Strymon Blue Sky Reverberator - reverb s nekompromisní kvalitou

Strymon Blue Sky Reverberator - reverb s nekompromisní kvalitou
Strymon Blue Sky Reverberator - reverb s nekompromisní kvalitou

Byl jsem požádán, abych napsal test na Strymon Blue Sky Reverberator. Nebylo ani třeba mi posílat vzorek k testování, neboť tuto krabičku již vlastním a používám ji.

Hraji převážně na jazzové kytary Gibson L5 a Gibson L4; chci tedy, aby krabičky zařazené mezi kytarou a zesilovačem co nejméně degradovaly základní zvuk těchto nástrojů. Poměrně dlouho jsem zkoušel reverby od různých výrobců, až jsem vybral tento, který dle mého mínění téměř nemění základní zvuk a dynamiku mnou používaných kytar a poskytuje barevný a čistý reverb bez různých podivných příměsí. Tolik úvodem a nyní k samotnému reverbu.

 

Blue Sky reverb je umístěn v kovové krabičce, na které jsou shora k dispozici základní ovládací prvky: Decay - délka dozvuku u zvoleného modu, Mix - poměr mezi čistým a reverbovaným zvukem, Low Damp - ovlivňuje spodní kmitočtovou složku reverbu, Pre-Delay - ovlivňuje čas, kdy po úhozu začne reverb nabíhat (Velmi důležitý parametr hlavně pro akustické nástroje. Pokud je Pre-Delay špatně zvolen, může rozmazat úhoz a tím značně pozměnit charakteristický zvuk nástroje; často jej není možno u běžných pedálových reverbů vůbec nastavit.) a High Damp - ovlivňuje horní kmitočtovou složku reverbu.

 

Blue Sky obsahuje tři základní reverbové mody: plate, room a spring. Všechny tři mody mohou být ve známých formátech: normal, modulation a shimmer. Jak mody, tak formáty modů můžeme volit za pomocí dvou páčkových přepínačů.

 

Dále zde jsou dva klasické kovové footswitche. Pravý má základní funkci Bypass - vypíná a zapíná efekt. Levý Favorite slouží prvotně pro uložení do paměti a vyvolání z paměti jednoho námi nastaveného reverbu. Nastavíme si reverb, podržíme footswitch Favorite a reverb se uloží do paměti. Když potom vypneme footswitch Favorite a dále měníme různé parametry, neustále nám původní nastavení zůstává uloženo a můžeme jej kdykoliv vyvolat. V praxi to znamená, že můžeme mít k dispozici vždy dva různé druhy reverbu (jedna paměťová banka).

 

Další funkci, kterou tyto dva footswitche mají, je nastavení hlasitosti celého pedálu. Když podržíme najednou oba footswitche, můžeme pomocí potenciometru Mix nastavit hlasitost normal (Mix na 12 hodině), mínus 3 dB (Mix vlevo), plus 3 dB (Mix vpravo).

Strymon Blue Sky Reverberator - reverb s nekompromisní kvalitou
Strymon Blue Sky Reverberator - reverb s nekompromisní kvalitou

Footswitch Bypass je dále možno použít ještě pro volbu modu bypass. Základně je nastaven true bypass, ale je možno jej změnit tak, že signál neustále prochází přes pedál. Provede se to tak, že při zapínání zdroje přidržíme footswitch Bypass.

 

Mimochodem umístění zdířek z čela velmi oceňuji, neboť používáme-li efekty v menších pedalboardech v jedné řadě, nezabírají propojovací jacky tolik místa.

 

Z čela efektu jsou umístěny klasické jackové zdířky: Left In, Right In, Left Out, Right Out a zdířka pro napájení - devět voltů. Blue Sky může pracovat ve stereo modu jak na vstupu, tak na výstupu. Pro mono signál používáme levé zdířky, jak je běžné. Navíc, pokud je potřeba z pedalboardu zapojit jen jednu krabičku, není ji z něj třeba trhat, ale stačí pouze vysunout jacky, ke kterým je neustále pohodlný přístup. Součástí balení je i napájecí adaptér.

 

Závěrem bych chtěl říct, že se jedná o opravdu velmi kvalitní reverb, který může uspokojit i velmi náročné uživatele, a to jak na živém hraní, tak ve studiu. Možná, že někomu může vadit poněkud složitější obsluha a vyšší cena, která je ovšem nadmíru vyvážená možnostmi, které tento reverb poskytuje.

 

Info:

Strymon Blue Sky Reverberator je reverb sice se složitejším ovládáním, nicméně nekompromisní kvalitou. Cena je 13 980 Kč.

 

Plus:

nemění základní zvuk a dynamiku

čistý reverb

 

Mínus:

složité ovládání

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstupní impedance 1 MΩ
Výstupní impedance 100 Ω
Odstup šumu 115 dB
A/D & D/A 24 bitů, 96 kHz
Frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz
Max Input Level +8 dB
Rozměry 115 x 102 x 45 mm
Napájení 9 V, 250 mA (kolík mínus)

 

www:

www.strymon.net/products/bluesky/

Psáno pro časopis Muzikus