Warwick Artist Line Reverso Rex Brown Solid Black High Polish - baskytara s tělem obráceného Explorera

Tady je něco jinak, než má být... Není to obráceně? No jasně, proto se to taky jmenuje Reverso. Baskytaru s tělem obráceného Explorera (tvar elektrické kytary, který firma Gibson představila už v roce 1958, úspěšným se ale stal až v sedmdesátých letech) postavila firma Warwick jako signature model basáka někdejší kapely Pantera. Ne že by si Rex Brown tenhle tvar vymyslel, stejné tělo používá Warwick také pro jeden z podpisových modelů basy Adama Claytona z U2.

Warwick Artist Line Reverso Rex Brown Solid Black High Polish - baskytara s tělem obráceného Explorera
Warwick Artist Line Reverso Rex Brown Solid Black High Polish - baskytara s tělem obráceného Explorera

Po více než půl století stále platí, že je to odvážný tvar. Ale zdaleka není tím jediným, čím tahle baskytara na první pohled zaujme. Je to také černočerný, dokonale lesklý lak kontrastující s chromovaným hardwarem. Lak pokrývá také celou hlavu baskytary a zadní stranu průchozího krku, která naprosto plynule přechází do těla. Pohled na zadní stranu basy je parádní, průběžný krk perfektně zakomponovaný do těla a pokrytý touhle rakvově černou skořápkou připomíná svým charakterem batmobil nebo něco podobně komixově futuristického. Nepřehlédnutelná je samozřejmě i lebka, která svými očními důlky označuje dvanáctý pražec. Ostatní značky na hmatníku jsou ve tvaru bloků. Krk je poměrně plochý (v průžezu by připomínal zúžené písmeno D) a zezadu lakovaný. Hrálo se mi na něj velmi dobře a řekl bych, že nebývale rychle.

 

Jako materiál pro tělo baskytary si Rex Brown vybral olši, ovšem pokud byste zvolili druhou možnou barevnou variantu nástroje - červený sunburst -, dostali byste olšové tělo svrchu pokryté javorovou dýhou. Krk je javorový, velmi tmavě hnědý hmatník je jako u většiny nástrojů Warwick ze dřeva zvaného wenge.

Když si Reverso zavěsíte na krk nebo se s ním posadíte, poznáte okamžitě, že tenhle extravagantně vykrojený kus dřeva není samoúčelnou ozdobou. Basa velmi dobře sedí na řemeni, což není až tak překvapivé vzhledem k předlouhému hornímu rohu, ale hlavně naprosto perfektně sedne, když na ni hrajete vsedě. Když si posadíte ten malý pahýl chybějícího dolního rohu na stehno, basa se převažuje směrem na hlavu, jenomže jakmile položíte pravou ruku na horní hranu těla připraveni hrát, zacvaknete s basou do sebe jak dva dokonale vysoustružené díly. Jak píst do válce. Cvak, žádné převažování, žádné nepohodlí. A tři potenciometry na velkém dolním rohu jsou na dosah.

Co nám nabízejí? Bez studování návodů na to přijdete intuitivně. Nejblíže k ruce je celková hlasitost, prostřední knoflík upravuje poměr mezi snímači a na vzdálenějším konci je dvojitý knoflík pro ovládání duální aktivní elektroniky: vnitřním potenciometrem přidáváme a ubíráme výšky, vnější kroužek jsou basy. Elektronika se zapíná zatlačením knoflíku Volume a vypíná se jeho povytažením. Velmi praktické je, že potenciometr pro úpravu poměru snímačů i knoflíky výšek a basů mají na střední, respektive nulové, hodnotě zářez (dlouho jsem nevěděl, jak to nazývat, ale v angličtině tomu říkají notch, což v překladu sedí, zkrátka zářez). Při otáčení díky němu pocítíme, kde je prostředek.

Basa je osazená snímači EMG X v konfiguraci PJ, jde tedy o kombinaci jazzbassového snímače (u kobylky) a snímače typu Precision (blíže krku).

 

Jak to hraje a jak se na to hraje?

Kvůli tvaru Reversa a faktu, že jde o signature model basáka z Pantery, jsem k base přistoupil s jistými předsudky, že to bude náčiní pro tu nejtvrdší rockovou práci. Ovšem příjemným překvapením pro mne bylo, že zvukově jde o nástroj velmi klasického střihu. Ano, máme tu aktivní elektroniku, díky které můžeme získat velmi silný, a chceme-li, i agresivní výstup, ale v zásadě jde o klasický nástroj využívající předností obou typů snímačů. Basa umí krásně medově dunět i dokáže říznout výškami při slapu, ale vše v příjemných mezích. Ani nechci napsat, že by při vypnuté elektronice hrála na půl plynu, protože hraje naprosto úžasně. Aktivní mod vám pomůže zdůraznit ať už výšky nebo basy, ale Reverso pořád zůstává starým dobrým PJ nástrojem. Zajímavé je, že když to přeženeme s basy a stáhneme výšky, basa vydává takový krásně kulatý měkký zvuk, žádné beztvaré burácení...

 

Co jsem ještě nestihl dodat?

Reverso nabízí standardní (ale slušelo by se spíš říci nadstandardní) harware jako všechny ostatní basy od Warwicku: Kobylku ze dvou částí, které zvyšují tlak strun k tělu kvůli lepší rezonanci. Strunami na kobylce můžeme hýbat do výšky, do šířky a samozřejmě také zkracovat či prodlužovat délku struny pro hledání správného ladění. Ta testovaná basa měla extrémně nízký dohmat, což jsem si přiloženým inbusem podle své potřeby doladil. Nultý pražec je z materiálu tedur a lze měnit jeho výšku. Hlava a ladicí mechaniky jsou klasické warwickovské a myslím, že i tělu obráceného Explorera sluší. Pražce jsou bronzové typu jumbo a jsou o něco tlustší, než bývá na standardních baskytarách obvyklé, mají 2,9 mm.

Basa se dodává v polstrovaném gigbagu a asi pro její specifický tvar je futrál obrovský. Warwick ten samý používá ještě pro jiné typy baskytar a pro Reverso je až příliš veliký, ta basa zas tak neskladná není. Součástí jsou kromě potřebných seřizovacích inbusů i kovové zámky na řemen, které se velmi snadno nasazují a sundavají.

 

Závěrem

Reverso Rex Brown Black Solid High Polish je baskytara z warwickovské řady RockBass, která se vyrábí v Číně. Zarytí fanoušci Rexe Browna si mohou pořídit vyšší a luxusnější model vyráběný v Německu. Ale o nějaké nízké kvalitě u čínského nástroje nemůže být řeč. Potěší ty hráče, kteří milují baskytaru z její podstaty a nebojí se méně obvyklých tvarů. Budou odměněni skvělým zvukem a vysokým pohodlím při hře. Až si našetří -prodává se za 55 996 Kč.

 

Technická specifikace:

Tělo olše
Krk javor s hmatníkem ze dřeva wenge
Menzura 34”
Pražce 24 bronzových pražců typu Jumbo
Šířka nultého pražce 38,5 mm
Šířka 24. pražce 62,1 mm
Snímače aktivní EMX X v konfiguraci PJ
Ovládání Volume (povytažením se vypíná aktívní elektronika), balance, zdvojený potenciometr pro basy a výšky
Barva Black Solid High Polish nebo Burgundy Blackburst Transparent High Polish

 

www

warwick.de

 

Info:

Warwick Reverso Rex Brown Black Solid High Polish je baskytara s tělem obráceného Explorera poskytující klasický plnohodnotný zvuk. Vybavená je snímači typu PJ a dvoupásmovou vypínatelnou elektronikou. Cena je 55 996 Kč.

Plus:

výborný variabilní zvuk

kvalitní vypínatelná elektronika

pro hráče velmi pohodlný tvar těla

perfektní zpracování

Mínus:

Dodávaný gigbag není šitý přesně na tento tvar baskytary a je zbytečně velký.

 

Rex Brown (narozen 1964) byl basákem úspěšné heavymetalové kapely Pantera, která za svou kariéru prodala přes šest milionů desek. Pantera se rozpadla v roce 2003 a už se na pódia nevrátí. Hlavně proto, že jeden ze členů byl později zastřelen fanouškem při koncertě nástupnické kapely Damageplan. Brown působil s vokalistou Pantery v kapele Down a se starými harcovníky z oboru (bubeník z Black Sabbaht, kytarista z 40 Cycle Hum) založil superskupinu Kill Devil Hill. Letos vydal slušné sólové album Smoke on This, na kterém také zpívá a hraje na kytaru.

Psáno pro časopis Muzikus