Source Audio Spectrum Intelligent Filter - nejchytřejší divnokrabička

Source Audio Spectrum Intelligent Filter - nejchytřejší divnokrabička
Source Audio Spectrum Intelligent Filter - nejchytřejší divnokrabička

Firma Source Audio je pro mne synonymem inovací. Někdy tedy, přiznám, až za hranou toho, co bych dokázal použít. I proto jsem byl hodně zvědavý na její současné produkty. A rovnou řeknu, že nezklamali, má očekávání předčili. V celku se dá říci, že současná produkce firmy je v duchu: maximální hodnota, minimální balení a uživatelská přívětivost. Testovaný pedál to naplňuje beze zbytku.

Začnu jeho největší předností. Tou je zvuk. A o ten nakonec jde především. Měl jsem v boardu řádku autowahů a filtrů, tenhle jednoduše vede. A to ze tří důvodů. Zaprvé nabízí - i v základním nastavení - celou škálu zvuků (znalci jistě poznají předlohy, o kterých z z důvodů ochrany autorských práv pomlčíme), které jsou vcelku ihned k užití. Za druhé, a to je problém, který mívám s podobnými pedály často, se zvuky v kapele neztrácí - je to prostě frekvenčně a barevně dobře vyladěné, a hlavně díky celkem rychle pochopitelnému ovládání na pedálu to můžete doladit. A konečně, díky parametru Sensitivity mi nedělalo problém střídat různé kytary a snímače, ke každé volbě šel efekt rychle doladit. S trackingem jsem neměl problém u žádné kytary (Godin Lgx, Fender Telecaster, Guild Starfire).

Source Audio Spectrum Intelligent Filter - nejchytřejší divnokrabička
Source Audio Spectrum Intelligent Filter - nejchytřejší divnokrabička

Už takhle bych měl dostatek důvodů ke koupi. Pedál obstojí i ve zcela základním nastavení. Ale s postupem testování se přidávaly další a další možnosti. Tam už je to ale složitější a přiznávám, že ne vždy úplně uživatelsky snadné. Ovšem, naučit se to lze rychle a možností stojí za zvážení. Zařízení umožnuje připojit dedikovaný expression pedal a tap switch, to asi nepřekvapí. Překvapí ale propojení se softwarem.

To je připraveno pro uživatele operačních systémů jak Apple, tak PC, respektive iOS a Androidu. Já jsem PC a Android (Galaxy S8). Hlavně desktopová aplikace umožňuje pomocí freeware editoru doladit zvuky v doslova všech parametrech. Až jsem se v tom trochu ztrácel, ale jistě třeba klávesáci (pro které je efekt také určen) budou jako doma. Můžete si spravovat vlastní presety, ale i čerpat presety od výrobce či dalších uživatelů.

 

Nejvíc jsem si efektu užil při nahrávání kytar doma. Byl čas to všechno poladit a doladit, pomohlo to k hodně partům a je to určitě moc fajn i na basu. Jak by řekl můj synek: Pěkně jsem si pohrál. Naživo mi pak bylo přeci jenom trochu líto, že jsem si musel vybrat jen jeden zvuk a ten v krabičce uložit.

 

Mobilní aplikace je tedy trochu osekaná, ale na relativně velkém mobilním displeji funguje dobře. Byť třeba aplikace Eventide H9 je podle mého v tomto dál. Ale co jsem se díval na internetu, tak jak appka, tak desktop jsou v překotném vývoji a celkem očekávám rychlé doladění aplikace. Jen tak pro představu - v aplikaci se dostanete k desítkám dalších typů filtrů, které jenom z pedálu nedostanete.

Takže závěrem: Pokud jsou filtrování a divnozvuky vaše parketa, toto musíte vyzkoušet. Už proto, že když vás jeden zvuk omrzí, rychle najdete jiný. Ten starý si můžete uložit a kdykoliv se k němu vrátit. Což je jediná věc, která mi chybí přímo na pedálu - nějaké tlačítko Favorite, abych měl při živém hraní aspoň dva presety snadno pod nohou. Pedál je sice příjemně malý, ale toto by se vešlo.

 

Info:

Source Audio 248 Spectrum Intelligent Filter je inteligentní (řekl bych envelope) filtr nabízející kombinaci „normálního“ pedálu a celkem nadprůměrného dovybavení v podobě aplikace a softwaru. Klame tělem, ale je to vlastně docela chytrý mulitefekt. Cena je 6412 Kč.

 

Plus:

poměr cena/výkon

uživatelská přívětivost

velmi chytré propojení se softwarem

 

Mínus:

Uvítal bych něco jako tlačítko Favorite.

 

Technická specifikace

bypass universal bypass (true bypass / analog buffered)
USB ano (update firmwaru, nastavení efektu)
napájení 9 V / 300 mA
spotřeba 165 mA
rozměry 11,4 x 7 x 5,1 cm

 

https://www.sourceaudio.net/spectrum_intelligent_filter.html

Psáno pro časopis Muzikus