TC Electronic Plethora X5 - pedalboard TonePrint s 127 pedalboardy v paměti a pěti sloty pro pedály

TC Electronic Plethora X5 - pedalboard TonePrint s 127 pedalboardy v paměti a pěti sloty pro pedály
TC Electronic Plethora X5 - pedalboard TonePrint s 127 pedalboardy v paměti a pěti sloty pro pedály

TC Electronic je značka zvukové dokonalosti po všech stránkách a platí to i o perfektním produktu pro kytaristy i basáky Plethora X5. Jedná se o dokonalý pedalboard s nekonečnou řádkou efektových možností.

Úvodem trocha historie firmy TC Electronic

Na základě svých hudebních zkušeností bratři Kim a John Rishoj založili tuto firmu na předměstí města Aarhus v Dánsku (druhé největší dánské město) a vyvinuli legendární kytarový pedál Stereo Chorus/Flanger SCF (rok 1976). Po tomto úspěchu se zaměřili na studiová zařízení a

výsledkem byl efektový procesor TC2290, který se stává velkým pomocníkem ve studiích po celém světě a v roce 2015 je uveden do síně slávy NAMM TEC Award  (1985). V následujících letech se ke skupině připojuje řada značek, včetně Tannoy, Lake, TC Helicon, Lab Gruppen a TC Applied Technologies (1998). A pak v roce 2000 přichází na svět inovativní procesor System 6000 (musím se pochlubit, používám ve studiu) a stává se prominentním nástrojem ve filmovém i hudebním průmyslu a dostává TEC Award za technologii/hardware pro zpracování signálu. V roce 2011 spatřily světlo světa první pedály TonePrint a byly představeny na veletrhu v NAMM. Tyto pedály mají schopnost vysílat vlastní nastavení efektů do kytarového pedálu uložených ve smartphonu, čímž hudebníkům a tónovým badatelům otevírají nové zvukové možnosti. Ve stejném roce se objeví PolyTune, první polyfonní kytarová ladička na světě, a získá jedenáctou cenu TEC. Přichází rok 2013 a objevuje se pedál Ditto Looper - kompletní reimaginace toho, čím by měl být kytarový smyčec, a to v jednoduchém uspořádání s jedním knoflíkem.Se zaměřením na jednoduchost a kvalitu zvuku se Ditto stává okamžitým hitem a nezbytným cvičným nástrojem pro kytaristy po celém světě.

TC Electronic Plethora X5 - pedalboard TonePrint s 127 pedalboardy v paměti a pěti sloty pro pedály
TC Electronic Plethora X5 - pedalboard TonePrint s 127 pedalboardy v paměti a pěti sloty pro pedály

Popis

Plethora X5 nabízí celkem dvanáct virtuálních pedálů sestávajících z modelů Hall of Fame 2 Reverb, Flashback 2 Delay, Sub n Up Octaver, Brainwaves Pitch Shifter, Corona Chorus, Hypergravity Compressor, Mimiq Doubler, Vortex Flanger, Pipeline Tap Tremolo, Quintessence Harmony, Sentry Noise Gate a Shaker Vibrato.

V jedné konfiguraci je možné použít pět efektů s přiřazenými nořními spínači, LCD displeji a ovladači. Ke každému efektu je možno uložit sedmdesát pět vzorků TonePrint a samozřejmostí je volitelné pořadí v signálovém řetězci (funkce Quick Swap). Zařízení, které ve výsledku nabízí vytvoření 127 uživatelských pedalboardů, komunikuje prostřednictvím rozhraní Bluetooth ve verzi 4.2 s editačním softwarem TonePrint App a přímé propojení s mixpultem či nahrávacím systémem zajišťuje globální emulátor boxů s britským „voicingem“.

Ve výbavě nechybí tap tempo, kvalitní chromatická ladička UniTune, pro externí efekty je připraven send/return volně umístitelné sériové smyčky, dvojice vstupů a výstupů umožňuje i tzv. zapojení true stereo, vybrané parametry lze měnit také pomocí expression pedálu a konektivitu doplňuje mini-B USB port a konektory MIDI In/Out.

Vytváření nových presetů usnadňuje režim automatického ukládání, footswitche pracují v modu true bypass a napájení obstarává adapter.

 

TC Electronic vyvinula za svou dobu existence spoustu legendárních krabiček a v Plethoře je pouze zabalila do úhledného a chytrého balíčku. Navíc všechno funguje bez problémů a intuitivní ovládání dává všemu vrcholný punc. Celou historii výrobce naleznete na stránkách: https://www.tcelectronic.com/brand/tcelectronic/our-story

 

Vlastní test

Práce s Plethorou je velice snadná a intuitivní. Podrobný popis tentokrát seřadím tak, jak jsem se s seznámil s touto lahůdkou. Asi nemá cenu popisovat kvalitu efektů, ta je samozřejmě na vysoké úrovni hodné této značky. Základ tvoří v podstatě dva přepínače a pět pedálů, každý se zobrazením dané krabičky a ovládacího pedálu. První přepínač má označení Play a Edit a tím je jasně daná funkce. Druhý přepínač má označení Board a jedná se o přepínač bank kombinací efektů (pedalboardů). Dominuje velký barevný displej, který při funkci Play zobrazuje efekty přiřazené jednotlivým pedálům a při funkci Edit zobrazuje ovládací prvky a hodnoty těchto efektů. Volbu efektů pro editaci volíme prvním ovladačem vlevo s označením Effect. Příkladem jednoduchosti ovládání je třeba Delay, kde stačí pedál přidržet a už můžeme nastavovat tap tempo. Další vychytávkou je instalace nového firmwaru, kdy při připojení Plethory přes USB se tato objeví jako externí disk a nový firmware tam jednoduše „vhodíte“ (v současné době je firmware verze 1.2.18, která přidává nové vychytávky, jako je např. osmdesáti sekundový looper, nové pedály, rozšíření MIDI funkcí, nové simulace boxů atd.). Firma TC Electronic vyzývá hudebníky, aby zasílali případné náměty, které chtějí v TC zapracovávat do dalších verzí Plethory.

TC Electronic Plethora X5 - pedalboard TonePrint s 127 pedalboardy v paměti a pěti sloty pro pedály
TC Electronic Plethora X5 - pedalboard TonePrint s 127 pedalboardy v paměti a pěti sloty pro pedály

Jak jsem se již zmínil, další verze efektů je možné vkládat při použití smartphonu přes Bluetooth anebo pomoci USB. Jen je škoda, že výrobce takto dokonalé zařízení osadil plastovými jacky.

 

Info:

TC Electronic Plethora X5 je TonePrint pedalboard s 127 pedalboardy v paměti, 5 sloty pro pedály a se všemi vašimi oblíbenými TC efekty. Cena je 10 790 Kč.

 

Plus:

Porovnání ceny a kvality, kterou máte k dispozici, je opravdu koupě zlatého vejce.

Jednoduché a intuitivní ovládání.

Robustní konstrukce.

Moderní technologie TonePrint v kombinaci s manuálními úpravami.

smyčka insert FX

 

Mínus:

Jediné, co mne napadá, je absence sluchátkového výstupu.

Plastové zdířky u tak dokonalého zařízení pouze snižují prestiž kvalitního výrobku.

 

Technická specifikace

true bypass ano
konektivita vše, jacky 6,3 mm (audio)
MIDI pětipinový DIM
latence 0,8–2,4 ms
Bluetooth dosah 10 m v otevřeném prostoru
rozměry 298,5 x 116 x 53 mm
napájení adaptér 9 V/600 mA
hmotnost 1,4 kg

 

https://www.tcelectronic.com/product.html?modelCode=P0D9M

 

Psáno pro časopis Muzikus