Strymon Lex Rotary - leslie v kapesním balení

Strymon Lex Rotary - leslie v kapesním balení
Strymon Lex Rotary - leslie v kapesním balení

Podlahová krabička nabízí zvuk rotujících reproduktorů, tedy beden Leslie. A jak dodává kamarád, „neplést se psem Lassie“.

Vzhled

Tělo je vyvedeno v hnědé metalíze. Všechny konektory jsou na zadní straně: Vstup, dva výstupy a samice na externí pedál. Boky jsou prázdné, což zmenšuje nároky na místo v pedalboardu, takže se nám do něj vejde více krabiček.

 

Rozměry jsou pro Strymon klasické, à la „menší krabička“ (velké jsou Blue Sky nebo TimeLine). Ovládání obstarávají dva nožní spínače, dvě menší a dvě větší točítka. První nožní spínač efekt zapíná, druhým přepínáme rychlost mezi slow a fast. Pro Strymon je tu typicky nelogická signalizace, kdy zapnutí ukazuje aktivní LED dioda s popiskem Bypass. Když jsme u té signalizace, kontrolky svítí poměrně silně, což vadilo ve tmě, zejména pokud blikala rychle v režimu fast.

 

Adaptér je hezky maličkatý, má kontrolku zapnutí a je v ceně.

 

Ovládání a hraní

Kroutítkem Preamp Drive dostaneme nabuzení, bezvadně využitelné jak pro kytaru, tak klávesy. Zvuk nádherně nakreslí už někde od půlky. Dává pocit, že hrajeme přes skutečný reproduktor Leslie. To je ostatně hlavní deviza celé krabičky. Navíc jej lze využít i jako samostatné zkreslení bez zapnutého „rotování“.

 

Pomocí Horn Level posilujeme středy, anebo naopak zatlumujeme zvuk. Pokud je spolu s ovladačem Preamp Drive na nule, pak dostaneme hodně zatlumený tón.

 

Speed mění rychlost otáčení. Nožním spínačem pak měníme mezi rychlým a pomalým. Nebylo by špatné mít možnost tempo našlapat. Hezké je, že pokud přepneme rychlost, nedojde k tomu okamžitě, ale pozvolna, s náběhem, resp. s doběhem, úplně stejně, jako by to udělal mechanický motor, otáčející reproduktorem.

 

Krabička dává krásný hladký a měkký zvuk (sorry, nenapadá mě lepší přirovnání). Je pevný, přitom krásně vlnivý, plave si v prostoru. V obou polohách, od jemného „šolíchání“ až po pořádné vlnění, je zvuk velmi dobře využitelný. Osobně jsem si nikdy moc nesedl s efektem vibrato, tedy střídavým kolísáním hlasitosti. Ale mám moc rád Billiho Gibbonse, který umí vibrato šikovně využít a jeho hra tím získá bezva náboj (co taky tenhle týpek neumí...). Ale Lex je něco víc, tady nejde o obyčejné kolísání hlasitosti, ale o... tedy... ehm, no jak to říct? Je to zkrátka mnohem lepší než obyčejná hra s volume. Je to prostě Leslie. A basta.

 

A třeba pokud máte rádi Joea Bonamassu, tak je to tam taky (pokud se nepletu, ten používá stařečka G4 od Korgů).

Strymon Lex Rotary - leslie v kapesním balení
Strymon Lex Rotary - leslie v kapesním balení

Vychytávky

Jak je u Strymonu zvykem, krabička má spoustu dalších funkcí a vychytávek. Třeba rotace se dá zastavit sešlápnutím a podržením Slow/Fast. Dva výstupy můžeme využít ve dvou režimech: Buď pro stereo, nebo jeden výstup dává zvuk basového a druhý výškového reproduktoru. Potom tu kromě standardního nastavení máme ještě „skryté“ ovládání. Tak můžeme nastavit rychlost Slow, ostrost zvuku, čas akcelerace (náběh při přepnutí Fast/Slow), a zejména pak zesílení/zeslabení až o 6 dB, pokud je pedál zapnutý. Což je fajn, pokud efekt využíváme na sóla.

 

Do výstupu Expression lze zapojit expresion pedál a ovládat libovolný z parametrů anebo připojit externí spínač. Tím lze vyvolat oblíbené nastavení zvané Favorite. Což pro nás znamená, že máme jednu paměť a můžeme volit mezi dvěma zvuky - tím aktuálně nakrouceným a uloženým.

 

Manuál je stručný, srozumitelný, místo dlouhých odstavců kombinuje obrázky s výstižnými popisky. Jak bývá dobrým zvykem, najdeme zde několik příkladů doporučených nastavení. Při jejich zkoušení si povzdechneme, že je velká škoda, že si nelze uložit více presetů. A k tomu mít ještě k dispozici MIDI...

 

Součet

Zvuk je jedním slovem fantastický. Hodí se jak na čistou, tak nakreslenou kytaru. A samozřejmě na klávesy. Co se mi zamlouvalo obzvlášť, nebylo nutno se moc trápit s nastavením. Protože ať jsem vlastně natočil cokoliv, znělo to skvěle.

 

Doporučuji kouknout na videa na stránkách výrobce, zvuk u ukázek docela věrně odpovídá tomu, co dostaneme v reálu. Ale vlastně ne - protože naživo je mnohem hezčí!

 

V srpnovém čísle Muzikusu 2008 věnuje bednám Leslie kolega Milan Guštar celé téma měsíce. Rozhodně doporučuji k přečtení.

 

Info:

Strymon Lex Rotary je podlahový efekt nabízející zvuk rotujících reproduktorů. Cena je 9490 Kč.

 

Plus:

krásný měkký zvuk

plynulá změna rychlosti fast/slow

výborné zkreslení

 

Mínus:

Nelze naklepat tempo.

Agresivní LED diody.

Chybí MIDI, nemožnost uložit si více zvuků.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

True bypass ano (relé)
Napájení adaptérem (je v ceně) 9 V / 250 mA minimum
Vstupní impedance 1 MΩ
Výstupní impedance 100 Ω
Poměr S/N 110 dB
Převod A/D & D/A 24 bitů / 96 kHz

 

www:

www.strymon.net

Psáno pro časopis Muzikus