Yamaha Pacifica 812V - vlajková loď řady Pacifica

Yamaha Pacifica 812V
Yamaha Pacifica 812V

Tuto kytaru jsem dostal k testu bez jakýchkoliv informací o ceně, původu a materiálu. Pouze s gigbagem a sadou rezervních strun.

Po návštěvě internetových stránek firmy Yamaha jsem zjistil, že se jedná o vlajkovou loď řady Pacifica. Nástroj střední třídy vyrobený v Koreji.

 

Popis

Jedná se o kytaru typu superstrat, tělo je z olše, potažené javorem. Povrchová úprava je v tomto případě Translucent Blue (průsvitná modrá), ale můžete si ji zakoupit i v dalších úpravách a to Translucent Dark Red a Old Violin Sunburst. V barevné úpravě, kterou jsem měl k dispozici, byla přes lak vidět krásná kresba dřeva. Zadní část kytary je v přírodní úpravě. Krk je z javoru a hmatník je palisandrový. Osobně mi přijde krk trošku širší, ale to je věc názoru a vkusu. Hmatník je osazen dvaadvaceti pražci a kulatými orientačními značkami z umělé perleti. Krk je připevněn k tělu čtyřmi šrouby. Šroub pro nastavení předpětí krku je pod krytkou. Kytara je osazena jednozvratným chromovým tremolem, které vypadá velice efektně a bytelně! Páka se do bloku tremola jen zasune, žádné složité šroubování. Velice mě překvapilo, že páka byla seřízená a volně nelítala, navíc se po jejím použití kytara vůbec nerozladila. Nicméně po delším "páčení" bylo přeci jen nutné páku dotáhnout, protože se začala malinko viklat.

Ladící mechanika Sperzel Trim-lok má parádní zámečky, takže žádné zbytečné dlouhé namotávání strun. Ladící mechanika je velice citlivá, což mi vyhovuje. Veškerý kovový hardware je vyveden v chromu, otázka zní, jak dlouho tato úprava vydrží. Rámeček na kobylkový snímač je taktéž v chromové úpravě. Kytara je osazena dvěma singly Seymour Duncan Vintage Staggered a jedním humbuckerem Seymour Duncan The JB. Přepínání snímačů je pojednáno klasicky, pětipolohovým přepínačem. K dispozici jsou dva potenciometry - hlasitost a tónová clona. Vstup pro kabel je umístěn na boku nástroje. Jako příslušenství dostanete struny, kabel, dva imbusy a páku tremola.

 

Vlastnosti

Kytara je na první pohled velice pěkná, chybí mi jen dvouoktávový hmatník. Krk je rovný, ale jak už jsem napsal, připadá mi trochu širší. Kytara v oktávách ladí. Seřízení a výška strun mi vyhovovala. Na sucho se chová Pacifica velice hezky, má dlouhý sustain, který se projevil i po zapojení do aparátu. Kytara se v kapele hezky prosadí, obzvláště ve vyšších polohách. Zvuk je velice barevný, přes krásné čisté zvuky Ä la stratocaster až po pořádné metalové zkreslení, které získáte díky humbuckeru. Přírodní flažolety zněly všude, kde mají znít. Jediné co mi vadilo byl silný brum u singlů, hlavně v poloze u krku. Je to velice nepříjemné, to bych viděl jako hlavní nedostatek. Jinak má kytara výborný attack a jde rovnou za rukou. Kytaru jsem testoval i na koncertě s kapelou a musím říct, že se osvědčila. Pokud hledáte zvuk jako Steve Vai, nebo Joe Pass, tak ten z ní nedostanete. Ale pokud si chcete zahrát rock, blues, pop, funky... myslím, že tato kytara by pro vás mohla být dobrou volbou.

 

Závěr

Kytaru bych doporučil středně pokročilým kytaristům, kteří se ještě hledají. Jedná se o univerzální nástroj, který nelze porovnávat s modelem Joe Satrianiho, ani s Fenderem Stratocasterem, ale najdete v ní od každého trochu. Mně se na ni hrálo hezky, jen jsem postrádal takový ten bližší a konkrétní kontakt. Řekl bych slušná kytara, ale bez duše. To je jen můj názor, proto neváhejte a vyzkoušejte si ji na vlastní kůži. Za 16 900 Kč získáte opravdu kvalitní nástroj, který vám neudělá ostudu. Ostatní je už na vás.

 

Info:

Yamaha Pacifica 812V je univerzální kytara střední třídy osazená jedním humbuckerem a dvěma singly. Jednozvratné tremolo a ladící mechanika Sperzel Trim-lok předurčují rychlou výměnu strun a bezproblémové ladění. Cena je 16 900 Kč včetně DPH.

 

Plus:

dlouhý sustain

univerzálnost

kvalitní zpracování

citlivá mechanika

design

 

Mínus:

brum snímačů

silnější krk

vůle na páce (po delším používání)

Psáno pro časopis Muzikus