Warwick Corvette Std. 5 Fretless - jasanový brumla z Německa

Warwick Corvette Std. 5 Fretless - jasanový brumla z Německa
Warwick Corvette Std. 5 Fretless - jasanový brumla z Německa

Vše v jednom

Warwick Corvette Std. 5 Fretless je pětistrunná bezpražcová baskytara z nejpopulárnější modelové řady tohoto výrobce. Na test přichází se všemi klasickými „warwick“ atributy. Pro jistotu si jenom ve stručnosti zopakujeme základní výbavu: nultý pražec Just-A-Nut III, ladicí mechaniky přátelsky nakloněné k hráči, ovangkolový krk, wenge na hmatníku, dvojdílná kobylka, plastová krytka prostoru pro elekroniku bez nutnosti šroubování. Již tradičně potěší kvalitní polstrovaný obal, zámky na popruh a Warwick User Kit s voskem, inbusy, lešticím hadříkem a záručním listem pro daný nástroj. Na všem se vyjímá solidně působící logo firmy a naše první setkání má díky tomu nádech něčeho veskrze výjimečného a pozitivního. Musím za tento balíček Warwick pochválit. Zatím jsem se u žádné jiné firmy nesetkal s tak stylovou a přitom praktickou dodatečnou výbavou.

 

Bahenní jasan, jasan!

Náš nástroj měl tělo z amerického bahenního jasanu (jinak je standardem bubinga – těžké, tmavé exotické dřevo). Bál jsem se, že kombinace mohutného ovangkolového krku s malým a lehkým tělem bude mít vliv na nepříjemné převažování hlavy nástroje. Nechápu, jak to u Warwicku dělají, ale nástroj byl perfektně vyvážený a bylo pohodlné na něj hrát jak v sedě, tak i ve stoje. Co se vůbec týká ergonomie a seřízení basy, tak musím smeknout. Nástroj byl už od výrobce nastavený v duchu: „Nalaď a hraj!“. Výška strun, nastavení krku, kvalita strun (Warwick Black label) – vše perfektní. Elektronika je exkluzivně od firmy MEC. V našem případě se jedná o dva pasivní snímače typu JB s označením Dynamic Correction v kombinaci s pasivní elektronikou. Takže na base opravdu hraje jenom dřevo, tak jak nám tvrdí slogan Warwicku: Sound of Wood. Dynamic Correction znamená, že snímače mají v sobě pásový keramický magnet, který umožňuje co nejrychlejší atak a odezvu při rozdílně dynamické hře (prsty, slap, trsátko...). Krk má dvě oktávy (34”) a nemá žádné pomocné značky, což dává vyniknout ničím nerušené kráse dřeva wenge.

 

Znáte kočku, která nevrní?

Od bezpražcové baskytary očekáváme především zpěvný navrčený tón, který dá při hře vyniknout všem glissandům a skluzům. Čím lepší nástroj, tím snazší je vytvořit nezaměnitelný bezpražcový „growl“. U Corvetty je zvuk na první poslech trochu tvrdší a nevrní při prvním doteku. Je potřeba si pohrát s potenciometry a to vrnění z ní tak trochu „vydolovat“. K dispozici máme ovladač hlasitosti, ovladač poměru mezi krkovým a kobylkovým snímačem a tónovou clonu. Abych dostal zvuk àla Jaco Pastorius, tak jsem vypnul krkový snímač, otočil clonu naplno, a sametově středový tón byl na světě. Trochu se sice ztratily basy, ale ty lze přidat na aparátu. U pětistrunek bývá kamenem úrazu čitelnost nejtlustší struny H. Tak v tomto případě je vše naprosto v pořádku. „Háčko“ hraje naprosto konkrétně a je při všech nastaveních průrazné, s pevnou artikulací zahraného tónu. Celková zvuková charakteristika nástroje je laděná do temnějšího odstínu. Svítivé a nepříjemné výšky nečekejte, basy jsou frekvenčně posazeny na nižších středech. Pasivní snímače a elektronika sice přenášejí věrně zvuk dřeva, ale mají příliš slabý výstup. Pokud vlastníte dostatečně výkonný aparát, tak je to marginálie. Doporučoval bych ale spíš verzi s aktivní elektronikou, která dodá zvuku potřebnou šťávu. Myslím, že se jedná o poměrně univerzální baskytaru. Dokážu si ji představit jak v jazzu, tak i v rockové hudbě. Výborná hratelnost, pohodlný krk a příkladná ergonomie nástroje neklade omezení pro žádného hráče.

 

Resumé

Bezpražcová Corvetta si uchovala svůj typický zvuk, kterými jsou Warvicky proslavené. Je to jejich vrčivý „growl“, díky kterému ji okamžitě rozeznáte od jiných nástrojů. Bezchybné zpracování, punc německé solidnosti v každém detailu a vůbec vstřícné vlastnosti ji předurčují pro všestranné použití. Pokud chcete kvalitní, prověřený a značkový nástroj za odpovídající cenu, jste u Warwicku na té úplně eine richtige adrese.n

 

Info:

Warwick Corvette Std. 5 Fretless je pětistrunná bezpražcová baskytara vyšší střední třídy od renomované firmy s typickými zvukovými vlastnostmi a zpracováním.

 

Plus:

perfektní zpracování

seřízení a hratelnost

příslušenství v ceně

kvalita a hodnota značky

 

Mínus:

slabý signálový výstup

 

Technická specifikace:

konstrukce: šroubovaný krk

tělo: US bahenní jasan

krk: ovangkol (4 ks )

hmatník: Wenge

menzura: 864 mm (34”)

snímače: pasivní 2x MEC Dynamic Correction J/J

elektronika: pasivní, Volume, Balance, Tone

hardware: Warwick

nultý pražec: Just-A-Nut III

barva: Natural Oil

struny: Warwick Black Label .045—.135”

váha: 3,6 kg

cena: 23 999 Kč včetně DPH

Psáno pro časopis Muzikus