Tycoon Supremo - test perkusí

Tycoon Supremo  - test perkusí
Tycoon Supremo - test perkusí

Congas Supremo Series Natural Finish

Jedna z firem, která se specializuje na výrobu etnických bicích nástrojů a která hledá místo na českém trhu, je Tycoon Percussion, sídlící v thajském Bangkoku, kde také vyrábí od devadesátých let všechny své výrobky. Nikdy jsem se s jejich výrobky přímo nesetkal, respektive nehrál jsem na ně, proto jsem k testu na řadu jejich výrobků přistupoval s určitou zvědavostí.

 

Z krabic jsem vybalil dvě dřevěná konga. Menší desetipalcové quinto a s hlubší zvukem jedenáctipalcové tumba. Konga jsou nástroje patřící do rodiny velmi populárních kubánských bubnů. Rozeznívají se dlaněmi a mají charakteristický tvar i zvuk. Stejně je to i u nástrojů ze Serie Supremo.

 

Materiál plus mechanika

Nástroje jsou vyrobeny (jako všechny dřevené bubny od firmy Tycoon) z dubového dřeva (Siam Oak), těženého z plantáží jižního Thajska. U každého nástroje visí cedulka, která potvrzuje, že dřevo je z plantáží speciálně k tomu určených, tedy ekologických a šetrných k planetě. To se mi líbí.

 

Těla jsou pevná, dostatečně silná, což je u kong dobře hlavně kvůli zvuku.

 

Povrchová úprava je lakované, leštěné světlé dřevo, vypadá velmi komfortně. Těla mají klasický tvar, na spodní straně jsou opatřeny černými

plastovými ráfky. Ty slouží jako ochrana před poškozením dřeva, pokud byste chtěli hrát vsedě s kongy na zemi.

 

U sady je však také přibalen dostatečně bytelný trojnohý stojan, na který můžete konga pohodlně upevnit a hrát vestoje. Stříbrný stojan s černými nohami je polohovatený, lze nastavit výšku, která vám vyhovuje. Při hře je dostatečně stabilní, což je velmi důležité, abyste nemuseli konga při hře „honit“ po pódiu. Konga jsou na něm uchycena, každé na dvou šroubech. Nasadí se velmi rychle a utáhnou se dvěma motýlky. Těla sedí a opírají se o gumovou vidlici, která chrání konga proti poškrábání. Opět je vše velmi stabilní.

 

Konga jsou opatřena černými kulatými vrchními ráfky, které jsou pro hru a pro dlaně velmi komfortní. Černé jsou i úchyty v těle nástrojů, držících pět stříbrných chromových šroubů, kterými se utahuje blána. Každý má na spodku černou pryžovou čepičku, která také pomáhá proti poškrábání - tělo o tělo.

 

Zvuk nástroje, hra

Kůže na kongách má být hovězí a silná. Tím vzniká charakteristický, typický zvuk těchto nástrojů. Obojí bylo splněno. U rozměrů deset a jedenáct palců jde o menší konga, která se hodí spíše pro vyšší ladění. Tón byl skvělý, nebylo co vytknout. Vyrovnaný zvuk při otevřeném tónu i slapu. Vzhledem k tomu, že konga jsou na stojanu a netlumí nic únik zvuku zespoda, je i basový tón mohutnější. Quinto i tumba mají správný, krátký a vyrovnaný zvuk. Hra je díky kulatým ráfkům pohodlná.

 

Závěrem

Byl jsem velmi příjemně překvapen, jak kvalitou zpracování, kůžemi i zvukem obou nástrojů. Jsou to nástroje kvalitní, patřící do lepší střední třídy nástrojů kong. Při ceně 6690 Kč, kterou jsem našel na internetu, je to, myslím, skvělý kup.

 

Info:

Testovaný nástroj jsou dřevěná konga od firmy Tycoon se stojanem, rozměr deset a jedenáct palců. Cena 6690 Kč.

 

Plus:

cena

kulaté horní ráfky

kvalitní dřevěná těla

 

Mínus:

černá barva mechaniky (čistě subjektivní názor)

 

Supremo Djembe TJS-72

Jako další nástroj od thajské firmy Tycoon Percussion jsem vybalil z krabice nástroj patřící do rodiny nástrojů afrických. Jeden z celosvětově nejpopulárnějších nástrojů je zajisté djembe. Nemůže tedy chybět v nabídce žádné firmy, která to myslí s výrobky perkusí vážně.

 

Djembe je nástroj, který se rozeznívá dlaněmi, můžete u něj sedět, ale jako každý správný africký nástroj je úzce spojen s pohybem a tancem, tedy i na djembe se hraje většinou vestoje. A to tak, že je zavěšeno na popruhu u pasu, nebo kolem ramen. Djembe má mít silný zvuk s mohutným basem, otevřeným úderem i úderem, kterými se hrají sóla, tzv. „klaké“, nebo „otevřeným slapem“.

 

Materiál a mechanika

Typické djembe má jasný určující tvar podobný dřevěné váze. Široká „hlava“, na které je natažena tenká, nejlépe kozí, kůže a dlouhá rezonanční „patka“, ze které vychází zvuk. Djembe je vyráběno v mnoha podobách, z různých materiálů s různými typy kůží, ale odlišnosti jsou minimální, princip musí zůstat.

 

I toto djembe z Thajska není výjimkou. Je vyrobeno, jako všechny dřevěné nástroje od této firmy, ze siamského dubu, pěstovaného na vlastních plantážích. Vždy s lístečkem, kde se píše o ekologickém zpracování a výrobě.

 

Povrchová úprava je v barvě rudohnědého mahagonu. Mezi „hlavou“ a „patkou“ nástroje je tělo opásána ethno stužkou s květy. Mechanika a ráfek jsou v černé barvě, blána se utahuje pěti chromovanými šrouby. Klíček na utahování je samozřejmě u nástroje, včetně černého pásu na případné hraní vestoje. Djembe je vespod chráněno černým gumovým páskem, aby se tělo bubnu neničilo, když si nástroj budete při hře vsedě opírat o zem

 

Hra na nástroj, zvuk

Kvalitní silná kůže o průměru 12” dovolila utáhnout - naladit nástroj hodně vysoko. Jednotlivé tóny byly vyrovnané, zvuk mne velice příjemně překvapil. Basový i otevřený tón výborné, jen u slapu byl tón trochu delší (suchý krátký je charakterističtější), ale to vše v normě.

 

U klasického afrického djembe je kůže přichycena k nástroji provazy. Ladění je tak velmi složité a fyzicky náročné. Bez znalosti speciální techniky si nástroj sami nenaladíte, a pokud to vše znáte, je to i tak otázka velmi zdlouhavého procesu. Tento nástroj se utahuje šrouby a můžete tedy naladit během chvilky na tóninu a výšku, která se vám hodí, nebo která je momentálně potřeba. Toto je velká výhoda tohoto způsobu ladění. V nabídce firmy jsem viděl i obal na djembe, který bych určitě doporučil. Blána je přeci jen tenčí a je potřeba ji ochraňovat, aby se při převozu nepoškodila. Djembe se ladí hodně vysoko, tak každé sebenepatrnější poškození blány může pak při hře zavinit její protržení.

 

Závěrem

Testované djembe je kvalitní nástroj s originálním vzhledem, se snadným laděním pomocí klíče a velmi kvalitním zvukem. Cena na internetu je 3340 Kč. Firma Tycoon vyrábí i djembe v „africké originální podobě“, kdy jsou kůže laděné pomocí provazů. Ano, připomíná více původní africký nástroj, ale nástrahy při ladění jsem popsal výše. Je na vás, který nástroj se vám hodí a který si vyberete, vše je na všem vkusu a chuti.

 

Info:

Testován byl nástroj djembe od firmy Tycoon, vyrobený ze dřeva, rozměr 12 palců, cena 3340 Kč.

 

Plus:

kulatý ráfek

možnost ladění pomocí šroubů

 

Mínus:

nic mne nenapadá, poměr cena - výkon je bez výtek

Psáno pro časopis Muzikus