Yamaha NCX5 - klasická (nylonová) akustická kytara se systémem snímání Atmosfeel

Yamaha NCX5 - klasická (nylonová) akustická kytara se systémem snímání Atmosfeel
Yamaha NCX5 - klasická (nylonová) akustická kytara se systémem snímání Atmosfeel

Společnost Yamaha přichází na trh s reedicí své úspěšně řady klasických elektroakustických kytar (tedy kytar s nylonovými strunami), kterou známe již nějakou dobu pod označením NCX a NTX. Nástroje s označením NCX odpovídají rozměrem, tvarem těla, a hlavně šířce krku klasickým kytarám, tak jak je známe.

Oproti tomu řada NTX je celkově přizpůsobena hráčům, kteří jsou zvyklí spíše na kulatější a užší tvar krku nebo jej nějakých důvodů preferují. Vlastnil jsem řadu let k velké spokojenosti předchozí model NCX2000FM, a tak jsem byl moc zvědavý, co se změnilo či vylepšilo.

 

Yamaha NCX5

NCX pětka je tedy nyní nejvyšší z této modelové řady. K dispozici jsou ještě levnější NXC3 a NCX1. Rozdíly jsou především v materiálech. Tato kytara, kterou mám k dispozici k testu, je vyrobena přímo v Japonsku v dílně Yamahy a její cena se pohybuje okolo 50 000, což je o půlku méně než ten předešlý japonský model NCX2000FM, a to už je znát.

Jde tedy o klasickou kytaru, která je díky své konstrukci i vybavením určena spíše k zapojení do vhodného zesilovače či přímo do mixpultu. Přední deska je klasicky smrková (samozřejmě masiv), luby a zadní deska jsou vyrobeny z masivního ořechu. Tady je první změna oproti předešlému modelu, který byl vyroben tradičně z palisandru či javoru.

Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus nebo v jeho elektronickém vydání.
Psáno pro časopis Muzikus