TC Electronic T2 Reverb - neotřele znějící a kvalitní ambientní reverb

TC Electronic T2 Reverb - neotřele znějící a kvalitní ambientní reverb
TC Electronic T2 Reverb - neotřele znějící a kvalitní ambientní reverb

Oregonský prodejce kytarového vybavení Proguitarshop.com svého času de facto stanovil precedens, podle kterého se dnes dělají dema (nejen) pedálů. Právě díky kvalitě svých předváděček dosáhl takové renomé, že s ním dokonce několik předních výrobců spojilo síly, výsledkem čehož byly pedály pro tento obchod exkluzivní. Mezi nejvýznačnější plody těchto partnerství patřil mimo jiné i Trinity Reverb od TC Electronic.

Poptávka však zřejmě dosáhla takových rozměrů, že se po čase přes počáteční exkluzivitu reverb objevil na pultech po celém světě, Česko nevyjímaje. A protože se úspěch měří pokrokem, nová verze se zcela novými algoritmy (na původní bylo osm z deseti totožných s reverbem Hall of Fame od TC), tentokrát nazvaná T2, na sebe nenechala dlouho čekat.

 

Těžko říci, co vedlo výrobce ke změně názvu z Trinity na T2. Není vyloučeno, že se chtěl distancovat od křesťanské konotace, kterou původní název nesl a kterou se mohl potenciálně dotýkat kytaristů odlišných vyznání.

 

Ovládání

Pedál je prakticky nerozlišitelný od svého předchůdce Trinity, potažmo pravzoru Hall of Fame. Vystačí si s ovladači mixu, tónové clony a délky dozvuku. Otočný přepínač dává na výběr z desatera reverbů , nabízí jeden slot TonePrint, malý přepínač bez popisku pak volí mezi kratším a delším pre-delayem. Všestrannost pedálu je podtržena dvojicí miniaturních přepínačů uvnitř pedálu, které obstarávají bypass (true nebo buffered) a vyřazení nezefektovaného signálu pro použití v paralelní efektové smyčce.

 

Zvuk

Už od prvotního seznamování se s pedálem je více než jasné, že si zde puritáni a příznivci „vintage“ zvuků na své nepřijdou. Hned první nastavení nabízí poměrně masivní hall modulovaný flangerem (tj. flanger zasáhne pouze reverb) s vysokým nastavením zpětné vazby, ale nízkou rychlostí, což ve spojení s adekvátními herními prostředky (nebo jiným nástrojem než jen kytarou) produkuje přímo hororové textury, navzdory extrémnosti neznějícími nikterak samoúčelně, naopak. Taktéž zde vyjde najevo, že kořením, které reverbům propůjčuje jejich originalitu, je právě modulace v mnoha podobách; v pořadí druhé nastavení je přichuceno v „hammondovém“ stylu, reverb je zde dotvářen rychlým vibratem. Není tomu tak ale u všech režimů - kupříkladu reverb VIII je v podstatě „normální“ a na poměry přirozeně znějící objemný hall, zajímavě ošetřený ekvalizérem tak, aby efekt byl sice prominentní, ale aby „temná hmota“, kterou za nástrojem zanechává, působila nenásilně a frekvenčně nepřekážela, což souvisí s (pro reverby kruciálním) faktem, že velice dobře reaguje na dynamiku hry. Za zmínku stojí u všech modů nápadná kvalita zvuku (a prakticky nulový šum), nemluvě o bezmála imerzivním charakteru reverbů při zapojení ve stereu.

 

A pokud by si někdo připadal přesycen vší atmosféričností, kterou algoritmy T2 nabízejí, řešení je nasnadě - TonePrint slot jistě milerád pojme oddech v podobě dekádami prověřených pružinových či plate reverbů, kterými se TP nabídka jen hemží.

 

Závěr

T2 Reverb je jednoznačně cílen na dnešního ambientního, texturního a možná i experimentálního kytaristu. Nabízí deset výborně znějících, značně psychedelických algoritmů a jeden slot TonePrint, to vše ve skvěle znějícím stereu. Ten, kdo by zde hledal pestrou kolekci klasických dozvuků, se ale bude muset poohlédnout jinde.

 

Info:

TC Electronic T2 Reverb je neotřele znějící a kvalitní ambientní reverb, k mání za realitvně příznivou cenu 4390 Kč.

 

Plus:

množství moderních reverbů, od náznakově tradičních po nepokrytě roztodivné

pohlcující stereo obraz

reverb doznívá i po vypnutí pedálu (trails)

 

Mínus:

s ohledem na cílovou skupinu by pedál mohl nabízet „nekonečný“ reverb

nemožnost regulovat pro některé režimy inherentní modulaci

hodily by se popisky režimů

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozměry: 72 x 122 x 50 mm
Vstupní/výstupní impedance: 1 MΩ/100 Ω
Spotřeba: 100 mA
Vstup a výstup: stereo
Bypass: true bypass (+ interní spínač pro zapnutí bufferu), analog dry-through
USB: Mini port

 

www:

www.tcelectronic.com/t2-reverb/

Psáno pro časopis Muzikus