Alhambra 7 C Classic - klasická španělská kytara

Alhambra 7 C Classic - klasická španělská kytara
Alhambra 7 C Classic - klasická španělská kytara

Kdo by neznal klasickou kytaru? Téměř všichni adepti kytarové hry se na ni začínají učit a pak skočí rovnýma nohama a rukama na kytaru elektrickou nebo country akustickou. Ale není klasika jako klasika. Sice samozřejmě vypadá stejně, ale jsou zde obrovské rozdíly jak v provedení, tak ve zvuku.

Španělská manufaktura Alhambra patří určitě k těm lepším ve světě, a jelikož jsem majitelem podobného nástroje o třídu vyšší, rád jsem přijal sedmičku ke srovnání a byl velmi zvědavý, co vlastně dovede...

 

Historie značky Alhambra Guitars

Alhambra byla založena v roce 1965 z originální malé kytarové dílny, umístěné ve městě Muro de Alcoy v provincii Alicante, patřící do Valencie. Od samého začátku bylo vždy pravidlem spojit nejvyšší standardy řemeslného zpracování s nejmodernější technologií k výrobě nejlepších klasických kytar, flamenco kytar a akustických kytar ručně vyráběných ve Španělsku. Zvláštní prioritou je jejich výzkumné oddělení, kde vznikají a testují se všechny nápady a jsou rozvíjeny projekty. Vysoce kvalifikovaní pracovníci umožňují značce vyrábět špičkové kytarové modely, které jsou dnes považovány za velmi výrazné. Poznatky získané z vývoje koncertních modelů Alhambry používají jejich specializovaní řemeslníci i při budování základní studentské kytarové řady. I když je moderní technologie důležitou součástí výrobní techniky, všechny jejich nástroje jsou postaveny tradičním španělským způsobem. Dnes si už firma Alhambra Guitars vydobyla světovou pověst za vynikající kvalitu. Kytary Alhambra jsou jednou z nejlepších klasických kytarových značek pro svou skvělou kvalitu, pozorností k detailu a širokému spektru výroby. Kromě klasických koncertních a školních nástrojů najdeme v portfoliu také kytary flamenco, cross-over, bandury a speciální kytarové loutny. Převážná část modelů je hand made a Alhambra také disponuje širokým sortimentem doplňků, jako jsou struny, kufry a náhradní díly.

 

Materiály a zpracování

Samozřejmostí je masivní ozvučná deska z červeného cedru s hustými léty, což je předpoklad ke kvalitnímu zvuku. Cedr vytváří vynikající dynamiku a barevnost. Celý korpus je tvořen masívním africkým mahagonem s krásnou kresbou. Krk je také z mahagonu a obsahuje ebenový hmatník s devatenácti pražci perfektně opracovanými. Tento model patří do série Conservatory, což je již celoručně vyráběný nástroj a v sérii je nejvyšší. Ozvučná deska je zdobena nádhernou barevnou pětivrstvou výložkou a rovněž tak i rozeta s perfektní mozaikou. Prostě dokonalá španělská práce. Při pohledu do „střev“ nástroje jsem odhalil sedm ozvučných žeber pod kobylkou, což mívají obecně jen nejkvalitnější klasické kytary. Standardem je obvykle pět. Příčná žebra vrchní i spodní desky jsou z mahagonového dřeva. U tenkého „olubení“ jsem materiál nepoznal. Spodní deska je rozdělena jednoduchou javorovou výložkou, která tvoří i lemování. Usazení krku k tělu je tvořeno španělskou patkou, což je způsob, kam se luby zapustí do výřezu patky, na rozdíl od klasického spojení zafrézování „na rybinu“. Celé zpracování je velmi čisté a svědčí o dovednosti a praxi řemeslníků. Kobylka je z pěkného tmavého palisandru, lakovaná a struník ozdoben páskovou výložkou. Sedlo kobylky a nultý pražec pocházejí z materiálu melamine a dle výrobce velmi dobře přenášejí rezonanci. Palisandr najdeme i na hlavě s perleťovým logem firmy - sofistikované velké A, což je hlavní poznávací znamení kytar Alhambra. Hlavici doplňují kvalitní zlacené mechaniky s knoflíky z umělé perleti.

 

A jak sedmička hraje?

Pochopitelně jsem srovnával se svou „osmičkou“, která patří do série Concert - tedy již plnohodnotný zvuk a materiály pro koncertní provedení. Je zde několik podstatných i nepodstatných rozdílů. Dílenské zpracování je takřka totožné. Avšak osmička má tělo zhotoveno z masivního indického palisandru. Výsledek je opravdu znát. Zvuk je plnější, má dobrý basový základ, větší obsah alikvot a tím i barevnost. Také krk je oproti sedmičce zespodu zesílen ebenovou výztuhou. Sedmička disponuje dobrou dynamikou (což mahagon opravdu umí), ale zvuk je o poznání tenčí, hlavně ve výškách i když sustain neboli dozvuk je parádní. Hovoříme zde také o ceně. Osmička je dvakrát dražší, takže se není čemu divit. To nemění nic na faktu, že sedmička je velmi dobrá kytara, určená pro pokročilejší studenty hudebních škol. Při ceně kolem osmnácti tisíc již nástroj leccos umí a je radost na něj hrát. Disponuje i opravdu španělským zvukem, takže se dobře prosadí technika rasgueado a flamenco kolorit. Jako největší plus bych uvedl skvělou dynamiku, poctivost při výrobě a pěkné detaily. Materiály vypadají bezchybně. U nového nástroje předpokládám vyhranost tak přibližně za dva roky.

 

Závěr a celkové zhodnocení

Zájemce dostane do ruky za příznivou cenu velmi dobrý nástroj, ručně vyráběný ve Španělsku klasickou osvědčenou metodou. Značka Alhambra se prosadila ve světovém měřítku a patří mezi pět nejlepších španělských manufaktur. Zůstává tedy po koupi její tržní hodnota. Časem se kytara určitě rozehraje, protože je tvořena výhradně masívními materiály a její optické a dílenské zpracování je na vysoké úrovni. Neshledal jsem žádné závady. Je zde uplatněn filigránský španělský cit pro detail a mnohasetleté dědictví stavby kytar. Vedle obrovské asijské produkce akustických nástrojů si zachovává svůj um a zvukovou charakteristiku, tolik žádanou od stavitelů Pyrenejského poloostrova. Není také náhoda, že firma sídlí ve Valencii, což je město proslulé stavbou kytar asi nejvíce. Je zde nejvíce výrobců z celého Španělska. Jednoznačně chválím a přeji budoucím zájemcům hezké chvilky s nástrojem strávené.

 

Info:

Alhambra C 7 Classic je klasická španělská kytara vyrobená ve Španělsku. Cena je 18 590 Kč.

 

Plus:

poctivé masívní materiály

dílenské (hand made) zpracování

precizní detaily ve zdobení

zvuk

značka

cena

 

Mínus:

trochu tenčí zvuk ve výškách, ale snad se rozehraje

 

Technická specifikace

tělo masívní mahagon
ozvučná deska masívní cedr se sedmi žebry
krk mahagon bez výztuhy
hmatník eben
kobylka tmavý palisandr
počet pražců 19
hlavice plátek z tmavého palisandre
mechaniky zlacené s umělou perletí Alhambra
menzura 650 mm
šířka nultého prařce 52 mm
tlouštka krku u nultého pražce 21,5 mm
tlouštka krku na 12. pražci 23,5 mm
hloubka lubu u patky krku 95 mm
hloubka lubu za kobylkou 102 mm
struny nylon

 

Web

http://www.alhambrasl.com/en/guitars/classical/20/conservatory/117/7-c-classic.html

Psáno pro časopis Muzikus