Soundcraft EPM 6 - nejmenší, šesti mikrofonními vstupy vybavený model

Soundcraft EPM 6 - nejmenší, šesti mikrofonními vstupy vybavený model
Soundcraft EPM 6 - nejmenší, šesti mikrofonními vstupy vybavený model

Anglickou firmu Soundcraft není třeba v oblasti zvukové techniky nijak představovat, zvláště pak jde-li o mixážní pulty. Řada EPM je krokem k finančně méně náročným aplikacím, avšak se zachováním kvalit věhlasného výrobce. EPM 6 je nejmenším, šesti mikrofonními vstupy vybaveným, modelem a doplňují ho osmi (EPM 8) a dvanáctivstupé (EPM 12) varianty této řady.

Ve všech verzích se jedná o jednoduchý mix bez koncových zesilovačů i podskupin. Mikrofonní vstupy jsou vybaveny třípásmovými "classic Soundcraft" korekcemi s parametrickými středy a jsou doplněny dvojicí stereo linkových vstupů s jednoduchými dvoupásmovými korekcemi.

 

Popis

I přes nevelké rozměry působí EPM 6 bytelným dojmem. Pro snadnější přehled všech prvků je tuhá konstrukce z masivního plechu ve tvaru ploché krabice, s jakoby podstavným panelem v horní části, čímž vhodně zdvihá pracovní plochu i na rovném podkladu. Vstupní šavle ve směru shora dolů je vybavena mikrofonním XLR konektorem, linkovým vstupem (jack) a insertem (jack). Mimochodem, oba tyto jacky jsou vybaveny na pohled nezvykle odolnými maticemi. Dále následuje sestupná řada potenciometrů - gain (zdvih), HF (výšky), MF (frekvence), MF (zdvih/potlačení), LF (basy), aux 1 a aux 2 (sběrnice pro monitor či efekt) a Pan (směrování ve stereu). Pod ovladačem Pan jsou dvě tlačítka - PFL (poslech a kontrola intenzity signálu před faderem) a Mute (zatlumení šavle). Těsně pod nimi je ještě LED dioda pro indikaci špiček signálu a pak už jen dráha faderu se znázorněnou stupnicí úrovně signálu. Vstupní šavle stereofonního linkového signálu jsou o něco střídmější, kromě pochopitelné absence XLR konektorů chybí i inserty a najdete zde pouze dvoupásmové korekce (HF a LF). Jinak je vše identické s mikrofonním vstupem. Master - výstupní sekce je vybavena výstupy (jack), popis hlásí Monitor Out L, R a řídí je otočné regulátory Monitor nebo XLR (Mix L, R). Ty jsou přiřazeny k posuvným hlavním (master) faderům L a R. Jackové výstupy jsou rovněž přiřazeny ke sběrnicím aux 1 a 2. Konektory cinch naznačují možnost připojení nahrávacího i přehrávacího zařízení, nechybí ani sluchátkový výstup (stereo-jack) a tlačítko phantomového napájení (s indikací) kondenzátorových mikrofonů. Čtyři další tlačítka v řadě pod sebou v levé části master sekce umožňují volbu závislosti či nezávislosti auxů na poloze faderů a aktivace přehrávacího zařízení (2 track) do monitorových a master cest. Nad master fadery je umístěn přehledný meter, čili 60 mm dlouhá dvojitá řada různobarevných LED, pro měření zvolených signálů. Mikrofonní i linkové vstupy, stejně jako L, R master výstupy, jsou přehledně ovladatelné barevně odlišenými fadery s dráhou 60 mm. Chod všech regulátorů je příjemně tuhý a působí odolným dojmem. Není zde vypínač zařízení - EPM 6 je aktivní ihned po připojení do sítě.

 

Funkce

Mix EPM 6 je navržen pro menší live ozvučení, ale i k domácím nahrávacím pracím. Mikrofonní zesilovače mají vstupní impedanci 2,4 k ohmů s extrémně nízkým šumem -128 dBu při maximálním gainu (150 ohmů) v měřeném rozsahu 22 Hz-22 kHz. Útlum přeslechu mezi sousedními kanály je větší než 96 dB, samotný frekvenční rozsah mic/line do jakéhokoli výstupu je v rozsahu 20 Hz-20 kHz v toleranci +/-0,5 dB. Korekce jsou posazeny na 12 kHz (výšky), 80 Hz (basy) a 140 Hz-3 kHz s Q=1,5 (středy), u všech s totožným zdvihem +/-15 dB. Univerzální sběrnice lze využít jak pro připojení vnějších, například dozvukových jednotek s jejich následným stereo návratem, tak i pro monitorový okruh, případně kombinaci obou. Při kontrolním záznamu (bicí) do digitálního multirecordéru se velmi dobře uplatnily vhodně posazené korekce i vstupní impedance. Úroveň signálu je velmi přehledně čitelná poměrně rozměrným metrem nad master fadery, lze ji rychle a citlivě nastavit. Zmiňovat absenci nějakých rušivých zvuků při správně nastavených úrovních, nebo dokonce při pohybu kteréhokoli ovladače, je myslím v případě firmy Soundcraft zbytečné. EPM 6 či jeho větší soukmenovci mohou být proto tou pravou volbou pro nekompromisní kvalitu v menších klubech, zkušebnách, domácích studiích, pódiových submixech...

 

Info:

Soundcraft EPM 6 je nejmenší mixážní pult známé firmy z jejich nové řady EPM. Doporučená cena je 7990 Kč.

 

Plus:

jednoznačná zvuková kvalita

přehledné a intuitivní ovládání

univerzálnost použití

 

Mínus:

moc mě toho nenapadá - např. lampička, aktivace phantomového napájení samostatně u každého mic vstupu, obraceč fáze atd., ale v této kategorii jde podle mého názoru o nepodstatné věci

Psáno pro časopis Muzikus