Framus D-series Diablo Pro NTS - elektrická kytara typu Strat

Framus D-series Diablo Pro NTS - elektrická kytara typu Strat
Framus D-series Diablo Pro NTS - elektrická kytara typu Strat

Kytary německé společnosti Framus se na našem trhu příliš neobjevují. Mnohem častěji vidíme na pódiích baskytary Warwick, které ale patří do stejného koncernu. Osobně jsem měl možnost setkat se již s několika modely Framus a vždy jsem měl velmi dobrý pocit jak z kvality, tak i z osobitého vzhledu.

Historie

Jen krátce uvedu, že společnost byla založena brzy po válce, v roce 1946, ve městě Markneukirchen, což je asi deset kilometrů od městečka Luby, které zná asi každý kytarista. To je oblast, kde se kytary a housle snad vyrábějí odjakživa na obou stranách hranice. Ale v portfoliu výroby nalezneme všechny strunné nástroje a také velice kvalitní lampové zesilovače. Zajímavostí je skutečnost, že zakladatel firmy Fred Wilfer se narodil právě v Lubech (něm. Schönbach). Po válce se vlivem vysídlování sudetských Němců rozhodl přesídlit do Německa, což tehdejší bavorská vláda velice uvítala a vlak s emigranty odvezl i jejich výtečné umění houslařů a stavitelů nástrojů. Framus je zkratka FRA (jako Franconian neboli Franken - území Bavorska) a MUSic. Společnost se úspěšně rozvíjela, ale v sedmdesátých letech učinila bankrot kvůli cenovému dumpingu japonských nástrojů. Vzkříšení přišlo až v roce 1995, kdy vnuk zakladatele Hans-Peter Wilfer začlenil nový Framus do společnosti Warwick. Od té doby jsou do výroby kytar implementovány moderní technické postupy a nástroje mají pověst vysoké kvality.

 

Popis

Na první pohled se Diablo řadí do rodiny modelů Strat a použité materiály jsou podobné. Tedy tělo ze dvou kusů americké olše a javorový krk. Samozřejmě to není laciná kopie Stratocasteru a má svůj design a odlišný hardware. Také důsledně dodržuje tvar hlavice takřka u všech modelů. Tělo je tradičně ergonomicky tvarované na zádi příslušnými prohlubněmi a zešikmením. Pochopitelně to přispívá k hráčskému komfortu. Javorový krk s ebenovým hmatníkem a dvaadvaceti pražci (nickel silver) velikosti jumbo je opravdovou lahůdkou. Neobvyklé je zbarvení ebenu světlými pruhy. K tělu je krk přišroubován pouze dvěma průchozími šrouby přes kovový držák tvaru mírného oblouku s vyrytým logem firmy. Je složen ze tří podélných kusů a zajišťuje dobrou stabilitu, jištěnou samozřejmě kovovou napínací výztuhou. Hlava nese ebenový plátek a kvalitní firemní lité (die-cast) mechaniky 3 + 3. Šroub výztuhy je kryt stylizovanou jednošroubkovou záklopkou s názvem firmy a modelu. Tělo kytary bylo upraveno matným tenkým lakem a krk lesklým leštěným.

Dojem velké solidnosti je znát ve vibratové jednozvratné kobylce zn. Wilkinson, ukotvené na dvou pivotech. Celý hardware je vyveden v lesklém chromu, včetně knoflíků potenciometrů. Rolny na uchycení řemenu jsou robustní. Nultý pražec je z grafitu. Poziční značky jsou perleťové. Kryt snímačů černobílý dvojvrstvý plast. Na nástroj byly nataženy struny Cleartone .010-.046.

Framus D-series Diablo Pro NTS - elektrická kytara typu Strat
Framus D-series Diablo Pro NTS - elektrická kytara typu Strat

Elektrická výbava

Je vynikající. Máme zde tři originální snímače americké společnosti Seymour Duncan. U krku humbucker velikosti singlu SCR-1N, prostřední vyladěný single SSL1 RW/RP a u kobylky klasický humbucker TB-4JB. To je ohromující arzenál, který se dá ještě rozepínat knoflíkem push-pull na tónové cloně a získáme naprosto univerzální nástroj. K tomu náleží pětimístný páčkový stratovský přepínač a dvojice potenciometrů Volume a Tone. Vše je pečlivě seřízeno a důkladně nastaveno pod strunami. Při testování nástroje v kapele jsem byl opravdu unesen masivním a barevným zvukem a množstvím kombinací nastavení zvuku.

 

A jak ta mašina hraje?

Naprosto skvěle - vynikající krk s leštěným ebenovým hmatníkem a jumbo pražci je dokonalý. Hned jak jsem vzal kytaru do ruky, tak opravdu čirá radost. Ani mi ji nezkazilo razítko na zadní straně hlavy Made in China. Tahle krasavice je opravdu vyrobena v Číně, ale s nebývalou kvalitou materiálů a komponentů. Řemeslná práce na jedničku. Ale... když jsem zasunul páku do vibrata, ozvala se strašná rána, jako by se kytara měla rozpadnout. Strašně jsem se lekl a odšrouboval zadní kryt nad pružinami. Celý držák pružin se utrhl i s dvěma šrouby. Žluté prstíky daly vrutům málo otáček. Tak to byla tak jediná chybka v celém testu. O zvukovém potenciálu jsem se již zmínil a hratelnost prostě super. Seřízení nástroje bezproblémové. Ke kytaře je přibalen černý gigbag a klíče na veškeré doštelování, plus páka vibrata, a jak už to bývá, nejlevnější kabel jack-jack.

 

Závěr

Při dané ceně dostanete vynikající univerzální kytaru, která se opravdu uplatní ve všech stylech hudby. To se určitě povedlo. Pravověrní ctitelé značky, kteří chtějí německou práci, si připlatí dvoj- až trojnásobek a za špičkový model jsem našel cenu desetkrát vyšší než za Diablo z Číny. Rozhodnutí je na každém. Musím se nakonec přiznat, že se mi kytara tak líbila, že jsem vážně přemýšlel, že ji přidám k ostatním milenkám... Je prostě skvělá. Ale rozum a počet milenek zvítězil nad prudkým hnutím mysli. :-)

 

Info:

Framus D-series Diablo Pro NTS je elektrická kytara typu Strat, osazená třemi snímači Seymour Duncan a jednozvratným tremolem. Cena je 24 052 Kč.

 

Plus:

vynikající materiály a hardware

špičková elektronika

bezkonkurenční krk

skvělé dílenské zpracování a design

cena

 

Mínus:

Nedokonalé připevnění držáku pružin tremola

 

Technická dokumentace

tělo olše
krk javor ze tří kusů
hmatník leštěný eben, rádius 12''
pražce 22 jumbo (nickel silver)
snímače 3x Seymour Duncan USA
mechaniky 3 + 3, die-cast
potenciometry 1x Volume, 1x Tone (push/pull)
přepínač snímačů pětipolohový páčkový
menzura 25,5”
nultý pražec grafit, 43 mm
šířka na 12. pražci 52,5 mm
tremolo Wilkinson

 

Web

http://www.warwick.de/en/

Psáno pro časopis Muzikus