Yllas

Yllas
Yllas

Strécu! Mám problém. Mohl bys mi ve zkratce řéct, jak je to s tém dřevem na elektrických kytarách? Pořád slyším, že díky použitému dřevu má kytara dlouhé sustain, že jsou tam perfektné středy a tak. Jaké dřevo má jaké vlastnosti? Šlo by to řéct nějak jednoduše? Zmatený borec Pavel

Milý borče Pavle, nemusíš být vůbec zmatený. Že se na výsledném tónu elektrické kytary nepodílí jen a pouze snímače, to, jak jsem z tvého mailu vypozoroval, asi víš. Je to i logické, protože po drnknutí struny se její kmit přenáší do nástroje, který svým chováním na základě materiálu, z kterého je vyroben, zpětně ovlivňuje způsob dalšího vyznění kmitu struny včetně potlačení či zvýraznění určitých frekvencí - což následně prochází celým dalším snímacím a zesilovacím systémem.

 

K tvému "dřevěnému" problému - abys získal základní přehled, jak které dřevo zní, ti uvedu u vybraných druhů pouze čtyři zvukové kategorie, basy, středy, výšky a ještě sustain, takto přesně za sebou. Nemusím ti ani připomínat, že pak ještě hodně záleží na síle materiálu, tvaru a typu korpusu (masivní či luby), profilu krku, hlavy a hmatníku, způsobu spojení krk a korpus, kvalitě použitého dřeva - a v neposlední řadě ani na dalších faktorech včetně samotného kytaristy. U každého druhu dřeva uvedu třístupňové hodnocení, kdy 1 je výborný, 2 velmi dobrý, 3 dobrý. Nezapomenu ani na anglické názvy, aby ses orientoval i v zahraničních materiálech. Jenom ještě upozorňuji, že jde o všeobecný přehled.

 

Mohu ti ještě uvést další materiály. Na hmatníky se používá třeba bocote, satine, pau ferro, na akustické kytary s nylonovými strunami cedr/cedar, sekvoje/redwood, ořech/walnut, na korpus obecně ještě koa, smrk engleman/engleman spruce, smrk sitka/sitka spruce, vrchní desky se mohou zhotovovat z platanu/lacewood, krky se vyrábějí i z dřev goncalo, limba - korina, satine, pau ferro, wenge/wenge.

Tvůj strýček Yllas (yllas@muzikus.cz)

 

A) Dřeva používaná na korpus:

 

A.1) samostatná:

a) mahagon/mahogany (2,1,3,1)

b) olše/alder (2,2,3,3)

c) jasan/ash

- severní tvrdý/northern hard ash (1,3,1,2)

- jižní měkký/southern soft ash/swamp ash (2,3,1,3)

d) lípa/basswood (3,1,3,3)

e) topol/poplar (2,2,2,3)

 

A.2) kombinace (základní deska + vrchní deska):

a) mahagon + javor/maple (2,1,3,1)

b) lípa + javor (2,2,2,1)

c) olše + javor (2,2,2,2)

d) jasan (swamp ash) + javor (2,3,1,2)

 

B) Dřeva používaná na krk:

a) javor (3,2,1,2)

b) mahagon (2,1,3,2)

 

C) Dřeva používaná na hmatník:

a) palisandr/rosewood

- brazilský/brazilian (1,2,1,2)

- indický/indian (1,2,2,2)

- africký/african/bubinga (1,3,1,1)

b) javor (2,1,3,2)

c) eben/ebony (3,3,1,1)

d) padauk/padauk african (1,2,2,1)

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy