X-Series - Bass Synth Wah - basový envelope filter

X-Series – Bass Synth Wah - basový envelope filter
X-Series – Bass Synth Wah - basový envelope filter

DigiTech X-Series - Bass Synth Wah

Bass Envelope Filter

Sedmifiltrové stínítko zvuku s hlavním ovladačem efektu (Type) ve spolupráci s variabilními potenciometry Control a Range je (zatím) poslední basovou krabičkou z řady Digitech X-Series.

Krabička nabízí tyto možnosti:

Mód 1 - Env Filter - když je Sens a Range kousek za minimem, Control někde před maximem, vyleze nám slušný funky zvuk. Ve srovnání s analogovým EBS má o něco menší dynamiku a jinak nakvákává špičky.

Mód 2 - Sub Env - kromě přidaného subbasu můžeme silnějším úhozem otvírat zvuk podobný drumli.

Mód 3 - Synth I - zvláštní dynamický sub bublátor s wah a zkreslením, ovladačem Range ustřiháváme nalétávající frekvence až po tupý, huhlavý zvuk, který v doběhu přeskakuje jako poškrábaná deska (Sens a Range na maximum). V některých nastaveních výborný.

Mód 4 - Synth II - jednoduchá verze moogu podobná zvuku ladění rádia s distorzí, podle dynamiky se otvírá wah, jako když střílíte na PlayStationu, doznívání tónu stíní filtr.

Mód 5 - Filter I - cituji - "famózní syntetický talker od strýčka Digitecha". To jsem teda blázen. Zvuk zase se zkreslením, oktáverem plus s dalším tónem na jedné frekvenci (výška podle Range). V určitých polohách signál přeskakuje, knoflíkem Atack měníme náběh stínění. Talker je dynamický a otevírá se podle síly úhozu. Místy velmi sympatické kosmické zvracení s dozníváním. Hodně záleží na nastavení.

Mód 6 - Filter II - podobné jako Mód 5. Inverzní funkce stínění.

Mód 7 - Octasub - roboti už jdou neboli Iron Man. Střílení podle dynamiky záběru zase se zkreslením, suboktáverem a přeskakováním tónu. Control řídí intenzitu subbasu, Range množství synthu. Společně s kompresorem a chorusem X-Series můžeme vytvořit nekonečný tón evokující nálet bombardérů. Oceňuji zlatou medailí.

Celkově nabízí efekt neuvěřitelně širokou paletu zvukových možností. Jako jediná z krabiček má bohužel modelingový výstup aktivní jenom, když je efekt zapnutý. Výrobce uvádí, že módy 3 a 4 jsou monofonní (to znamená, že nezvládají dvojhlasy), já tvrdím, že monofonní jsou kromě prvního všechny módy. Navíc jsou všechny zvuky - kdoví proč? - zkreslené. Na tuto krabičku bych s klidným svědomím napsal: dlouhodobější užívání způsobuje kolaps nervového systému s následkem smrti.

Cena této krabičky je v Praha Music Center 3970 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus