Soundbrenner Pulse - netradiční metronom

Soundbrenner Pulse - netradiční metronom
Soundbrenner Pulse - netradiční metronom

Soundbrenner Pulse

Je libo metronom?

S metronomem jako takovým se setkal určitě každý hudebník. Cvičení s metronomem je jednou z nejdůležitějších základních věcí při cvičení na hudební nástroj a nejen na hudební nástroj. Metronom nebo jiná podobná měřidla časových pulsů se používají třeba i ve sportu. Tentokrát se podíváme ale na zcela jiné pojetí metronomu.

Standardní je metronom slyšet. V tomto případě jde prioritně o to metronom hlavně cítit. Nemyslím samozřejmě nosem. Firma Soudbrenner vyvinula zařízení, které jsem dostal k testování. Jedná se o zařízení Soundbrenner Pulse. Jsou to vlastně zjednodušeně řečeno hodinky, které přenášejí vibrace v rámci vámi nastaveného tempa v BPM.

 

Kompletní ovládání je přes aplikaci, kterou si nainstalujete do svého smartphonu. Zde si můžete nastavit všechny základní funkce jako na klasickém elektronickém metronomu. Tzn. tempo, takt, akcentaci jednotlivých dob. Dále si v aplikaci můžete zvolit a změnit barvu podsvícení při jednotlivých impulsech nebo barevné blikání zcela vypnout. Také si zde můžete nastavit sílu vibračních impulsů. Rychlost BPM si můžete nastavit i přímo na zařízení jednoduchým otáčením ovládacího prvku na těchto zvláštních hodinkách. Dále přímo ze zařízení můžete ovládat zapnutí a vypnutí přístroje a také funkci Tap BPM, kdy potřebujete zjistit dané tempo.

Soundbrenner Pulse - netradiční metronom
Soundbrenner Pulse - netradiční metronom

Další výhodou tohoto zařízení je synchronizace s dalšími čtyřmi zařízeními. Tím pádem můžete ovládat přes aplikaci až pět těchto metronomů najednou. To se může hodit v kapele při živém hraní. Synchronizace zařízení může být také po MIDI v rámci DAW. Samozřejmostí je možnost uložení předvoleb BPM pro jednotlivé skladby, stejně jako u klasických elektronických metronomů.

 

Součástí balení jsou dva pásky, jeden určen pro ruku a jeden větší, třeba na paži. Dále pak je v balení USB kabel pro nabíjení a dokovací zařízení nabíječky. Baterie vydrží šest hodin nepřetržitého provozu zařízení.

 

Co se týká vlastního použití, musím říci, že můj názor nebude úplně relevantní. Vhledem k tomu, že jsem bubeník a při hraní jsou mé ruce neustále v pohybu, tak se mi vibrace mazaly vždy s úderem do bubnu. Což je asi dobře, hrál jsem přesně. Ale přece jen jsem postrádal určitou zpětnou vazbu. Pokud jsem se pokusil hrát mimo tempo nastavené na metronomu, bylo to ze začátku pro mě osobně trochu rušivé. Asi bych si na to dokázal za nějakou dobu zvyknout, ale výhodu tohoto zařízení pro mě osobně bych spíše viděl v použití vždy před danou skladbou a pak bych zařízení vypnul. U ostatních nástrojů tento problém, předpokládám, odpadá, jelikož nejsou až tak moc náročné pro pohyby paží. Jde prostě podle mého názoru jen o zvyk.

Soundbrenner Pulse - netradiční metronom
Soundbrenner Pulse - netradiční metronom

V každém případě se jedná o zajímavé zařízení, které může například v kapele pomoci k souhře. Pro vlastní cvičení bych ho osobně asi nepoužil. Přece jen uši jsou uši.

 

Info:

Soundbrenner Pulse je netradiční metronom ve tvaru hodinek, který udává tempo pomocí vibračních pulsů. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

intuitivní ovládání

zajímavé pojetí

výdrž baterie

 

Mínus:

zápory jsou spíše subjektivní pocity

splývání vibrací na ruce s úderem do bubnu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Průměr těla 4,5 cm
Náhradní pásky dvě různé délky, silikonové, vodě odolné
Výdrž baterie 6 h (nepřetržitě)
Nabíjení standardní konektor micro USB, cca 2,5–3 h
Konektivita Bluetooth 4.0 a vyšší

 

www:

www.soundbrenner.com

Psáno pro časopis Muzikus