Sib Cuda - kytarový overdrive

Sib Cuda - kytarový overdrive
Sib Cuda - kytarový overdrive

A máme tady lampový, ručně vyráběný overdrive pedál od firmy SIB, a to přímo z USA. Lampový overdrive není úplně běžná věc, konkrétně jde o lampu 12AX7, která se velmi často dává do lampových předzesilovačů.

 

Jak to hraje? Zvuk overdrivu Cuda je příjemný, bohatý na vyšší harmonické. A to je právě to, čím se liší od tranzistorového zvuku. Zejména při sólové hře se pod napísknutými tóny objevují jemné nuance, které se nám kytaristům na lampách tak líbí. Basy a výšky se dají korigovat širokopásmovými pasivními korekcemi (zhruba jako na běžném zesilovači).

 

Ovládací prvky jsou standardní: Drive, Bass, Treble a Volume. Asi netřeba překládat. Napájení je možné pouze 9V zdrojem, protože přístroj „papá“ velmi mnoho, a to 275 mA. Napájení na baterie není možné, protože se baterie do krabičky zkrátka nevejde, a i kdyby se vešla, tak by nedodávala dostatečný proud. Zapojení elektronky je ve třídě A, takže to i papírově má hrát jako starší lampáče např. typu Plexi. A tím se i přímo vymezuje okruh použití, ze kterého vynecháváme death, core, trash a doom metaly založené na hi-gainovém zkreslení. Tedy zvukově je to vhodné zhruba na blues, bluesrock, jižanský rock, punk, rock i hard rock (možná i tvrdší americké country by to sneslo :-)).

 

Krabice je vyrobena z tlustého (asi) za studena ohýbaného plechu, čudlíky na potenciometrech jsou černé s výraznou bílou ryskou vprostřed a tvarově příjemné na prsty. Přepínač je klasický plechový, zapojení je true bypass.

 

Má Cuda nějaké zápory? Ano má. Cenu. Cena je bohužel u podobných zařízení násobně větší než u efektů overdrive made in China, konkrétně krabičku pořídíte za 9220 Kč, protože je to ručně vyráběný originál z USA. A taky se mi moc nelíbí ta brčálově zelená barva krabičky, jinak nemám k pedálu žádné výhrady.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání Drive, Bass, Treble, Volume
Rozměry 118 x 96 x 37 mm
Hmotnost cca 650 g (váženo na domácí kuchyňské váze)
Napájení 9V zdroj s mínusem uprostřed

 

www:

www.sibfx.com/cuda-lt.html

Psáno pro časopis Muzikus