Zoom B1X - cvičme v rytme

Zoom B1X - cvičme v rytme
Zoom B1X - cvičme v rytme

Dovedu si představit, že bych napsal recenzi na tento výrobek různými způsoby. Nejedná se zřejmě o multiefekt, který bude vyhledáván profesionálními hráči pro jejich živou produkci. Dal by se tedy napsat jen stručný popis funkcí, anebo Zoom B1X zcela zavrhnout. Všichni ale nepotřebují jen to nejlepší a na vyhrání si, pocvičení a ochutnání efektů bude tato krabička určitě mnohým vyhovovat.

Použití

Používání efektů vyžaduje vkus při jejich nastavení, osobně s nimi také pracuji, ale držím se rčení "méně je více". Někomu může Zoom B1X ušetřit i spoustu starostí a financí spojených s výběrem a koupí plnohodnotného profi efektu, popřípadě multiefektu. S touto krabičkou lze za pár stovek zjistit, zda určitý efekt opravdu k životu potřebujete a zda ho využijete. Přednost Zoom B1X a podobných výrobků ale vidím hlavně v tom, že je lze vzít spolu s nástrojem například na dovolenou, a třeba i profesionál ho klidně může využít při turné v hotelu na cvičení. Určitě oceníte zabudovaného bubeníka a myslím, že basista si raději zahraje s bubnovým patternem než pouze s metronomem. Je důležité cvičit v rytmu a učit se vytvářet přímo groove s bubnem. Ne pouze basovou figuru, která potom třeba s živým bubeníkem v kapele nefunguje.

 

Popis

Designem připomíná Zoom B1X hračku určenou pro děti od tří do sedmi let, ale to nevidím jako mínus, ovládání je intuitivní. Naleznete zde displej a pedál, který slouží k ovládání hlasitosti nebo k modulaci a ovládání úrovně efektů. K tomu je určeno tlačítko Pedal assign, jímž vyberete funkci, kterou chcete pedálu přiřadit. Samotný pedál má velmi krátký zdvih, ale na "blbnutí" to bude stačit.

Dále jsou zde dva nášlapné a dva otočné knoflíky. Nášlapné slouží k přepínání bank se zvuky, ale také k volbě efektů při jejich programování. Při sešlápnutí obou najednou aktivujete takzvaný bypass a ladičku, která dobře reaguje a určitě se hodí. Z otočných jeden slouží k výběru efektu (popřípadě další možnosti jeho editace), druhý k nastavení typu nebo úrovně efektu, ale i ke kalibraci ladičky, nastavení hlasitosti bubeníka a celkové hlasitosti.

Na vrchu zbývají už jen tlačítka pro ukládaní efektů do bank.

Na čele přístroje naleznete vstup a výstup, který slouží i jako výstup pro sluchátka. Hned vedle je i konektor pro napáječ, který ale není součástí balení. Zoom B1X pracuje také na čtyři AA baterie.

 

Efekty

Naleznete zde tyto efekty: kompresor, drive, oktáver, wah-wah, phaser, chorus, vibráto, mono/harmonized pitch, pitch bend, eq, amp modulation, delay, reverb. Všechny mají nastavené své různé úrovně a typy, některé efekty nejdou detailně nastavovat, ale jsou zde nabízeny v několika úrovních. U některých efektů si můžete nastavit to nejdůležitější (například čas u delay a reverbu). Mnohé efekty, jak jsem již uvedl, můžete modulovat pomocí pedálu.

Docela mě překvapil "bypass", tedy spíš čistý zvuk bez efektů, ale prohnaný přes tuto krabičku. Myslím, že se od čistého zvuku bez B1X zase tolik neliší, jak tomu bývá u jiných efektů. Zoom pochopitelně nabízí nastavené presety, které ale podle mě jen dokumentují, co vše je ze Zoom B1X možné vyloudit.

 

Závěrem

Zoom B1X je levným řešením pro ty, kterým není dovoleno cvičit doma přes kombo, je důležitý pro ty, kteří nemají možnost cvičit s metronomem, popřípadě pouštět a vytvářet si patterny na PC nebo sekvenceru. Může ale posloužit i na cestách a při živé produkci, ano, proč by ne? Zoom B1X je šikovná věc, která vás nebude stát mnoho peněz, ale může vám pomoci při cvičení, hraní si se zvuky a může být inspirací v hudbě.?

 

Info:

Zoom B1X je efektový pedál pro baskytaru s automatickým bubeníkem. Cena byla stanovena na sympatických 1890 Kč.

 

Plus:

cena

automatický bubeník

množství efektů

výstup na sluchátka

 

Mínus:

krátký zdvih pedálu

absence adaptéru

při spuštění bubeníka

nefunguje reverb a delay

 

Technická specifikace:

USB rozhraní: ne

MIDI in/out/thru: ne

Zálohování pomocí SysEx: ne

počet presetů továrních/uživatelských: 40/40

výstup na sluchátka: ano

expression pedál: ano

napájení: (adaptér) není součást balení

slot na paměťovou kartu: ne

rozměry: 155 x 234 x 52 mm

konstrukce (kov/plast): plast, dno plech

váha: 600 g bez baterií

editace parametrů: tlačítka + potenciometry

mikrofonní vstup: ne

displej podsvícený/LED/LCD: LED

zvuková kvalita: 24 bitů/96 kHz

návod k obsluze (cz/eng): anglicky

další příslušenství: není

Psáno pro časopis Muzikus