Xotic XJ-1T 5 String - jazz bass vyšší třídy

Xotic XJ-1T 5 String - jazz bass vyšší třídy
Xotic XJ-1T 5 String - jazz bass vyšší třídy

Je baskytara typu Fender Jazz Bass od firmy Xotic, známé spíše jako výrobce efektů a pre-ampů. Použitím aktivní elektroniky a kvalitních komponentů získává tento nástroj nadstandardní zvukové možnosti, díky čemuž se řadí mezi kvalitní a vyhledávané nástroje vyšší třídy.

Popis

Nástroj je velice vkusně a čistě zpracován, ale co je nejdůležitější, opravdu hraje velmi dobře. Tvarem jde o nástroj inspirovaný nástrojem Fender Jazz Bass. Křivky jsou lehce pozměněny, aby byly ještě o něco víc sexy. Hmatník testovaného modelu je z rosewoodu, opatřen je dvaadvaceti pražci, nultý pražec je kostěný, krk je javorový, tělo je z olše. Barevné provedení testovaného nástroje je označeno jako Black Cherry. Xotic nabízí i nástroje s javorovým hmatníkem a jasanovým tělem. Krk je k tělu přišroubován čtyřmi šrouby. Ladicí mechaniky byly použity ultralehké od firmy Hipshot, rovněž kobylka je od Hipshot, konstruktéři od Xotic použili mosaznou variantu této kobylky s možností provlékat struny skrz tělo. Na téma kobylek by se dalo napsat mnoho odstavců, jde o věc přístupu a vkusu, myslím, že i právě tato masivní kobylka má za následek to, že nástroj spadá do kategorie středně těžkých nástrojů, rozhodně ale nejde o příliš těžkou baskytaru. Myslím, že u Xotic nejsou vyznavači filozofie papírové váhy nástrojů, těžší nástroje mají ve většině případů delší sustain a pevnější zvuk. Snímače od Lindy Fralin jsou v pouzdře z ebenu, na straně u struny H jsou vyfrézované tak, aby eventuálně sloužily i jako opěrka pro palec (Xotic na některých modelech používá i svoje vlastní snímače). Elektronika je podle očekávání od firmy Xotic, jde o pre-amp z rodiny Tri-logic. Elektronika je v tomto uspořádání: centrální hlasitost, vytažením potenciometru přepnete do pasivního režimu, následuje potenciometr pro váhu snímačů (Blend), osobně jsem nakloněn tomuto uspořádání pro jednodušší ovládáni hlasitosti, než je tomu při osazení 2x Volume. Dalším potenciometrem je velmi užitečná tónová clona, zbylé tři potenciometry jsou určeny pro trojpásmové korekce v pořadí basy/středy/výšky. V blízkosti kobylky jsou dva přepínače, které slouží k výběru pásma středů a výšek, těmito přepínači volíte čtyři různé frekvence. Elektronika je ještě opatřena trimrem pro celkovou výstupní hlasitost. K tomuto prvku se dostanete skrz otvor na zadním krytu elektroniky. Elektronika je napájena dvěmi devítivoltovými bateriemi. Firma nabízí i další modifikace elektroniky, jako např. paralelní/sériové zapojení snímačů, zapojení snímačů 2x volume nebo novinku „HR“ (Hum Reduction), tedy omezení obvyklého brumu při upřednostnění jednoho ze single coil snímačů.

 

Zvuk

Nástroj hraje opravdu skvěle, pokud si poslechnete vkusné a užitečné ukázky na webové presentaci firmy Xotic, získáte dobrou představu, jak tyto nástroje zní. Pokud máte rádi moderní zvuk typu Jazz Bass, rozhodně doporučuji tento nástroj vyzkoušet. Osobně jsem v něm našel to, co jsem očekával, tedy jak zvuk à la Marcus Miller, tak i napumpovaný zvuk, který se prosadí v široké paletě stylů. Přepnutím do pasivního režimu se zase přiblížíte ke klasičtějšímu zvuku. Pre-amp rozhodně nepůsobí chemicky, nastavení korekcí je vkusné a jemné. Hned při prvním kontaktu s nástrojem jsem si připadal jak doma, vše je tak akorát, krk padne do ruky jak ulitý s ničím jsem nebojoval. Nadstandardně zní i struna H, přeměřil jsem i menzuru, jestli jde opravdu jen o 34” :-) Vlastnosti nejtlustší struny můžete ještě vylepšit jejím protažením tělem, čímž zvýšíte její tah. Osobně ostatní struny skrz tělo neprovlékám, a to kvůli barvě zvuku, pouze struna H jde skrz.

 

Závěr

Na trhu nalezneme mnoho nástrojů, které spadají do kategorie tzv. „Jazz Bass Clone“ nebo „Jazz Bass on Steroids“. Na místě je otázka, zda má tento nástroj šanci na úspěch mezi značkami, jako jsou Fodera, Sadowsky, Suhr, Sandberg, Mike Lull, Atelier Z, Moon, Fclef, Nordstrand... Odpovědí jsou spokojení uživatelé těchto nástrojů. Ano, jedná se opravdu o kvalitní nástroj a nacházejí si ho ti, kteří hledají tento specifický typ zvuku, kterým nás okouzlil Leo Fender na svém modelu Jazz Bass.

 

Info:

Xotic XJ-1T je baskytara typu Fender Jazz Bass. Je vybavená kvalitní aktivní elektronikou, vyrobena je z kvalitních materiálů a komponentů, což ji zařazuje do vyšší třídy nástrojů. U nás se prodává za 55 800 Kč.

 

Plus:

konstrukce

zvuk

hratelnost

kvalitní komponenty

 

Mínus:

levně vyhlížející gumové knoflíky pre-ampu

 

menzura: 34”

profil krku: C

materiál hmatník: rosewood

materiál krk: javor

materiál tělo: olše

ovládací prvky: Volume, Blend, Tone, 3band EQ, 2x přepínače frekvencí středů a výšek, Output Gain

elektronika: aktivní (18 V) s možností volby pasivní

snímače: krk i kobylka single coils / Lindy Fralin JB-5

hmotnost: 4,5 kg

počet pražců: 22

typ pražců: #6150 type Jescar Stainless Steel

počet strun: 5

další příslušenství: velmi kvalitní „hard bag“

 

Osobně trochu lituji, že jsem při svých nedávných výměnách při hledání nového přírůstku nesáhl právě po tomto nástroji, přitom jsem ho měl na mušce už několik let. Znám i pár kolegů „chronických hledačů“, kterým při hledání kvalitního nástroje zůstal pod rukama právě nástroj od firmy Xotic. Kdo nevěří, ať tam běží :-)

Psáno pro časopis Muzikus