Traveler Guitar Camper CS-10 - cestovní akustická kytara

Traveler Guitar Camper CS-10 - cestovní akustická kytara
Traveler Guitar Camper CS-10 - cestovní akustická kytara

S nástroji kalifornské značky Traveler Guitar se na stránkách časopisu Muzikus neshledáváme poprvé. Testy již prošlo více zajímavých kytar, ale dnes tu máme cestovní kytarku ryze akustickou. Kytarku píšu proto, že je opravdu miniaturní. No jak jinak, když se s ní má cestovat a na cestách si zahrát?

Do ruky jsem po vybalení z přiloženého nepromokavého gigbagu vytáhl malinký dreadnought, pokud se tomu tak vůbec dá říkat. No tvar to má a design taky. Takže tělo je tvořeno překlíženou dýhou exotického dřeva okoume, nádherně zbarveného žíhanými léty, podobného struktuře javoru.

Jednoduché lemy vrchní i spodní desky jsou z černého tenkého dřevěného proužku (eben nebo barvené). Desku zde máme ovšem masívní a je to Engelmannův smrk, což představuje velmi kvalitní strom na výrobu hudebních nástrojů. Dorůstá výšky 40 m a průměru kmene cca 1 m. Domovem je v Severní Americe. Je alternativou ke smrku alpskému, těženému v Evropě. Vnitřní práce - ožebrování - vypadá kvalitně a pouhým pohledem zjistíme žebra uspořádaná do X, tedy žádná novinka a osvědčená pevnost, kterou vymyslel legendární německý přistěhovalec do USA C. F. Martin již v předminulém století. Zmenšená kobylka opět typu Martin s nástrčnými kolíčky (zde dřevěné s perleťovou tečkou) pravděpodobně z tmavého palisandru. Deska nese jednoduše vykládanou rozetu - avšak tvořenou skládanými dřevy. Vcelku pěkná intarzie. Pro uchycení řemene slouží dvojice rolen, ale tady se tedy šetřilo. Jsou z plastu a při pádu měníte za kovové. Krk ze dřeva nato, což je takový levnější mahagon, nese dvacet tenkých pražců, které jsou vsazeny kvalitně a také dobře jsou opracovány. Nikde nedrnčí a dohmat je velmi příjemný i ve vyšších polohách. Hmatník se zdá být palisandrem a mírně leštěný. Obsahuje orientační značky v podobě puntíků z umělé perleti. Na dvanáctém poli se pyšní malé firemní logo. Sedlo kobylky i krkový nultý pražec jsou z fenolové pryskyřice. Hlavice s firemním logem nese noname olejové uzavřené mechaniky se zmenšenými černými plastovými rondely. Ratio výrobce udává 14 : 1. Lakováno do finální podoby satin, což znamená matný. Struny D’ Addario EJ 26 - tedy fosforový bronz .011/.052'. Celkový dojem: prostě jednoduchý akustický nástroj s kovovými strunami, dobře zpracovaný.

Traveler Guitar Camper CS-10 - cestovní akustická kytara
Traveler Guitar Camper CS-10 - cestovní akustická kytara

A jak tedy hraje?

Překvapivě dobře; pochopitelně vlivem kvalitní vrchní ozvučné desky. Tělo hluboké 7 cm v největší hloubce (uprostřed) nemá možnost dostatečných basů, což je samozřejmé. Ale máme zde zajímavý konstrukční prvek, který Traveler převzal z louten a renesančních a barokních kytar. Tím je vypouklé dno, jež slouží jako reflektor zvuku. U firmy Ovation (Kaman Guitars) o tom již mnoho let vědí své. Kytarka proto produkuje krásný dlouhý sustain. Na cestovní hračku, kterou strčíte do batohu nebo hodíte jen tak přes rameno a vypadáte, jako byste šli na ryby, opravdu dobré. Zkoušel jsem nějaké doprovody k písním a v partě na výletě u ohně bohatě stačí. K jakému jinému účelu by také asi patřila, že? No - pilný skladatel na cestách ji ovšem užije také. V každém případě je zde trochu omezující menzura a velikost krku. Takže větší camper (rozuměj táborník) bude mít problém. Svými rozměry se dá přirovnat ke klasické kytaře poloviční velikosti, na kterou hrají opravdu malé děti z první třídy v hudebních školách. Nebo menší dívky, propadlé trampingu...

Ještě ke zvuku: Ačkoli hlasitost není ohromující, nástroj dobře ladí, nic nedrnčí, hezky se na něj hraje a má vyrovnaný charakter. Co si víc přát za cenu přátelskou a s kvalitními materiály? I když na některých součástech se šetřilo. Firma Traveler vyrábí nástroje v Číně a za použití zřejmě kvalitní technologie a kontroly jí vycházejí podařené kousky. O zručnosti vyškolených čínských pracovníků již dnes asi nikdo nepochybuje. Kytar z Číny jsem již měl v ruce mnoho a byly opravdu dobře zpracované. Určitě stojí za vyzkoušení. Já ji nevyužiji. Z prostého důvodu: Necestuji. Cestovatel získá k nástroji kvalitní gigbag, seřizovací klíč na průhyb krku a rozumně uložené peníze za radost na cestách.

 

Info:

Traveler Camper CS-10 je cestovní akustická kytara typu mini dreadnought s kovovými strunami a s gigbagem. Cena je 8092 Kč.

 

Plus:

kvalitní materiály a konstrukce

rozměry

hmotnost

cena

hratelnost

přijatelný zvuk

gigbag v ceně

 

Mínus:

některé ošizené materiály

plastové rolny

 

Technická specifikace

tělo překlížené okoumé
ozvučná deska Engelmann masiv
krk nato
hmatník palisandr, rádius 305 mm
kobylka palisandr
počet pražců 20, tenké
mechaniky die-cast
menzura 563 mm
celková délka nástroje 851 mm
šířka nástroje 300 mm
největší hloubka 70 mm
šířka na nultém pražci 42 mm
šířka na dvanáctém pražci 55 mm
hardvare chrom
sedlo kobylky a nultý pražec fenolová pryskyřice
hmotnost 1,28 kg

 

https://travelerguitar.com/products/cs-10

Psáno pro časopis Muzikus