X-Series - Bass Multi Chorus

X–Series – Bass Multi Chorus
X–Series – Bass Multi Chorus

V minulém čísle jste mohli najít test série kytarových krabiček se souhrnným názvem X-Series. Firma DigiTech však myslela i na baskytaristy. Basová série je o poznání užší, ale neméně zajímavá. Vedle Bass Driveru, Bass Squeeze a pedálu Bass Synth Wah v ní najdete i Bass Multi Chorus.

Tato krabička se mi líbila ze všech nejvíc, ale hned zkraje musím říct, že k teplé barvě jakéhokoliv analogového chorusu má hodně daleko. Umí ale zase navodit skleněnou až ledově studenou náladu od cinkajících rampouchů až po mrazení v zádech. Živě si dovedu představit přírodopisný dokument o Antarktidě, kdy se v záběrech krajiny třpytí odlesky zimního slunce v krystalech sněhu a do toho zní rozklady akordů s touto barvou.

Klasické ovladače výstupní úrovně (Level), hloubky (Depth) a rychlosti efektu (Speed) doplňuje interaktivní specialitka imitující hru až šestnácti vzájemně mírně rozladěných baskytar (Voice). No nevím, na šestnáctinásobek je výsledek dost plochý. Když přidáváte hlasy z nuly na maximum, zesiluje se i výstupní signál. Dva výstupy nabízejí mono nebo stereo verzi, to samé platí i u simulace reprobeden, kdy stačí před zastrčením jacku do vstupu podržet pedál ve stlačené poloze, a výstupy se přepnou na modeling. Jediná z testovaných nešumí.

Všechny krabičky disponují - jak uvádí výrobce - "velkým bonusovým přídavkem na paralelním výstupu, kterým je exkluzivní simulace reprobedny se čtyřmi desítkami, určeným pro vstup do mixpultu nebo jiného zařízení za účelem pořízení záznamu (4 x 10 CIT cabinet modeling)". Hurá! S CIT modelingem bez mikrofonu, zesilovače a bedny do studia. Dobrý nápad! Zkoušel jsem nahrávat a porovnávat zvuk jak mikrofonem z bedny, tak i z obou výstupů. Modelovaný signál má na výstupu větší intenzitu, plnější a kulatější barvu. Řekl bych, že je možná lepší preferovat ho před signálem z normálního výstupu. U skutečného snímání zvuku mikrofonem z bedny je však výsledek svou dynamikou, šířkou a větším množstvím harmonických frekvencí nesrovnatelně lepší. U modelingu se tedy jedná opravdu jenom o přibližnou náhradu.

Cena u Praha Music Center je 4290 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus