Electro-Harmonix – English Muff´n - robustní zkreslovadlo se dvěma lampičkami 12AY7

Electro-Harmonix – English Muff´n
Electro-Harmonix – English Muff´n

Jde o poměrně robustní, hranaté zkreslovadlo pro kytaristy se dvěma lampičkami 12AY7, pěti černými potenciometry (Volume, Gain, High, Mid a Low), dvěma červenými LEDkami (jedna hlásí power, druhá stand-by) a klasickým šlapacím přepínačem. Lampičky (napájené adaptérem, který je součástí balení) trčí z plechového šasí ven, a tak jsou zakryté děrovaným plechem, aby nepřišly k úrazu. Na svou velikost je Muff'n překvapivě lehký.

Takže jak to hraje? Do "dvou hodin" záběru Gainu hraje Muff'n výborně, zvuk je projasněný, teplý, má křišťálové výšky, hodně harmonický s pěkným lehkým nakopnutím z lampiček, s dobrou dynamikou (při tichém hraní zní téměř čistě, ale když zaberete, "flaška pustí chlup"). Nutno podtrhnout, že se vůbec nemontuje do vaší starý (myslím kytary :). Naopak! Ctí její charakter, ba co víc, silně podpoří vaše snímače a jejich charakteristiky ještě zvýrazní! Třeba na mém stratu (singly Texas Special) mi připadalo, že se snímače harmonicky nafoukly do dvojnásobné velikosti a jednotlivé polohy se od sebe lišily mnohem víc, než je u čistého zvuku či jiných typů zkreslení obvyklé! Téměř čistý až středně zkreslený zvuk, to je "muffinova" nejsilnější stránka! Korekce pracují pozvolna, jakoby podprahově, což platí zejména pro spodky. Volume pak nabízí velký odskok od čistého zvuku. Při záběru Gainu "od dvou" a dál se zvuk už zahlcuje, je přebuzený a nekonkrétní, při tlumení dlaní z něj nedostanete krátkou a jasnou notu, zkrátka nestíhá.

Když to shrnu: Muff'n je super na mírně až středně zkreslené zvuky (blues, rock, country...). Umí dynamické vyhrávky a sóla, zvládá s přehledem i břitké doprovody ve stylu AC/DC. Toho, kdo má rád System of a Down však musím zklamat... Mít zbytečných 4990 Kč, dlouho bych se nerozmýšlel!

Psáno pro časopis Muzikus