Pódiové sestavy slavných klávesistů - Terry Disley

Pódiové sestavy slavných klávesistů - Terry Disley
Pódiové sestavy slavných klávesistů - Terry Disley

Mezinárodně uznávaný klavírista/klávesista/skladatel a aranžér napříč žánry. Ve svém rodišti (pochází z nedalekých britských ostrovů) spolupracuje s hvězdami jako Paul McCatrney, Sir Mick Jagger, Van Morrison, Dave Stewart, George Harrison, David Gilmore, Bon Jovi, nebo se souborem Acoustic Alchemy. Opět jeden z hráčů/skladatelů, jenž, maje pevné základy v klasické hudbě, píše groovující, melodickou hudbu stejně snadno jako partituru pro velký orchestr. Stylově ovlivněn Milesem Davisem, kapelami Weather Report a The Crusaders, svůj vliv nezapře ani George Duke, David Bennoit, Lee Rittenour či Dave Sanborn. Formálně lze Terryho tvorbu charakterizovat jako fusion, jazz, rock a to nejlepší z popu. Základním stavebním prvkem jsou drobné motivy, jež postupně opracovává do nápaditých variací. Harmonicky převládá rozšířená jazzová sazba, hybridní akordy a překvapivě diatonické melodické linky. Při chorusech ovšem nikam nespěchá a rozvíjí téma velmi zvolna, o to víc pak překvapí perkusivní, vybroušené sólo v rychlých rytmických hodnotách (viz skladba London Underground nebo Island Time).

 

V roce 2004 založil fusion kapelu The Terry Disley Experience, která patří v současné době mezi nejúspěšnější na celém západním pobřeží Kalifornie. Je spoluautorem hudby k filmů Showgirls či Podfu(c)k

 

Desky k poslechu: West Coast Jazz Impressions (2009), London Underground (2008), Across The Pond (2007), The Jazz Cracker And Other Delights (2008)

 

Klávesy: Fender Rhodes, Yamaha DX7 II FD, Yamaha Motif ES8

Psáno pro časopis Muzikus