Traveler Guitar LTD EC-1 White - cestovní kytara s aktivním snímačem a sluchátkovým zesilovačem

Zdá se, že americká agilní firma Traveler Guitar podvědomě nutí muzikanty cestovat. Její portfolio výrobků nabírá obrátky a vedle širokého výběru dalších svých „minikytar“ představuje také velmi luxusní a cenově tomu odpovídající nový model vyrobený ve spolupráci se slavnou a moderní manufakturou ESP/LTD. Výsledkem je tedy opravdu vymazlená cestovní kytarka, vyrobená ovšem v čínské továrně.

Popis

Z krabice vybalíme krásného tříčtvrtečního Les Paula, schovaného v pěkném nepromokavém (jak jinak, že?) gigbagu a ještě zabaleného v tepelně izolační fólii. Tak trochu poznávacím znamením Traveleru je nepřítomnost strunové hlavice a očekáváme samozřejmě mechaniky ukotvené v těle nástroje. Testovaný kus byl dodán v nádherném bílém krycím laku a s lemováním z imitace slonoviny. Nástroje ESP/LTD vynikají skvělým designem a kvalitou provedení. Nejinak je tomu zde. Tělo je zhotoveno z mahagonu a je bombírované jako u skutečných Les Paulů. Dokonalé šestivrstvé lemování spoje těla a vrchní desky podtrhuje dojem luxusu. Logo Traveler Guitar se skví v černé barvě pod strunami mezi krkem a snímačem. Podél strun nalezneme vmontované mechaniky, které jsou jako ostatní hardware černě galvanizované s kouřovým nádechem. Olejové die-cast mechaniky mají zamykací systém na struny a působí velmi kvalitně. Kobylka je typu Gibson s nastavitelnou výškou dvěma ozubenými kolečky a také s oktávovými válečkovými kameny. Struny jsou vedeny skrz tělo a nazpátek k mechanikám na spodní straně. Tento systém najdeme na všech kytarách Traveler.

 

Na spodku výřezu je upravený žlábek pro levou ruku ke snadnějšímu hraní nad oktávou. Na spodní straně nalezneme také dva boxy pro baterie. Kytara totiž obsahuje aktivní snímač a sluchátkový zesilovač. Krk je k tělu přišroubován čtyřmi vruty přes lichoběžníkový anodizovaný plech s logem LTD. Krk sám o sobě je opravdovou lahůdkou. Jako materiál byl použit osvědčený mahagon a obsahuje dvaadvacet pevných a vysokých jumbo pražců, které poskytují perfektní hratelnost ve všech polohách. Hmatník je z ebonizovaného (barveného) palisandru a nese pro ESP typické perleťové vykládání ve tvaru vlnovek a logo LTD na dvanáctém pražci. Nesmím zapomenout na lemování, jež je samozřejmě opět ze slonoviny. Krk je zakončen duralovým držákem strun s přidaným poutkem k zavěšení. Nultý pražec z umělé kosti - pravděpodobně materiál Tusq. Struny D’Addario EXL 110 (tedy .010-.046).

Traveler Guitar LTD EC-1 White - cestovní kytara s aktivním snímačem a sluchátkovým zesilovačem
Traveler Guitar LTD EC-1 White - cestovní kytara s aktivním snímačem a sluchátkovým zesilovačem
Traveler Guitar LTD EC-1 White - cestovní kytara s aktivním snímačem a sluchátkovým zesilovačem
Traveler Guitar LTD EC-1 White - cestovní kytara s aktivním snímačem a sluchátkovým zesilovačem

Elektrické vybavení

Jak již bylo zmíněno, nástroj je osazen aktivním snímačem ESP Designed, napájený 9V baterií. Dále zde máme sluchátkový zesilovač se čtyřmi mody - Clean, Boost, Drive a Distortion. Ovládají se stlačením knoflíku tónové clony přes mikrospínač a fungují v cyklu (tedy stále dokola). Kromě připojení sluchátek přes 3,5mm jack je zde obdobná zdířka Aux In pro externí signál, např. pro mobilní telefon, a kytarista může jamovat s oblíbenou kapelou nebo nahrávkou sekvenceru, což je velmi užitečné při cestování, že ehm... Pro normální připojení do zesilovače najdeme 6,3mm zdířku pro kytarový kabel. Snímač se pak ovládá dvěma potenciometry - Volume a Tone.

 

Jak se na Traveler hraje?

Musím přiznat, že ačkoli kytara vypadá jako dárek pro hodné žáky za vysvědčení z druhé třídy, tak díky ergonomii, váze a plné gibsonovské menzuře hraje skvěle. Vynikající zpracování krku, ladění a nastavení (i když osobně preferuji nižší výšku strun, ale to je otázka minuty). Máte pocit, že hrajete opravdu na Les Paula.

 

Závěr

Máme zde tedy špičkovou cestovní kytaru s pěkným elektrickým vybavením, v krásné úpravě, poctivými materiály a kvalitním hardwarem. Za danou cenu se to dá tak nějak očekávat, protože v této cenové hladině již na trhu je velká řada kvalitních nástrojů. Tady je bonusem menší cestovní velikost a ochranný gigbag s tepelnou vložkou. Kdo by si chtěl Traveler pořídit, tak ještě nalezne přiložený návod na seřízení a dva inbusové klíče. Větší na seřízení krku, ale pro menší jsem nic nenašel (takže asi navíc, ale ten se někdy hodí :-)). A abych jen nechválil, „žlutým prstíkům“ uteklo leštění korpusu. Nad kobylkou a snímačem na přední desce je nevyleštěný flek velikosti mexického dolaru. Jinak kytarka pěkná... cestovní.

 

Info:

Traveler Guitar LTD EC-1 je cestovní kytara s aktivním snímačem a sluchátkovým zesilovačem. Cena je 24 702 Kč.

 

Plus:

poctivé materiály

skvělý design

hmotnost

ergonomie

vynikající krk

poctivý hardware

aktivní snímání

sluchátkový zesilovač se vstupem aux

gigbag

 

Mínus:

asi trochu cena

 

tech. specifikace

tělo mahagon, solid body
délka těla 355 mm
šířka těla 270 mm
hloubka těla 42 mm
krk mahagon, menzura 628 mm, šroubovaný
hmatník palisandr
pražce 22, jumbo
šířka nultého pražce 41,4 mm
šířka na 12. pražci 52 mm
celkové délka nástroje 762 mm
hmotnost 2,38 kg
mechaniky die-cast olejové se zámky
kobylka tune-o-matic (typ Gibson)
snímač aktivní humbucker ESP designed ALH 200B
napájení 2x AAA baterie pro sluchátkový zesilovač, 1x 9V baterie pro aktivní humbucker (baterie nejsou součástí balení)
ovládání a další Volume, Tone, sluchátkový zesilovač se čtyřmi mody (Clean, Boost, Drive, Distortion), vstup pro AUX
hardware galvanizovaný do černa
struny D’Addario EXL 110 (.010–.046)
příslušenství cestovní gigbag s tepelnou vložkou

 

web

travelerguitar.com/ltd-ec-1-white/

Psáno pro časopis Muzikus