Schecter - Stargazer 4 - test baskytary

Schecter - Stargazer 4
Schecter - Stargazer 4

Dostal jsem k otestování dvě baskytary Schecter. Stargazer 4 a Omen Extreme 5. Dovolím si oba testované nástroje Schecter přirovnat k ženám. První je přidrzlá alternativní intelektuálka s červeným přelivem a sexy postavou, která při bližším seznámení nabízí mnoho variant použití, druhá je vyzývavá motorkářka, která už při prvním panáku Jacka Danielse dává jasně najevo, že to bude pořádně tvrdá a rychlá jízda. V dnešním testu si pozveme na rande první z nich.

Stargazer 4 je svým tvarem další z odkazů na legendární Rickenbaker, který se díky stejným konstrukčním prvkům v tomto nástroji odrazí i zvukově. Schecter ale navíc nabízí i svůj vlastní nepřehlédnutelný rukopis.

 

Popis

Tělo je jasanové s velmi pěknu kresbou v dvoubarevné úpravě sunburst. Na jeho přední desce jsou dva výrazné pickguardy. Jeden je pod ovládacími knoby a kromě estetické funkce slouží zároveň jako přístup k elektronice. Druhý pickguard, který je veden skoro až ke spodnímu rohu těla, by teoreticky mohl sloužit také jako ochrana před trsátkem v rukou zběsilého rockera.

 

Javorový krk s abalonovými intarziemi je dvouoktávový, s palisandrovým hmatníkem a menzurou 35”. Pražců je 24 a jsou typu jumbo, sedlový pražec je plastový. Tělo i krk jsou lemovány bílou lemovkou.

 

Hardware je firemní Schecter. Elegantní hlavu s prolisem zdobí uzavřená mechanika typu Gotoh, dále masivní kobylka s možností provlečení strun skrz tělo. Aktivní elektronika umožňující seriové nebo paralelní zapojení dvou pasivních EMG snímačů.

 

Osazení

Firemní hardware je celý ve stříbrném provedení. Mechaniky jsou přesné s jemným chodem a nerozlaďují se. Kobylka působí velmi masivním dojmem, seřízení bylo rychlé a drží. Velké plus je možnost provlečení strun skrze tělo, zkoušel jsem ze zvědavosti obě varianty a rozdíl je slyšitelný, po provlečení strun se zvuk zpevnil a ztloustl. Dle mého tedy raději provlékat.

 

Keramické snímače EMG jsou překvapivě pasivní, přestože většina výrobců osazuje své nástroje aktivními, které tuto značku proslavily. Nicméně jejich zvuk je velmi ostrý a konkrétní, subjektivně posouvají tento nástroj do vyšší kategorie. Tahle basa se v kapele rozhodně neztratí.

 

Elektronika je dvoupásmová, s ovládacími prvky Volume, Balance, Bass a Treble, přičemž knob hlasitosti je zde možné využít také k přepnutí zapojení snímačů paralelně nebo do série. Balance snímačů je spíše skokovým přepnutím než plynulým přechodem. To je evidentně konstrukční vlastnost použité elektroniky, která mi ovšem příliš nevyhovuje, osobně bych si tento potenciometr nechal vyměnit za jiný. Naopak velmi kladně hodnotím samostatnou šachtu na 9V baterii. Nástroj je „crafted in South Corea“.

 

Zvuk/hodnocení

Čekal jsem, kolik Ricka v sobě tahle basa bude mít. Něco ano, tedy základní charakter zvuku, ale někde si umí jít po svém a vůbec ne špatně. Její tón je položený spíše do středů a výšek, nástroj příjemně cinká.

 

Při použití prstů i trsátka se nástroj chová výborně, umí citlivě reagovat na jemnou dynamiku hry i přímočaře hrnout s kopákem pod elektrickými kytarami. Slap se mi osobně moc nelíbil, zvuk byl jakoby tenký a upištěný, ale předpokládám, že slaper sáhne po nečem jiném a tuhle krásnou basu nechá rockerům, popíkářům, vyznavačům britpopu, indie rocku a pod.

 

Výtečná je možnost hraní se seriově nebo paralelně zapojenými snímači. Dostaneme tak velké množství barev a většina z nich tomuto nástroji sluší.

 

Při hraní jsem nejdřív vůbec nevnímal, ale s postupem času velice ocenil pohodlný krk typu JB.

 

Jediné, co bych tomuto nástroji, nebo spíše konkrétnímu kusu, vytknul, je ne zcela ideálně usazená kobylka, což je nepříjemnost, se kterou je šikovný kytarář hotov za pár minut.

 

Závěr

Schecter Stargazer 4 je hezká, ale především dobře hrající baskytara. Své místo si najde mezi hráči, kteří nehledají univerzální nástroj, ale specifický charakter a osobitý sound.

 

Atlantic stargazer, česky nebehled obecný, je nevzhledná, ale velmi zajímavá ryba. Loví tím způsobem, že se zavrtá do písku a vyčkává na kořist, kterou loví skokem vzhůru. Některé její druhy vás také mohou otrávit nebo vám způsobit úraz elektrickým proudem.

 

Info:

Schecter Stargazer 4 je baskytara střední třídy typu Rickenbaker. Cena 15 900 Kč.

 

Plus:

design

zvuk

hratelnost

snímače

 

Mínus:

nepříliš pečlivě usazená kobylka

Psáno pro časopis Muzikus