Virtual Guitarist Electric Edition - sampler od Steinberga

Virtual Guitarist Electric Edition
Virtual Guitarist Electric Edition

Virtual Guitarist Electric Edition je VST plug-in simulující zvuky starých osvědčených elektrických kytar a různé styly hry na kytary.

Na třech CD je k dispozici 29 různých virtuálních kytar (hráčů), každá z nich hraje osmi různými styly. Vše je založeno na samplech. Software nabízí kytarové efekty, možnost úpravy zvuku a frázování v reálném čase.

Princip celého software je totožný s Virtual Guitarist (Muzikus 3/2006). V nastavení (Setup) se pracuje s naprosto shodnými parametry - řízení vibráta, rychlé spouštění, přepínání hlasitosti, zapínání/vypínání přejíždění levé ruky po hmatníku (Fret Noise), základní ladění a kvantizaci pro změnu akordu.

 

Přehrávání

Zobrazení přehrávání (Play) není s edicí Virtual Guitarist naprosto shodné, ale je velmi podobné. Kromě zobrazování tempa a možnosti volit mezi polovičním, shodným a dvojnásobným tempem oproti hostitelské VST aplikaci je možné přesněji upravovat styl hry, například to, zda bude kytara hrát poněkud opožděně za metrem nebo naprosto přesně s ním, zda bude frázovat naprosto přesně a nebo volněji. Barvu zvuku je možné upravit dynamikou, časem obálky pokles (Decay), šíří sterea, přepínačem pro zdvojený signál, změnou prezencí, výběrem ze dvou snímačů (A a B) a Low Cut filtrem. Vše je možné editovat v reálném čase pomocí MIDI kontrolérů.

 

Efekty

Jediným zásadním rozdílem oproti testované edici jsou efekty (FX), respektive multi-efekty. K dispozici je osm efektů: wah, autofilter, chorus, flanger, phaser, delay, reverb a tremolo. Nastavení jednotlivých efektů je velice jednoduché (každý efekt ovládá doslova pár parametrů), ale účinné.

Virtual Guitarist Electric Edition
Virtual Guitarist Electric Edition

Všechny efekty, které nějakým způsobem pracují s časem, je možné synchronizovat s hostitelskou aplikací. Hloubka efektu se nastavuje individuálně. Všechny tyto VST efekty lze použít v hostitelské aplikaci na libovolnou audio stopu nebo audio vstup (třeba pro skutečnou elektrickou kytaru). Trošku jsem při hře postrádal efekt distortion, jeho nastavení bývá pro celkový zvuk kytary tohoto typu dost zásadní. Nutno však přiznat, že samply jsou nahrány s přijatelným poměrem distortion efektu již v sobě.

 

Zvuk

Fender kytary obsahují legendární Esquire (1953) a Stratocaster (1956). Od Gibsona nechybí Les Paul (1958) a ES-335 (1963). Mezi zesilovači se najde Vox AC-30 (1963), Fender Super Reverb (1963) a Marshall, stejně jako Mesa/Boogie Triple Rectifier.

Kvalita zvuku a možnost použití se přesně odráží od faktu, že celý VST plug-in je postaven výhradně na samplech. Samply jsou vytvořeny velice precizně, a tak je klidně možné je použít v demo nahrávce nebo v hudbě pro reklamu. Pro toho, komu stačí pracovat se samply a smyčkami, se tedy jedná o skvělou volbu v relativně vynikající kvalitě, avšak kreativnějším umělcům bude chybět volnost a předem připravené kytarové rify je budou spíše svazovat.

 

Závěr

Virtual Guitarist Electric Edition je vhodným pomocníkem amatérských a poloprofesionálních hudebníků, kteří ve svých nahrávkách chtějí mít za rozumnou cenu relativně kvalitní, dobře znějící doprovodné, nikoliv však příliš složité elektrické kytary.

Na letošním veletrhu NAMM byla představena verze Virtual Guitarist 2 obsahující 6,8 GB zvuků, v nichž je zahrnuto 88 hudebních stylů. Mezi efekty byl přidán Fuzz a Compressor. Přibylo nové okno, ve kterém se dají dobře editovat rify.

 

Cena:

Virtual Guitarist Electric Edition je VST plug-in simulující zvuky elektrických kytar a různé styly hry na kytary založený na samplech. Cena 7590 Kč.

 

Plus:

jednoduché ovládání

kvalitní samply

přijatelná cena

nová verze přináší řadu prospěšných vylepšení

 

Mínus:

nedostatečná variabilita (omezené možnosti)

absence distortion efektu

 

Požadavky na PC:

Pentium III/Athlon 800 MHz

512 MB RAM

Windows 2000/XP

VST hostitelská aplikace

zvuková karta s co nejnižší latencí

Mac

Power Mac G4 867 MHz

512 MB RAM

Mac OS X verze 10.3.3 nebo vyšší

VST hostitelská aplikace

zvuková karta s co nejnižší latencí

Testováno na:

PC, Athlon XP 1700+ MHz, 512 MB RAM, Windows 2000, Cubasis VST 4, SoundBlaster Extigy

Psáno pro časopis Muzikus