Traveler Guitar Original Escape Nylon - elektroakustická cestovní kytara s nylonovými strunami

Traveler Guitar Original Escape Nylon - elektroakustická cestovní kytara s nylonovými strunami
Traveler Guitar Original Escape Nylon - elektroakustická cestovní kytara s nylonovými strunami

S nástroji americké firmy Traveler Guitar se čtenáři Muzikusu již několikrát setkali. Dnes dostávám do ruky zajímavý model, kterým výrobce rozšířil řadu svých kytar. Je to cestovní nylonka v tom nejúspornějším provedení, doplněná o elektrické snímání.

Trochu historie

V roce 1992 vizionář Leon Cox sestavil v garáži v kalifornském městě Redlands svůj první prototyp revolučního nástroje. Dřevo z barového pultu, mechanika ze staré akustické kytary, kterou vpravil do plného těla a uříznutá hlava. Tím zmenšil veškeré proporce a prototyp byl na světě. Jeho žena, zdravotní sestra, přišla na nápad použít membránu stetoskopu jako akustický prvek bez potřeby baterie. Leon vyrobil malou sérii a všechny kytary prodal. Neměl ovšem tušení, že během dalších dvaceti let prodá 85 000 nástrojů v třiceti zemích světa. V roce 1995 vstupuje do firmy Corey Oliver, známý obchodník, a Traveler Guitar předvedl v prestižní továrně Fender v Coroně, kde byli inženýři naprosto fascinováni a nabídli k výrobě svoji technologii. Tím došlo k velkému posunu do špičkové kvality a Traveler Guitar mohli zahájit cestu do světa. Po několika letech ovšem počet vyráběných kusů přesáhl možnosti kapacity továrny v Coroně a Traveler Guitar se přestěhovali do továrny v zámoří, resp. v Číně. Dnes je vedoucím výrobcem v oblasti cestovních kytar s velkou řadou modelů a chlubí se, že je můžete potkat jak na vrcholcích nejvyšších hor, tak i třeba v ponorce.

 

Popis

Tělo malé kytarky je vyrobeno z olše jako solid body - tedy plný masiv. V těle po stranách vedení strun jsou obvyklé vyfrézované otvory pro uchycení mechanik, jaké jsou použity u klasických kytar. Tím odpadla hlava a struny jsou uchyceny v duralovém držáku na konci krku. Je to důmyslný vynález, použitý již průkopníkem a autorem nových modelů Nedem Steinbergerem (syn laureáta Nobelovy ceny za fyziku Jacka Steinbergera) z roku 1976 u basové kytary Spector. Celý mechanický prvek je tedy přenesen do těla, což dává bezvadnou stabilitu. Sofistikovaná kobylka z tmavého palisandru je přišroubována k tělu dvěma vruty a nese piezoelektrické snímání pod sedlem z fenolické slitiny, které údajně zajišťuje lepší rezonanci než kost. Na vrchu pomyslného lubu je umístěn kvalitní předzesilovač německé značky Shadow v minimalistickém provedení. Zdířka pro vyvedení kabelu je netradičně nastavena dopředu směrem ke krku. Na spodní straně najdeme box pro klasickou 9V baterii a výměna je snadná. Převod pro uchycení strun do mechanik je za kobylkou plastovými válci, doplněný podložkou ze suchého zipu pro utlumení nepatřičných vrzavých zvuků. Krk je z jednoho kusu východoamerického javoru a k tělu je přišroubován přes chromovaný plechový plát čtyřmi vruty. Napínací šroub je vyveden v duralovém držáku. Hmatník z velmi pěkného tmavého palisandru nese 22 širokých pražců. Menzura je plnohodnotná jako u klasické kytary, tedy 65 cm. Orientační značky (malé puntíky) jsou vsazeny svrchu hmatníku. Vše je pečlivě provedeno a pražce jsou precizně zabroušeny. Struny, jak již řečeno, jsou nylonky. Do těla jsou vsazeny dvě rolny na uchycení řemenu. Vsedě se hraje dost nepohodlně a je lepší nástroj pověsit přes rameno. Nástroj je kryt matným lakem v přírodní barvě (Natural). Naprosto jednoduchá konstrukce, kterou bylo dosaženo zmenšení na únosnou míru. Celková délka nástroje je pouhých 74 cm a v přiloženém kvalitním nepromokavém pouzdru jej lze bez potíží opravdu vzít kamkoli.

Traveler Guitar Original Escape Nylon - elektroakustická cestovní kytara s nylonovými strunami
Traveler Guitar Original Escape Nylon - elektroakustická cestovní kytara s nylonovými strunami

A jak tedy hraje?

První pocit je opravdu jako z klasické kytary. Je to dáno šířkou a rozměry krku. Hmatník postrádá rádius a je tedy rovný jako u klasické španělky. Šířka na nultém pražci je o něco menší (49 mm) než u koncertní kytary, kde je standardem 52 mm, ale to je nepatrný rozdíl. I na sucho se dá hezky cvičit v tichém prostředí a při zavěšení na popruh se ergonomie srovná. Cvičící adept kytarové hry nebo skladatel tedy neruší své okolí a jako bonus dostane od výrobce kvalitní snímání zvuku, které lze zapojit do sluchátek. K tomu slouží přepínač na předzesilovači, jenž má dvě polohy - sluchátka/zesilovač (nebo kombo nebo pult, zkrátka výstupní signál). Po zapojení přes sluchátka se aktivuje obvod a tónovými korekcemi Treble/Bass lze dosáhnout velmi kvalitního zvuku. Při přepnutí do polohy na zesilovač sluchátka hrají, ale pouze do levého ucha. Při zapojení do kytarového komba se chová standardně, jen trochu prská, ale to je obecný jev piezosnímání. Dynamika je dobrá a opět lze vše srovnat ekvalizérem. Pre-amp Shadow má jen tři ovládací prvky - Volume, Treble a Bass. Uvítal bych ještě integrovanou ladičku pro rychlé naladění nástroje, což dnes bývá už standardem. Asi se předpokládá, že kytarista nástroj umí naladit. :-) U ladění se ještě zastavím: Nástroj předváděl hrůzostrašné výkyvy. Při pohledu na uchycení strun jsem měl jasno. „Žluté prstíky“ to při instalaci strun odflákly. Jinak je samozřejmě vše v pořádku, ale neznalého zákazníka by to mohlo vyděsit.

 

Závěr

Myslím, že kytara na sto procent splňuje účel, ke kterému byla stvořena. Je totiž opravdu cestovní. Tomu odpovídá vybavení, rozměry, konstrukce a design. Po zavěšení na řemen se na ni hraje hezky, ve sluchátkách i na zesilovač má dobrý zvuk. K vybavení patří i kvalitní obal s popruhem přes rameno, doplněný hliníkovou fólií proti extrémním teplotám na Mount Everestu nebo v Mariánském příkopu, potažmo na Sahaře. Záleží na tom, kam se cestující umělec vydá. V příslušenství nalezneme napínací klíč k seřízení výztuhy krku s návodem a záručním listem. Pro kytaristu, který se na svých cestách neobejde bez nástroje, je to ideální doplněk cestovní výstroje a výbavy. A hmotnost čítá pouhých 1,5 kg. Já osobně moc necestuji, ale umím si představit i kytaristu, který bude nástrojem nadšen a třeba u Sázavy si to užije...

 

Info:

Traveler Guitar Original Escape Nylon je elektroakustická cestovní kytara s nylonovými strunami včetně gigbagu s ochrannou vložkou. Cena je 15 149 Kč.

 

Plus:

originální konstrukce a design

kvalita zpracování

rozměry

hmotnost

zvuk

kvalitní snímání

cena (myslím tak akorát)

 

Mínus:

nekvalitně navinuté struny v mechanikách (spíše mínus výstupní kontroly)

absence integrované ladičky

 

Technická specifikace

tělo solid body americká olše
rozměry těla 31 x 21 x 4 cm
celková délka 74 cm
krk východoamerický javor (1 kus), šroubovaný
hmatník palisandr
počet pražců 22
šířka hmatníku na nultém pražci 49 mm
šířka hmatníku na 12. pražci 52 mm
šířka hmatníku na 22. pražci 60 mm
kobylka palisandr (piezosnímač)
mechaniky klasické otevřené, chromované
preamp a snímač Shadow
ovládání Volume, Treble, Bass
napájení preampu 9V baterie
struny D’Addario Nylon Pro-Arte EJ45 (.028–.043)

 

Web

travelerguitar.com/original-escape/

Psáno pro časopis Muzikus