Stylus R-M-X - realtime groove modul

Stylus R-M-X
Stylus R-M-X

Nový realtime groove modul firmy Spectrasonic vychází z původní předlohy Stylus. Jde však o první produkt navržený na novém enginu S.A.G.E.

Základní sada sestává ze 7,4 GB vzorků (to je téměř třikrát více než v původním Stylus), což jsou tisíce zvuků a smyček uspořádaných v přehledných kategoriích. Spousta groovů současně existuje jako samostatné prvky. A tak je možné v reálném čase vytvářet množství vlastních variací. Firma Spectrasonic navíc vydává další CD s novými groovy, které lze do programu libovolně doplňovat. RMX podporuje až 8 stereo výstupů.

 

Chaos Designer

Pomocí jednoduchých ovladačů mohou uživatelé do svých smyček zapojit i Chaos Designer (běžný uživatel zná něco podobného pod názvem Humanizer), který se postará o improvizaci a novou inspiraci přímo v reálném čase. Výsledek nemusí být téměř postřehnutelný, nebo může naopak zajít až do extrémů. Nastavení je velmi snadné. V reálném čase se mění parametry, jako je dynamika, načasování nebo ladění. Vše může být zaznamenáno do MIDI sekvenceru a následně přehráváno a editováno.

 

Synchronizace

Novinkou je také dokonalá synchronizace všech parametrů v reálném čase. Dokonce i když spustíte R-M-X pod nějakou hostitelskou aplikací, nejenže budou vždy všechny groovy hrát ve stejném tempu jako tato aplikace, ale vše bude dokonale synchronizováno. Veškeré parametry, které budete následně měnit a jsou navázané na synchronizaci (echa, obálky, atd.), se přizpůsobí. V reálném čase pak můžete groovy měnit, aniž by to na synchronizaci mělo vliv.

 

Vlastní smyčky

Jedním ze způsobů, jak vytvářet vlastní groovy, je použití vlastních REX souborů. Stylus se tak stal otevřenou architekturou zvuků s prakticky nekonečnými možnostmi rozšíření. O vše se postará utilita SAGE Converter, která je součástí balení. Ta umožňuje jednoduchou konverzi Propellerheads ReCycle souborů přímo do SAGE formátu, který R-M-X používá. ReCycle aplikace umí použít kterýkoliv z dostupných audio formátů AIFF/WAV s hloubkou 8-24 bit, podporovány jsou i vyšechny tři ReCycle formáty RCY, REX1 a REX2. Soubor bude vyroben pouze jednou a pak jej můžete snadno importovat do R-M-X. Nevýhodou je, že pokud potřebujete smyčku použít i jinde, v klasickém audio formátu, množí se na disku soubory v podstatě se stejným obsahem.

 

Kit mode

Funguje v podstatě jako klasický sampler. Je možné vytvářet vlastní sady zvuků. Evidentně se původně počítalo se sadami bicích, ale proč tuto vlastnost nevyužít i pro jiné zvuky? Moduly pak mohou být vrstveny. Každý modul má vlastní Mixer kanál, obsahuje všechny řídící parametry a samostatný FX rack.

 

Efektová jednotka

FX rack obsahuje spoustu profesionálních efektů, jako jsou Tube Limiter, Tape Slammer, Modern a Vintage kompresory, Wah-Wah, Power Filter, 6 různých Vintage/Parametric/Graphic Equalizerů, Flame Distortion, Valve Radio, EZ-Verb, Gate Expander, Stereo Imager, Flanger, 2 různé Phasery, 3 BPM Delaye, Retroplex Tape Delay a další. Každý efekt můžete použít v libovolném množství, dokud to zvládne váš procesor.

 

Osminásobný multitimbral

V jedné hostitelské aplikaci je možné spustit až osm R-M-X Plug-inů současně. Ty jsou pochopitelně vzájemně naprosto nezávislé. Každý z osmi Plug-inů pak reaguje na jiný MIDI kanál. Tak mohou být zvuky dále vrstveny a mohou pracovat se všemi dostupnými parametry a efekty. V každém samostatném R-M-X může hrát až 60 groovů nebo zvuků. S použitím multitimbralu v hostitelské aplikaci je tedy možné přehrávat až 480 groovů nebo zvuků v reálném čase.

 

Mixer

Osmistopý mixer může ovládat výstupní úroveň (nad každým se zobrazuje okamžitá hodnota pomocí level meter), funkce Mute/Solo a 4 aux sendy.

 

Groove Menu MIDI mode

Jednotlivým klávesám může být přiřazeno spouštění groovů. Je tedy možné použít jej i jako spouštěč smyček přes MIDI. Groove Control však stále běží na pozadí, a tak je možné měnit tempo, editovat skupiny, používat FX a dokonce používat Chaos Designer.

 

Stylus R-M-X pracuje jako virtuální Plug-in na platformách Macintosh a Windows ve všech důležitých hostitelských aplikacích, jako je Apple Logic, MOTU Digital Performer, Digidesign Pro Tools, Ableton Live, Steinberg Cubase SX, Buendo, V-Stack, Apple Garage Band, Fruity Loops. SONY Acid Pro, Cakewalk SONAR, Project5 a mnoho dalších VST a Audio Unit hostitelských aplikací.

 

Info:

Stylus R-M-X je realtime groove modul se základní sadou o velikosti 7,4 GB, jeho cena je 8890 Kč bez DPH.

 

Plus:

nízká cena/množství groovů

použití chaos designeru

absolutní synchronizace

 

Mínus:

nutný převod smyček do nativního formátu

omezené možnosti editace

Psáno pro časopis Muzikus