolem vtělení vládce temnot. Takže zapomeňte na romantiku, tahle basa je opravdu drsňák. První pocit z ní je agresivita a tvrdost. Zvuk je posazen hodně nízko, tón je plný a pevný. Dokážu si ho představit v kterémkoli tvrdším stylu, ale také v popu, kde ve správných rukou dokáže dodat skladbě hezký a kultivovaný spodek. Když víte, jak na to, dá si říct. Při hře prsty basa dobře artikuluje, je citlivá na techniku hry. Při hře slapem je to vysloveně nářez, stačí si trochu pohrát s nastavením ekvalizéru na zesilovači, a basa zabíjí. Nakonec jsem si nechal trsátko. Tón je stále temný, ale získává „atack“ a více středový nádech, se zkreslenými kytarami to byla paráda. Při zkušební nahrávce mi takto vylezla zvukově daleko dražší basa.

 

Hodnocení

Baskytara Schecter Omen Extreme 5 je esteticky i zvukově velmi povedený nástroj, vhodný především do tvrdší muziky. Doporučuji ho nejen začínajícím rockerům, ale i zkušenějším hráčům. Dle výrobce je tato basa vhodná i na jazz, tož zkusit to můžete.

Info:

Schecter Omen Extreme 5 je baskytara vhodná do tvrdších stylů. Doporučená maloobchodní cena je 10 680 Kč.

 

Plus:

zvuk

skvělý krk

zvuk

design

 

Mínus:

funkce Balance

ledabyle začištěné pražce

 

www:

www.schecterguitars.com

Psáno pro časopis Muzikus