Fender Jazz Bass - 60. výročí zvučného nástroje

Fender Jazz Bass - 60. výročí zvučného nástroje
Fender Jazz Bass - 60. výročí zvučného nástroje

Fender 60th Anniversary Jazz Bass. Tak se jmenuje baskytara firmy Fender. A Leo Fender je jméno, jež nosil muž, který je všem muzikantům velmi dobře známý díky své první typické konstrukci inspirované kytarou Jazzmaster z roku 1958.

A kdo by náhodou tohoto ikonického tvůrce ještě ikoničtějších hudebních nástrojů neznal, nechť se velmi hanbí. Šest dekád je kulaté číslo a zároveň úctyhodný věk, a proto se kalifornský výrobce rozhodl celkem pragmaticky vytvořit edici k tomuto výročí. Název je to ovšem poněkud zavádějící, jelikož stejný název byl použit i v rámci 60. výročí samotné firmy Fender v roce 2006.

 

Popis

Stavba těla se může pyšnit olší s finální vrstvou z nitrolaku, dále pak krkem s profilem 60’s U, který je k tělu přišroubován přes destičku s gravírovaným emblémem a sériovým číslem, palisandrovým hmatníkem o radiu 7,25 palců, jenž nese 20 menších vintage pražců a má perleťové značky označující dané polohy a bílou lemovku hran a jehož menzura je 864 mm. Elektronika je pasivní. Hovoříme-li o zvuku, pak musíme zákonitě

zmínit přenášení zvuku pomocí dvojice perfektních jednocívkových snímačů Pure Vintage ’62 Jazz Bass Single-Coil. Podobně tomu bylo i u starých verzí z let 1960-1962, jež byly ovládány dvojicí duálních potenciometrů se samostatnými hlasitostmi a tónovými clonami.

Nástroj je osazen kobylkou American Original, kterou obdobně jako snímače kryje odnímatelný plechový kryt. K němu mohu jen říci:  ne. To je špatně, v podstatě jediné negativum, pokud jde o tento nástroj, jelikož si drží svou kvalitu již po desetiletí, ale tenhle kryt je něco, co musí každému hráči při složitějších a delších partech lézt na nervy. Kvůli tomu se na basu hraje dost těžko, neboť plechový kryt zde vyloženě překáží. Pak je zde ladicí mechanika na hlavici s otevřenými mechanikami, což je v podstatě už klasika jako u jiného nástroje. Ladění je plynulé, nic se nezadrhává. Hardware má chromovaný povrch. Fender 60th Anniversary Jazz Bass je nabízen v několika barvách, v odstínu arctic pearl s želvovinovým pickguardem, anebo pro milovníky staré školy v barvě sunburst. Levnější verze vyráběné v Mexiku se pohybují okolo třiceti tisíc korun.

 

Fender, a především tenhle konkrétní nástroj, je v podstatě odjakživa v těsné symbióze s výrobcem Marshall, jelikož při výrobě produktů firmy Marshall byly používány nástroje Leo Fendera. Pro mne osobně je značka Fender stálicí v hudebním průmyslu, která navazuje na tehdejší postupy a zůstává svá, nepodléhající za každou cenu novým trendům.

 

Zvuk a hra

Na tento nástroj se hraje poměrně dobře, poskytuje plné využití napříč žánrovým spektrem. Má autentický hutný a teplý zvuk, basa není těžkopádná a pro mne jakožto hráče, který si díky krátkým prstům potrpí spíše na tenčí dohmat, je to ideální, struny totiž nejsou tak vysoko. Tahle basa zkrátka ctí původní účel, pro který byla vyrobena. Je vhodná pro všechny typy hráčů; pro ty, kteří preferují hru prsty, ale na své si ovšem přijdou i trsátkoví hráči. Basy jsou hřmotné a ve středech dominují nižší frekvence. Jenom pro zajímavost: Originální modely Jazz Bass měly sdružené potenciometry hlasitosti a tónové clony pro oba snímače.

Fender Jazz Bass - 60. výročí zvučného nástroje
Fender Jazz Bass - 60. výročí zvučného nástroje

Hodnocení

Jazz Bassy jsou obvykle nástroje velmi kvalitní a není tomu jinak ani v tomto případě. Pokud ale chcete srovnatelně kvalitní nástroj splňující již náročnější požadavky, pak si myslím, že levnější verze, která byla uvedena na trh před měsícem, bohatě postačí.

Rockan rollové časy se s touto basou vracejí zpět. Vzhledem k tomu, že dnes v podstatě pořídíte takovýto nástroj jako „z konfekce“, nemusíte lovit v bazarových vodách, pokud ale plánujete pořídit si nástroj na míru, potom doporučuji některé tuzemské soukromé výrobce, kteří vám basu sestaví na zakázku, například Aleš Vychodil nebo Vlček Basses, který se stavbě baskytar věnuje již dvacet dva let. Bezpochyby se ale jedná o velmi dobrou basu pro profíky, kteří již mají ledasco odehráno.

 

Info:

Fender 60th Anniversary Jazz Bass je původním nástrojem v pozměněném kabátku, jenž se věrně drží všech myslitelných tradic. Cena je stanovena na 61 537 Kč. Nástroj vyrobený v Mexiku pak stojí přibližně 36 000 Kč.

 

Plus:

kvalitní nástroj

výborný koncept legendárních baskytar

jemné ladící otevřené mechaniky

 

Mínus:

vysoká cena

poněkud horší otáčení potenciometrů

 

Technické specifikace

Série Fender Jazz Bass
Model Fender 60th Anniversary Jazz Bass
Snímače 2x 60th Anniversary Jazz Bass Single Coil
Elektronika pasivní
Korekce 1x Volume, 1x Middle
Rádius hmatníku 7,25”
Tělo baskytary olše
Kobylka American Original
Barevné provedení arctic pearl
Menzura 864 mm
Hmotnost 5,2 kg
Šířka nultého pražce 38,1 mm
Konfigurace snímačů SS
Povrchová úprava leštěná

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Jazz_Bass

Psáno pro časopis Muzikus