Sony Sound Forge 9 a jeho přerod ve vícestopý editor

Sony Sound Forge 9 - a jeho přerod ve vícestopý editor
Sony Sound Forge 9 - a jeho přerod ve vícestopý editor

Ze softwaru určeného pro práci s jedno a dvoustopými hudebními soubory, který se hodí především pro lineární střih a mastering, se stal vícestopý editor. Nahrávat, stříhat a masterovat lze nyní až s 64bitovými soubory s plovoucí desetinnou čárkou a 192 kHz v prostoru 7.1 nebo podle počtu fyzických vstupů a výstupů připojené zvukové karty.

Instalace

Ke kompletní instalaci je potřeba Microsoft .NET Framework 2.0. Pokud jej nemáte již nainstalovaný, průvodce instalací vás upozorní a umožní vám jej stáhnout z webu a doinstalovat, aniž byste museli samotného průvodce opouštět. Instalace, včetně Microsoft .NET Framework je poměrně svižná (pokud nemáte pomalé připojení k internetu, které by zdržovalo stažení .NET Framework) a bezproblémová, stejně jako on-line registrace.

 

Pracovní prostředí

Vizuální podoba verze 9 se nevyhnula téměř žádnému nešvaru, které provází aplikace při přechodu z jedno/dvoustopého editoru k vícestopému. Prostředí se tedy více podobá starším verzím, kde po názvu stop, jasného barevného odlišení stop nebo klasických "vagónků" s daty ve stopě, na které jsme zvyklí z Cubase, ProTools nebo Logicu, není ani památky. A tak je práce ze začátku poněkud neintuitivní. Jakmile se ale probudíme z poněkud klamného snu, že Sound Forge je vícestopý editor, přestaneme ho srovnávat právě s Cubase, Logicem a ProTools a vrátíme se zpět do reality, tedy že se stále jedná o lineární střihový a masteringový editor (smíchat skladbu je opravdu jiný úkol), který ale umožňuje střih a mastering vícestopých zvukových souborů, jsme doma, vracíme se zpět k filozofii práce, na kterou jsme byli u Sound Forge zvyklí, a práce se opět stává pohodlnou. Nic to ale nemění na faktu, že některými nápady grafického zpracování u klasických vícestopých editorů by se autoři Sound Forge mohli inspirovat.

 

Práce s více stopami

Právě tato vlastnost je v nové verzi nejzásadnější a od ní se de facto odvíjí velká většina dalších "nových" vlastností, jako je například možnost načítat a ukládat soubory s více kanály (pouze některé typy souborů to dokážou), Channel Convertor podporující například konverzi z 5.1 na mono nebo stereo (postrádám v tom případě ale také konverzi ze 7.1 na mono nebo stereo), stejně jako vícekanálový spektrální analyzér.

Jak již bylo řečeno, na Sound Forge je i nadále nutné hledět jako na střihový a masteringový editor. Zapomeňme tedy na horečné přidávání mnoha efektů jednotlivým stopám a nedestruktivní editace jednotlivých parametrů těchto efektů. Stejně jako dříve, i nyní je efekt aplikován buď na celou nahrávku (tedy všechny stopy), a nebo, pokud označíme část určité stopy, pak je efekt aplikován na tuto označenou část. Plug-In Chainer neumí směrovat efekt A na jednu stopu, efekt B na jinou atd. Je to logické v rámci filozofie celé aplikace.

Sony Sound Forge 9 - a jeho přerod ve vícestopý editor
Sony Sound Forge 9 - a jeho přerod ve vícestopý editor

Další novinky

Nejzásadnější novinkou pro mne byl fakt, že zmizely některé neduhy verze 8, jako například nesprávná komunikace se zvukovou kartou (mono soubory přehrával někdy uprostřed panoramy, jindy stejný soubor vlevo, jindy dokonce vpravo; lupnutí na začátku souboru, kde opravdu nebylo...), stejně jako poněkud nelogické "skákání" kurzoru na konec předešlého Regionu při spuštění přehrávání. V nové verzi již Sound Forge opět přehrává skutečně z místa, které si kurzorem nastavím. Instalace obsahuje sérii Sony Noise Reduction 2.0 plug-inů (Noise Reduction, Audio Restoration, Click Removal, Crackle Removal, a Clipped Peak Restoration), stejně jako nový masteringový balík efektů postavený na iZotope. Ten obsahuje šestipásmový masteringový ekvalizér, reverb, čtyřpásmový kompresor a masteringový limiter. Všechny tyto efekty provádějí v reálném čase analýzu a data graficky vykreslují, což umožňuje jejich snazší nastavení. Pro kvalitnější analýzu nahrávky přibyl Phase Scope meter, který umožní monitorovat problematické fázové posuny a zlepšit tak kompatibilitu s mono. Výstupní úroveň lze nastavit přímo ze Sound Forge a v balíku je obsažen kompletní CD Architect 5.2 pro vypalování CD. Verze 9 je Windows Vista kompatibilní, včetně možnosti plného využití 64 bitů. Batch convertor zůstal v podstatě bezezměn (ještě si tedy musíme počkat, až bude možné použít i funkce z menu Edit - jako například Select All nebo Copy, které se občas hodí, a v čemž například freewarový GoldWave již dávno Sound Forge překonává). Action Script byl maličko rozšířen o další funkce, a tak uživatelům dává možnost programovat ještě dokonalejší skripty.

 

Kompatibilita

Pokud je projekt uložen v potřebném formátu ve verzi 8, je možné jej bez problému otevřít i ve verzi 9. Veškerá data se zobrazí stejně jako ve verzi 8 například i včetně undo/redo historie. Soubor uložen ve verzi 9 je možné do starší verze načíst bez problémů pouze v případě, že se jedná a mono nebo stereo soubor. V takovém případě se také zobrazuje i undo/redo historie souboru.

 

Závěr

Zapomeňme na to, že Sound Forge 9 je vícestopý editor, nesnažme se v něm míchat. Chovejme se k němu tak, jak jsme byli zvyklí z předešlých verzí (kde jsme ostatně často také editovali více stop - konkrétně 2). Pak bude lineární střih a mastering nadále pohodlný a intuitivní a pak si užijeme i toho bonusu, že stříhat a masterovat můžeme pohodlně až do 7.1 Surround prostorů.

 

Info:

Sony Sound Forge 9 je aplikace pro lineární střih a mastering s možností práce s jedno (mono), dvou (stereo), tří (2.1), čtyř (kvadro), šesti (5.1 Surround) a osmistopými (7.1 Surround) soubory. Doporučená maloobchodní cena je 9996 Kč.

 

Plus:

možnost práce s prostorovým zvukem

balík obsahuje Noise Reduction a CD Architect

velice intuitivní lineární střih

odstraněny chyby při komunikaci se zvukovou kartou z předešlé verze

 

Mínus:

neexistuje verze pro Mac

označení "vícekanálové zpracování zvuku" svádí ke klamné myšlence, že v Sound Forge je možné i míchat

 

Technická specifikace:

typ: software pro střih a mastering

verze: 9

platforma: PC

minimální požadavky na HW: Windows 2000 SP4, XP, Vista; 900 MHz procesor; 150 MB volného místa na disku pro instalaci; 256 MB RAM; Microsoft DirectX 9.0c; Microsoft .NET Framework 2.0

ovladače: podpora ASIO, pracuje i s WDM a dalšími

podpora standardů: VST, DXi

maximální bitová hloubka: 64 bitů s plovoucí desetinou čárkou

maximální vzorkovací frekvence: 192 kHz

maximální počet kanálů: dle fyzických výstupů zvukové karty a/nebo 8 (7.1 Surround)

rozšiřující software v balíku: CD Architect 5.2; Noise Reduction 2.0; masteringový balík efektů postavený na iZotope

Psáno pro časopis Muzikus