Ibanez AAD140 OPN - akustická kytara z produktové řady Advanced Acoustic

Ibanez AAD140 OPN - akustická kytara z produktové řady Advanced Acoustic
Ibanez AAD140 OPN - akustická kytara z produktové řady Advanced Acoustic

Nižší šlechta z dobrého rodu

Hned na úvod se musím přiznat, že první akustickou kytaru Ibanez jsem měl v ruce teprve asi před deseti lety, což je, vzhledem k mému věku, poněkud trapné. Tenkrát jsem hledal náhradu za svého Fenixe, který se se mnou loučil a Ibanezka sice nevyhrála, ale jen o takhle malinko. Proto jsem teď radostně přivítal možnost otestovat tento kousek.

První dojmy

Po vyjmutí z krabice mě zaujala váha nástroje, která se mi zdála nižší než u mých ostatních akustických kytar. To se poté taky potvrdilo při vážení

- rozdíl činil více než půl kila. To samozřejmě souvisí s použitými materiály a má to vliv na výsledný zvuk. Další potěšitelná věc je, že na kytaře jsou přimontovány oba úchyty na popruh. Na většině nových kytar totiž chybí úchyt u patky krku. To možná vypadá jako maličkost, ale pokud nejste kutil domácí, představuje to cestu ke kytaráři. Naopak trochu zamrzí absence inbusu na seřízení krku. A teď to pojďme vzít postupně.

 

Hlava a krk

Tento nový model kytar obsahuje několik inovací a první z nich máme hned zde. Nově navržený zužující se tvar hlavy s rovným vedením strun by měl napomáhat k stabilitě ladění. Navíc to vypadá docela elegantně. Ladicí mechaniky jsou chromované, uzavřené a mají převodový poměr 1 : 18. Za několik dní, kdy jsem měl kytaru k dispozici, drželo ladění docela stabilně. Přechod mezi hlavou a krkem je velmi příjemně vytvarován a poskytuje dobrou oporu pro palec pravé ruky v krajní poloze. Nultý pražec je plastový a drážky pro struny jsou dobře udělány, takže struny při ladění nedrhnou a nepřeskakují. To je moc dobře. Protože nevím, jak vy, ale já přímo nesnáším, když se při ladění už už blížím ke kýženému tónu, a najednou se ozve lupnutí a rázem jsem o několik centů jinde. Krk má profil nízkého oválu, je vyroben ze dřeva nyatoh. Hmatník je z materiálu ovangkol a je osazen dvaceti pražci. Polohové značky ve tvaru bílých teček jsou plastové. Pražce nikde nedrnčí a nezaznamenal jsem, že by někde nelícovaly přesně s okrajem hmatníku, jak se to někdy u levnějších kytar stává. Jedinou výtku bych směroval na opracování horních okrajů zaoblení pražců. Tam trochu škrábou do dlaně. Ale to se dá snadno dočistit jemným pilníkem. Drsnější povahy mohou počkat, až se hrany obrousí jejich vlastní kůží při hře. Celý krk prošel procedurou speciálního sušení thermo aged. Tato procedura by měla mít vliv na celkový zvuk nástroje, a pravda je, že krk na této kytaře nese zvuk velmi dobře. Úchyt pro popruh je umístěn na spodní straně patky krku, a jelikož tělo nástroje nemá výřez pro přístup do vyšších poloh, tak vůbec nepřekáží.

Ibanez AAD140 OPN - akustická kytara z produktové řady Advanced Acoustic
Ibanez AAD140 OPN - akustická kytara z produktové řady Advanced Acoustic

Tělo a kobylka

Tady se dostáváme asi k největší inovaci na celé kytaře. Tělo je ve velikosti grand dreadnought, což v podstatě znamená, že má asi o pět procent větší obsah než klasický dreadnought. To samozřejmě ovlivňuje celkový zvuk kytary. K tomu je tu ještě nový, firmou Ibanez vyvinutý systém žebrování nazvaný XM bracing. O způsobu rozmístění žeber a jejich vlivu na zvuk byly popsány stohy papíru, i toho virtuálního, takže každý, koho to zajímá, se může vydat na průzkum. Celé tělo je vyrobeno z okoumé, ale jen vrchní deska je z masivu. Tento způsob sestavy je dnes velmi běžný i u mnohem dražších kytar. Kobylka je osazena plastovým pražcem a opět je ze dřeva ovangkol. Pickguard je plast v úpravě tmavá želvovina. Celé tělo má na bocích lemování tmavším pruhem a na přední straně bílou linkou. Ozvučný otvor je obkroužen dvěma proužky světlého dřeva proloženými jedním tmavším a širším. Přes ozvučný otvor je také přístup ke šroubu na úpravu průhybu krku.

 

Povrchová úprava

Nebudu to protahovat. Ta kytara je hezká. Rozhodně už jsem měl v ruce spoustu nástrojů mnohem vyšší cenové kategorie, které nebyly ani zdaleka tak pohledné. Především kresba dřeva dává tomuto nástroji krásný přírodní vzhled. Volba odstínů jde pěkně dohromady a nový tvar hlavy to všechno korunuje. Vzhled kytary je pěkně decentní a nepřezdobený, není zbytečně okázalý a na nic si nehraje. Povrch tohoto modelu je matný a jakoby porézní. Jen se mi moc nelíbí, že na zadní straně krku je jasně vidět místo, kde je přilepena hlava. Ale je to jen subjektivní dojem a uvádím to tady jen pro zajímavost.

 

Víte, že zakladatel firmy Ibanez Hoshiho Gakki nazval svůj podnik podle španělského houslaře Salvadora Ibáňeze?

 

Jak to hraje

Zvuk nástroje je korunou všeho snažení, výzkumů a pokusů. V tomto případě by se dalo říci, že se všechno spojilo v poměrně vydařený celek. Výrobce uvádí, že krk a hmatník kytary je výborně uzpůsoben ke hře akordů. A přesně tak to taky je. Krk i hmatník jsou pro levou ruku pohodlné. Zvuk při hraní akordů je vyrovnaný a zní, jako by byl mírně komprimovaný. Při sólové hře se projevuje příjemný atak nebo náběh tónu, a pěkný dozvuk. Celá kytara dobře rezonuje na těle, má dobrou odezvu na změnu stylu hry a taky na to, kde udeříte do strun. Rozdíl mezi hrou u krku a u kobylky, ať už hrajete prsty, nebo trsátkem, je opravdu znát. Nevím, nakolik je to způsobeno větším tělem a novým žebrováním, ale připadá mi, že ve zvuku této kytary je všeho nějak víc. Ale zase ne přehnaně. Basy jsou mohutné, středy tvoří plné tělo a výšky to celé zdobí. Příjemné mě překvapilo, že kytara byla už při vybalení z krabice dobře seřízena, nikde nic nedrnčelo, a i výška strun byla v pořádku.

 

Závěrem

Tahle kytara má spoustu předností, a tak nějak z ní vyzařuje pocit, že s vámi chce hrát. I přes větší tělo je pohodlná a velmi příjemná do ruky. Zvuk je inspirativní a přesto, že se při údernější hře nezahlcuje, zdá se, že jemnější a techničtější hra sluší tomuto nástroji o něco více. Kytara není ozvučena, a tak je určena spíše na domácí hraní a cvičení, nebo třeba i do studia. Ale pravda je, že v dnešní době už není problém si ozvučení nechat dodělat. A jsem si jist, že pokud si ji vyberete, stane se vám dobrým souputníkem, ať už v partě, nebo pro osamělé cvičení a skládání nových písní.

 

Technicá specifikace

tvar těla grand dreadnought
horní deska masiv okoumé
boky a zadní deska okoumé
krk nízký ovál thermo aged naytoh
hmatník ovangkol
radius 400 mm
mechaniky chromované, uzavřené, 18 : 1
menzura 651 mm
počet pražců 20

 

Info:

Ibanez AAD140 OPN je akustická kytara s velmi dobrým poměrem cena/výkon z produktové řady Advanced Acoustic vyrobená v Číně. Cena 8880 Kč.

 

Plus:

decentní vzhled

hezký zvuk

nízká váha

dobrá hratelnost

cena

 

Mínus:

ostré hrany pražců

chybí klíč na seřízení krku

 

https://www.ibanez.com

Psáno pro časopis Muzikus