Tekutý kanál - Focusrite The Liquid Channel

Tekutý kanál - Focusrite The Liquid Channel
Tekutý kanál - Focusrite The Liquid Channel

Dalo by se říci, že The Liquid Channel bude hlavním motorem středních i větších studií. Monofonní mikrofonní předzesilovač s integrovaným kompresorem a ekvalizérem představuje kvalitního koně sám o sobě.

Vzhled přístroje

Celý kanál je chráněn v bytelném a těžkém kovovém šasí bílé barvy o výšce 2U. Hloubka přístroje je asi 30 cm do racku. Čelnímu panelu přístroje vévodí LCD display 2x 40 znaků s bílým podsvětlením. Pod displejem je umístěno šest enkodérů pro ovládání kompresoru. Na celém přístroji nenajdete jediný skutečný potenciometr, veškerá lineární ovládání jsou pomocí enkodérů s LED věnečky. Na levé straně je umístěna sekce předzesilovače a na pravé straně sekce ekvalizéru a systémových nastavení.

Zadní panel je osazen jen nejdůležitějšími konektrory pro studiové použití. Symetrický mikrofonní vstup je osazen XLR konektorem stejně jako vstup linkový. Výstup linkové úrovně též zprostředkovává XLR konektor. Digitální vstup a výstup je formátu AES/EBU v symetrickém provedení též XLR konektor. Pro spojení více přístrojů slouží dva konektory RCA Link I/O", které nejsou S/PDIF, jak jsem se původně domníval. Vysílá jen řídící signály pro další jednotky The Liquid Channel. Pro synchronizaci s jinými digitálními přístroji ve studiu jsou na kanálu WordClock IN a OUT. Budete-li chtít přístroj ovládat pomocí počítače PC či Mac, disponuje USB portem pro speciální software Liquid Control. Napájen je přímo ze sítě "eurosňůrou".

 

Předzesilovač

Vstupní úroveň je zobrazována na 12 LED indikátoru vybuzení v rozsahu od -20 dB do 0 dB, digitální přebuzení má vlastní LED Digital Clip. Citlivost vstupu je pro mikrofon v rozsahu od 6 dB do 80 dB a pro linku -10 dB až +10 dB, nastavuje se jak jinak než otočným encoderem. Přes mikrofonní vstup lze napájet kondenzátorové mikrofony (fantom - 48 V). Vstup se volí pomocí jednoho tlačítka mezi mikrofonem, linkou a digitálem, ve všech režimech můžeme zapnout vstupní transformátor. Dalšími doplňky výstupu předzesilovače je otočení fáze o 180° a subsonický filtr s volitelnou frekvencí mezi 75 Hz a 120 Hz a strmostí filtru 6/12 dB na oktávu. Protože jde o digitální přístroj, sekce preampu má přednastavených 40 presetů vč. lampových simulací.

 

AD/DA převodník

V kanálu je použit vysoce kvalitní převodník AKM. Vzorkovací frekvence lze nastavit interní od 44,1 do 96 kHz v násobkových krocích nebo externí z WordClocku či AES/EBU digitálního vstupu.

Hardwarová část předzesilovače a převodníků je umístěna ve speciálně stíněném boxu uvnitř přístroje, přičemž digitální část má svou přepážku. Tím je zajištěno dokonalé oddělení obou částí a rušení. Na obrázku je vidět precizní provedení vstupního transformátoru (kulatý buben).

 

Kompresor

Na předním panelu zabírá největší část. Ovládá se pomocí šesti otočných enkoderů a jejich hodnoty jsou zobrazovány na LED věnečcích a na displeji nad nimi. Nastavují se jimi základní parametry kompresoru, tj. Harmonics - zkreslení, počet sudých harmonických, Threshold, Ratio, Attack, Release, Makeup. Rozsahy parametrů jsou proměnné v závislosti na nastaveném presetu kompresoru, kterých je standardně 40. Kompresor má navíc dva hlavní režimy, a to Classic focusrite kompresor a Free. Je-li zapojeno a spřaženo více přístrojů, je zde tlačítko s funkcí Stereo link. Gain Reduction je indikován sloupcem dvanácti LEDek v rozsahu -15 dB až -0,1 dB.

 

Ekvalizér

EQ je třípásmový a plně parametrický. Ovládá se šesti enkodéry s LED věnečky a jeho hodnoty po stisku tlačítka Show Value jsou přesně zobrazeny i na displeji. Basové pásmo je v rozsahu 10 Hz až 1 kHz, střední pásmo 100 Hz až 10 kHz a výšky 200 Hz až 20 kHz. Amplituda ekvalizéru je ą18 dB. Střední pásmo lze též využít jako řídící side chain pro kompresor. Další funcí ekvalizéru je jeho zařazení před vstup kompresoru.

 

Systémová nastavení

V horní části této sekce jsou tři tlačítka: Bypass - vyřazení všech sekcí, Compare - porovnání aktuálního nastavení s původním presetem a Revert - vrácení do původního nastavení. V dolní části sekce je pět tlačítek: Save, Recall, Name, Clear, Setup a otočný encoder/tlačítko. V setup módu se nastavují parametry přístroje, frekvence subsonického filtru, mód kompresoru (Classic a Free), WordClock, Digital Link Bus (počet spřažených přístrojů), Gain Linkage (Master/Slave), Slave controls to master (ovládání slave přístroje nastavuje master), AES link (propojení více přístrojů digitálním AES) a USB ID (číslo přístroje na sběrnici USB). Poslední parametr rozlišuje přistroje pro ovládací SW, Liquid control, který si uživatel může zdarma stáhnout na www.ffliquid.com.

 

Podtrženo sečteno

S tímto předzesilovačem může mít každý jistotu špičkového vstupu do nahrávacího řetězce. O kvalitě svědčí už jen samotná značka. Vzhledem k časovému omezení při psaní tohoto testu jsem popsal jen to nejdůležitější, ale určitě by o něm šlo napsat mnohem více.

 

Info:

Focusrite The Liquid Channel je mikrofonní předzesilovač se simulacemi. Jeho cena je: 92 578 Kč.

 

Plus:

mechanické provedení

jednoduché ovládání

špičkové převodníky

 

Mínus:

USB nepřenáší audio

Psáno pro časopis Muzikus