Vanguard Audio Labs V13 - velkomembránový kondenzátorový lampový mikrofon

Vanguard Audio Labs V13 - velkomembránový kondenzátorový lampový mikrofon
Vanguard Audio Labs V13 - velkomembránový kondenzátorový lampový mikrofon

Nový hráč na trhu

Na trhu lze již několik let pozorovat skupinu firem, která se snaží za dostupné, ale zas ne úplně levné, ceny nabídnout svou verzi vintage vybavení. V oblasti mikrofonů je jich v ČR hned několik, a proto bylo zajímavé vyzkoušet novinku další takové firmy.

Vanguard Audio Labs si zakládá na spolupráci s lidmi z hudebního průmyslu a zároveň se netají tím, že je orientována na cenově dostupné produkty. V současnosti nabízí „kompletní“ mikrofonní řadu. Dle prezentace se dá říci, že právě lampový V13 je jejich vlajkovou lodí. Najdete ale i s tranzistory FET, najdete klasickou tužku, ale i komplikovanější stereomikrofon. Cenově se drží lehce pod Warm Audiem nebo Mojavem, což jsou značky, jejichž výrobky se mi vybavily jako měřítko. Z reakcí v online světě bych řekl, že se vyplatí tuto značku sledovat. Na stránkách výrobce sice není jasně řečeno, kde se mikrofony vyrábějí (asi tušíme), ale ujišťuje nás, že vše je kompletováno ve „slunné“ Kalifornii, kde jsou výrobky i testovány a ručně baleny. Potvrdit to má pětiletá záruka.

 

Lampový V13

Jde o mikrofon se směrovými charakteristikami, které v devíti skocích jdou od kulové (omni) až na osmu, což klasicky nastavuje zdroj. Najdeme 34mm duální kapsli Mylar. Co se týče přesnějších diagramů, je manuál docela skoupý. Mikrofon funguje jak s 12XA7, tak s lampami 12AT7 a 12AY7. Manuál, který tedy spíše než technicky je psán vyloženě uživatelsky (což nevidím jako chybu) neuvádí, jaká lampa tam obvykle bývá tovární (mluví o lampě z Evropy :-)), v mém případě šlo o 12AX7. Vzadu na mikrofonu je k nastavení útlum (-10 dB) a filtr low cut (126 Hz, 6 dB/oktávu).

Alespoň pro mne hraje samostatnou roli příslušenství. Když jsem srovnával s podobnými, přišlo mi tady nadstandardní. A to zejména odpružený držák této firmy. Je to otevřená klec a mně a mým klientům velmi vyhovoval. Jistě, je to detail, ale potěší. Skoro bych řekl, že to na mně působí tak, že čas a síly při zpracování manuálu výrobce ušetřil na dobré zabalení a prezentaci. U každého, kdo je nucen mikrofony převážet, tímto tenhle model zaboduje.

Bez kufříku a všeho má mikrofon půl kila, se vším 5,3 kg.

Vanguard Audio Labs V13 - velkomembránový kondenzátorový lampový mikrofon
Vanguard Audio Labs V13 - velkomembránový kondenzátorový lampový mikrofon

Zvuk

Použil jsem mikrofon přesně k tomu, k čemu je doporučen především - v prostředí malého domácího studia. Konkrétně na zpěvy (mužský i ženský) a kytary (akustickou a elektrickou). Ve všech případech jsem měl téměř ihned po ruce dobrý zvuk do mixu. Upřímně, čekal jsem, že bude tento mikrofon víc barvit a bude více vybíravý. Reagoval ale celkem přijatelně při všemožném využití. Takže jestli chcete lampový mikrofon a zároveň ho chcete mít na více věcí najednou, je toto volba. Jestli chcete něco velmi specifického na užší spektrum použití, možná vás osloví jiný mikrofon. Jinak se i barva pinot noir některým uživatelům líbila.

Je to po všech stranách subjektivní, ale nejvíce mi mikrofon posloužil při náběru akustického kytaristy/zpěváka. Jedním mikrofonem jsme zvládli všechny potřeby nahrávání. Zde velmi prospěla možnost nastavení směrové charakteristiky, kterou některé srovnatelné modely nemají. Obstojných výsledků jsem dosáhl i při nahrávání samostatné akustické kytary, ale tam to opravdu závisí na tom, jaký zvuk má kytara sama o sobě a jakého chcete dosáhnout. Nicméně mikrofon dostál očekáváním - ve srovnání s jinými ve výškách kulatější, ale držel čitelnost.

 

Shodou okolností jsem ve svém domácím prostředí nahrával hned tři mladé umělce. S různou studiovou zkušeností. Možná je to jen psychohra, ale na všechny mikrofon působil dobře a příjemně, jak vizuálně, tak i zvukově. Já žádný velký estét nejsem, ale věřím, že když něčemu svěřujete své srdce, potěší, když se vám to líbí. :-) Z mé strany mi přišlo velmi praktické to, že mikrofon nijak nešumí a při dobrém nastavení směrové charakteristiky způsobem pokus/omyl zvládnete různé nahrávací situace v různých prostorech. Což je přesně styl mého Létajícího studia.

 

Zdaleka nejlépe se mi ale osvědčil jako čistě zpěvový. Tam si získal ohlas i od obou dvou zpěváků i zpěvaček, kteří mi studiem prošli během testování. Hlasově šlo o velmi rozdílné charaktery, nic z toho ale mikrofon neodmítl, všem poskytl příjemný charakter zvuku. I mírné zkreslení, kterého při větší dynamice a nastavení nahrávacího řetězce lze dosáhnout, bylo velmi příjemné a docela předčilo moje očekávání.

 

Verdikt

V tomto případě velmi prostý: Vyzkoušejte a zvažte, jaké místo má mikrofon v celku vašeho vybavení. Pokud už máte nějaký ten dobře znějící univerzál, možná budete chtít něco specifičtějšího. Pokud ale chcete dobrý lampový mikrofon pro různé účely, tento zvažte. Vyzkoušel jsem shodou okolností po boku lampové verze Mojave 200 a Warm Audio 47. Obstál, a to bych řekl, že s mírně lepším příslušenstvím a nižší cenou. Vzpomínám si, jak se začala po studiích šířit právě značka Warm Audio, a mám pocit, že uvidím něco podobného. V již zmíněné barvě pinot noir.

 

Info:

Vanguad Audio Labs V13 je velkomembránový kondenzátorový lampový mikrofon vhodný pro zpěv, nástroje i orchestrální použití. Cena je 22 490 Kč.

 

Plus:

cena

příslušenství

zvuk

univerzálnost

 

Mínus:

Pro nás geeky trochu málo technických informací v manuálu i na webu.

Masivní odpružený držák je docela zátěž na stojan, aplikujte fyziku.

 

Technická specifikace

typ mikrofonu kondenzátorový lampový
velikost kapsle 1,34” (34 mm, duální kapsle)
velikost membrány 1,04” (26,4 mm)
tloušťka membrány 3 µm
směrové charakteristiky ledvina, osmička, koule
elektronická konstrukce lampový, symetrický výstup (transformátor)
výstupní impedance 200 Ω
volitelný útlum (pad) -10 dB
útlum nízkých kmitočtů (lowcut) 125 Hz (6 dB/oktávu)
max SPL tlak 134 dB (144 dB při použití útlumu)
odstup šumu >= 82 dB
frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz
napájení externí zdroj
výstupní konektor zlacený XLR 7pinový (samec)
rozměry mikrofonu 20,8 cm délka, 5 cm průměr
hmotnost 0,48 kg
balení obsahuje mikrofon V13, 7pinový mikrofonní kabel XLR, zdroj PS–13 se síťovým kabelem, velký protiotřesový držák, polstrovaný box z borového dřeva, hliníkový kufřík

 

Web

https://vanguardaudiolabs.com/products/v13-tube-condenser/

Psáno pro časopis Muzikus