Tonebone Bones Hollywood Distortion - dvoukanálový overdrive/distortion

Tonebone Bones Hollywood Distortion - dvoukanálový overdrive/distortion
Tonebone Bones Hollywood Distortion - dvoukanálový overdrive/distortion

A máme tady další skvělý distortion pedál. Tentokrát dokonce duální, chcete-li dva v jednom. Jedná se o high-end zařízení kanadské firmy Radial Engineering, která vyrábí celou řadu zkreslovacích efektů, pre-ampů a přepínačů (i nějaký chorus by se našel...).

Tento duální solid state distortion je odvozen od svého staršího, většího a taky dražšího lampového bratříčka. Kanadští inženýři vyrobili podobné zařízení, které má hrát stejně dobře, ale je menší a levnější. Tak jdeme na test.

 

Robustní plechová krabička je zhruba stejně dlouhá jako standardní pastičky, ale je širší. Plech je tlustý, krabička těžká, tmavomodrá metalíza je potištěna výraznými, svítivě bílými nápisy, černé gumové čudlíky s výraznou ryskou (na potenciometrech), dva třípolohové posuvné přepínače, dvě LED diody (zelená a červená) a dva „plechové“ footswitche. Krabička je na pohled velmi výrazná a také důvěru vzbuzující. Napájení je možné jen zdrojem, připojuji tedy 9V zdroj a začínáme...

 

Zvuk je velmi výrazný, konkrétní, s dynamickým atakem (zvuková charakteristika je nastavena tak, aby to hrálo jako americké lampové aparáty). Zvuk není rozplizlý, ani není rozmazaný, možná je až nezvykle konkrétní (na tranzistorovou krabičku) skoro až příliš. Ale když jsem pak hrál sóla do backing tracku, zjistil jsem, že to je super. Kytara krásně prolézala skrz doprovodný track. A o to tu jde, ne?

 

Na krabičce je tradiční potenciometrové ovládání: Drive, High, Low, Level 1 a Level 2 (zkreslení, výšky, basy a dvě hlasitosti) a navíc ještě zmíněné třípolohové přepínače Gain a Cut. Ten první zvyšuje citlivost vstupu a má polohy Low, Med a Max. Zkusil jsem všechny, ale Max mě bavila nejvíc. Pak je tu ten druhý s názvem Cut. Tady jsem dle názvu čekal, že to bude ořezávat. Cut znamená přece něco useknout, vyseknout atp. Takže jsem si myslel, že to bude ořezávat nějakou středovou frekvenci. Ale ono to naopak přidávalo středy, no řekněme spíš hlubší středy, skoro až basy. V poloze 0 byl zvuk takový normální, poloha +7 ho udělala hutnější a poloha +12 megahutný, až jsem musel trochu stáhnout potenciometr Low. Potenciometr Level 1 je normální hlasitost, když svítí zelená dioda. Ale co ten druhý? Přepínal jsem dokola a zjistil, že ten Level 2 (červená dioda) není jen přidání hlasitosti nad (lze i pod) Level 1, ale že to i trochu mění charakter zvuku. Kromě změny hlasitosti to dělá lehký mid boost, tedy přidává středy. A to se velmi hodí na sóla - super vychytávka. Skoro jako bychom měli dva distortiony.

 

Další vychytávka je vlastní ovládání/přepínání kanálů. Ty plechové footswitche se tváří jako normální již asi sedmdesát let používané klasické typy, ale nejsou. Jsou to elektronické spínače, i když cvakají skoro vintage (asi kvůli pocitu). Radial to nazývá EIS - Electronic Impulse Switching. On celý Bones Hollywood je hodně nabušená mašinka. Kvalitní součástky jsou samozřejmostí. Efekt je plně bufferovaný, tzn. není to true bypass. Elektronické footswitche nevydávají žádný nepříjemný lupanec, i když je distortion zapojen do hi-gain zesilovače.

 

Resumé

Bones Hollywood je výborný distortion na rock, hardrock, bluesrock (možná vlastně na všechno kromě metalu). A má to vůbec nějaké zápory? Asi ne... no možná jen, že to nelze napájet baterií, ale vzhledem k tomu, že to trochu víc papá, tak by stejně baterka nevydržela dlouho, navíc dnes je takový trend, že „bateriové“ efekty už pomalu začínají ustupovat ze slávy, a ještě k tomu jsou baterie drahé, zatěžují životní prostředí atd., že?

 

Info:

Bones Hollywood Distortion je vysoce kvalitní (made in Canada), moderní, široce nastavitelný, dvoukanálový overdrive/distortion s americkým a průrazným zvukem. Na stránkách výrobce najdete i zvukové ukázky. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

průrazný zvuk

možnost výrazně měnit gain

možnost zvýraznit hlubší středy

mid boost navíc na druhém kanálu

 

Mínus:

nic mě nenapadá

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Napájení 9–12 V, mínus uprostřed
Spotřeba 100 mA (doporučený adaptér je 500 mA)
Rozměry 110 x 90 x 34 mm
Hmotnost cca 550g

 

www:

www.tonebone.com/hollywood.php

Psáno pro časopis Muzikus