Yamaha NP-V60 Piaggero - přenosný keyboard

Yamaha NP-V60 Piaggero - přenosný keyboard
Yamaha NP-V60 Piaggero - přenosný keyboard

Piaggero je prý složeninou ze slov piano a leggero. Pakliže budeme věřit slovům překladatele, mělo by se ve výsledku tedy jednat o velice lehké piano.. A povedlo se? No, lehké je určitě. Jak to ale celé hraje?

Co to je?

Poznávacím znamením těchto nových kláves od Yamahy je 76 lehce vyvážených kláves. Tedy zapomeňte na kladívkovou mechaniku. Piaggero je v tomto ohledu spíše leggero než piano, ale faktem je, že klaviatura je velice příjemná. Klapky dole kladou větší odpor než ty nahoře, nejsou příliš hlučné a není problém dokonale ovládat dynamiku hry.

Pokud jde o výbavu, je Piaggero spíše samohrajkou v elegantním designu nežli klasickým digitálním pianem, jak můžeme odhadovat už podle počtu čudlíků na hlavním panelu. Zdá se, že jeho účelem bude spíše zábava a poučení než nějaké přehrávání Rachmaninova. Tím nechci říct, že by se na NP V60 nedaly zahrát těžké věci, ale těžiště nástroje je zkrátka někde jinde. Ale pěkně popořadě.

 

Jak to hraje?

Piaggero má vestavěných cca 500 zvuků, což je impozantní. Je ale nutné poznamenat, že kdyby jich bylo třebas o polovinu méně a některé z nich byly kvalitnější, jistě by to nebyla špatná varianta. Příkladem může být hned Grand Piano, nejdůležitější preset, který má dokonce vlastní tlačítko pro rychlé přivolání (jak bývá u Yamahy dobrým zvykem). Zvuk to není nikterak špatný, ale od Yamahy už jsem slyšel lepší na mnohých jejích digitálních pianech.

Dalších několik stovek zvuků dává vzpomenout spíše na sady používané pro řady PSR nežli na digitální piana stejného výrobce. Tím nechci říct, že by byly nějak špatné, jsou naopak velice použitelné, ale zase spíše v rámci nejrůznějších doprovodných funkcí (o kterých ještě bude řeč) než jako samostatné zvukové barvy. K jednotlivým zvukům je možné přiřadit různé druhy reverbu a chorusu. Není ale možné nastavovat úroveň efektů a presety jsou si dost podobné.

 

Co to umí?

Tak tady je silná stránka Piaggera. Umí totiž leccos. Disponuje například asi sto šedesáti druhy doprovodu, od techna až po jazz. Akordy čte všechny - zmenšené, zvětšené i obohacené,a velice dobře si poradí i s většinou obratů. K tomu samozřejmě patří ty nejrůznější začátky, konce, přechody a variace. Navíc další styly jsou k dostání na přiloženém CD.

Co mě zaujalo možná ještě více, je možnost pětistopého nahrávání s jednou stopou navíc pro styl. Výsledek je možno mixovat a protáhnout ekvalizérem. Moc pěkná věc pro zaznamenávání nápadů. Vlastní skladby lze také ukládat na počítač ve formátu MIDI, což se jistě hodí. K nástroji patří také výukový software, který dokáže pěkně pomalu objasnit party levé i pravé ruky.

 

Co to neumí?

Je nutno přiznat, že i Piaggero má své mouchy, které nelze připsat na vrub jedině snaze co nejvíce nástroj odlehčit. NP V 60 například nemá oddělený výstup line out a phones. To by možná tolik nevadilo, ale vzhledem k tomu, že tento jediný výstup je umístěn vzadu, tak při použití sluchátek vám kabel buď překáží v hraní anebo ho musíte docela nepohodlně připojit spodem.

Další věc, která mě poněkud zarazila, je absence pětikolíku MIDI. Nástroj sice umí vysílat MIDI skrze USB, ale většinu zvukových modulů k němu nepřipojíte. Pokud vám tedy vyhovuje nízká váha nástroje, jeho rozsah a klaviatura a rádi byste ho používali i jako master, zapomeňte na to. Myslím, že tady se Yamaha připravila o docela zajímavou skupinu zákazníků.

 

Závěrem

Yamaha NP V60 Piaggero je elegantní nástroj, který je určen především pro domácí hraní. Množství stylů a jejich snadná ovladatelnost přidávají „fun factor“ zatímco 76 kláves umožňuje věnovat se trochu i tomu klasickému repertoáru. A pokud nemáte nějaké velké performerské ambice, nemusí vás mrzet ani absence pětikolíku MIDI.

 

Info:

Yamaha Piaggero NP-V60 je přenosný keyboard se 76 klávesami. Maloobchodní cena je 9390 Kč včetně FPH.

 

Plus:

lehké a přenosné

76 kláves

doprovodné funkce

 

Mínus:

chybí klasický MIDI pětikolík

průměrný zvuk klavíru

 

počet kláves: 76

hmotnost: 6,3 kg

pitch bender

polyfonie: 32

počet zvuků: 489

reverb: 9 typů

chorus: 4 typy

EQ: 5 typů

funkce dual/split: ano

styly doprovodu: 160

interní paměť: 1,8 MB

MIDI: ano

USB připojení: ano

výkon: 6 W + 6 W

 

Piaggero je odvozeno od italského „leggero“ čili lehký. Za pozornost ovšem jistě stojí i americká komička a příležitostná zpěvačka Natasha Leggero, která se proslavila vzhledem lehké narkomanky a ostrými komentáři na účet rychlokvašných celebrit. Podle některých kritiků ale není vůbec vtipná. Tedy, posuďte sami.

 

WWW

Psáno pro časopis Muzikus