Kurzweil Mark Pro Three - nejnovější přírůstek řady digitálních pianin

Kurzweil Mark Pro Three - nejnovější přírůstek řady digitálních pianin
Kurzweil Mark Pro Three - nejnovější přírůstek řady digitálních pianin

Nejnovější přírůstek řady digitálních pianin nové generace Mark Pro má podobný střídmě elegantní design jako předchozí Mark Pro One a Two. Dřevěný finish má také dvě verze - matný palisandr a leštěný eben.

Pod zásuvným víkem je osmdesátiosmiklávesová vyvážená klávesnice s kladívkovou mechanikou (Grade Hammer od firmy Fatar). Klávesnice má velmi příjemný chod, na úhoz reaguje citlivě v celém dynamickém rozsahu a velice brzy si na ni zvyknete. Tlakovou citlivostí vybavena není. Úhozovou citlivost můžete globálním parametrem snížit, zvýšit nebo i vypnout. Některé zvuky ve shodě s akustickými originály na úhoz nebudou reagovat vůbec (varhany nebo cemballo).Na šikmém ovládacím panelu přilehlém k zadnímu okraji klávesnice jsou vpravo a vlevo mřížky zakrývající dva dvou a půlpalcové výškové reproduktory (další dva reproduktory s průměrem šest a půl palce najdete na spodní desce pod klávesnicí). Na zbylé ploše panelu jsou rozmístěny ovládací prvky. První zleva jsou tři tahové potenciometry pro celkovou hlasitost a ekvalizér (basy a výšky). Následuje sedmnáct tlačítek volby doprovodných sekvencí a dalších devět pak slouží k ovládání zvoleného doprovodu. Za další dvojicí tlačítek (Bank a Setup) je uprostřed ve středu panelu umístěn prosvícený alfanumerický LCD displej (2 x 20 znaků). Napravo od něj jsou tlačítka pro změny hodnot (+/Yes a -/No) a velké alfa kolečko k témuž účelu. Následují tlačítka Layer a Split a pak sedmnáct tlačítek pro volbu zvukového programu. Dalších osm tlačítek ovládá vestavěný MIDI sekvencer a úplně vpravo jsou ještě dvě tlačítka pro transpozici a poslední dvě, označená Demo a Global. Tlačítka jsou na panelu přehledně uspořádána ve dvou řadách a každé z nich je opatřeno signálním LED indikátorem.Piano je vybaveno třemi pedály. Pravý pedál ovládá sustain, střední sostenuto (jako sustain, ale platí jen pro klávesy stisknuté v okamžiku sešlápnutí pedálu). Levý pedál Soft zeslabí noty hrané při jeho sešlápnutí.

Na zadním panelu je umístěn USB port, standardní konektory MIDI In/Out a po dvou konektorech stereo výstupu a vstupu.

 

Zvukové programy

Jako u všech nových nástrojů Kurzweil i tady je tónový generátor obsažen v unikátním čipu s ultra vysokou integrací - Mara. Tím jsou dány základní kvalitativní parametry: 24bitové DA převodníky, 32bitová signálová cesta, V.A.S.T. syntéza a efektový multiprocesor profesionální úrovně.V paměti je uloženo pět set dvanáct presetových zvuků, uspořádaných ve čtyřech bankách. Horní řada tlačítek pro volbu presetu dělí banku do šestnácti kategorií (každé tlačítko umožňuje přístup na dvě): Piano 1/Strings, Piano 2/Voices, E. Piano 1/Synths, E. Piano 2/Pads, Pop Keys/Guitar, Clavier/Bass, Organ/Drums a Brass/Percussion. Ve spodní řadě tlačítek pak vyberete jeden z osmi zvuků, uložených v dané kategorii.Primární banka obsahuje základní nabídku: vesměs v ní najdete ty nejlepší zvuky z bohatého kurzweilovského arzenálu, především akustická i elektrická piana, legendární smyčcové ansámbly, sbory i žesťové sekce. Za zmínku stojí i velmi slušná cemballa, clavinety a akustické kytary.Sekundární banka obsahuje stejně uspořádaný výběr zvuků se speciálním charakterem, emotivním zabarvením a atmosférou, vytvářenými přidáním různých zvukových vrstev, modulací a efektového procesoru.Orchestrální banka přináší vyčerpávající katalog akustických nástrojů velkého orchestru. Sólové i ansámblové smyčce, dřevěné dechové nástroje, orchestrální žestě, harfy, chrámové a katedrální varhany, laděné perkuse, komorní i symfonické nástrojové sekce. I tady je v každém zvuku cítit nekompromisní kurzweilovská tradice.Poslední banka je uspořádána v souladu se standardem General MIDI. Základní potřebou je zachovat maximální polyfonní kapacitu - proto mají GM zvuky obvykle obecnější a znatelně méně vycíděný charakter, což platí i v tomto nástroji. Tato banka slouží především pro přehrávání externích SMF souborů a podle mého soudu je využita i uvnitř nástroje pro integrovaný automatický doprovod.Mark Pro Three umožňuje navrstvit dva presety na sebe po celé klávesnici (režim Layer) nebo je rozložit do levé a pravé části klávesnice (režim Split): vzájemnou hlasitost můžete upravit a stejně tak můžete i zvolit libovolné místo rozdělení klávesnice.

 

Setup

Setup vám dovolí hrát až čtyři zvuky najednou ve fixním uspořádání - v paměti nástroje je šestnáct různých setupů. Jednotlivé presety v setupu můžete vypnout/zapnout (Mute) a můžete je také vyloučit z účinnosti sustain pedálu (Pedal Off).

 

Efektový procesor

Mark Pro Three disponuje dvěma efektovými procesory Effect A a B: Effect B obsahuje čistý reverb, druhý nabízí ostatní efekty. Reverb má osm základních typů (Booth, Room 1 a 2, Chamber, Hall 1, 2 a 3 a Combi), pro každý typ je definováno osm presetů s různými parametry. Ve druhém procesoru najdete chorus, flanger, delay, kompresor, distortion, filter, LazerVerb (speciální modulovaný reverb) a Misc (rotující reproduktor, enhancer a tremolo/panner). I tady je v každé kategorii osm presetů. Celkem tedy impozantní knihovna sto dvaceti osmi efektových algoritmů. Efekty pocházejí ze známého multiprocesoru KSP8 a díky supervýkonnému čipu Mara mají i v tomto nástroji špičkovou studiovou kvalitu, což nebývá u stacionárních pian obvyklé.Nastavení efektů je integrální součástí každého zvukového presetu - největším dílem se efekty podílejí na alchymisticky zabarvených zvucích sekundární banky. Máte však také možnost zvolit globální efekt (A i/nebo B) podle vlastního výběru. Globální efekt ovšem účinkuje na každý nově zvolený preset a nahradí v něm naprogramované nastavení.

 

Sekvencer

V pianinu je integrovaný čtyřstopý MIDI sekvencer, s jehož pomocí můžete nahrát až tři oddělené skladby (každá má kapacitu okolo deseti tisíc not). Je to jednoduchý rekordér s lineárním záznamem, který vám dovolí nahrát každou stopu samostatně, případně jednotlivou stopu smazat a nahrát znovu. Jiné funkce (jako kvantizace, export a import dat) v něm nenajdete.Se sekvencerem souvisí také metronom, který je možné využívat i samostatně.I když nástroj sám o sobě dovede pracovat maximálně se čtyřmi zvuky, při externím řízení z MIDI sekvenceru může přehrávat šestnáct MIDI kanálů, je tedy plně multitimbrální. Veškerá nastavení multisestavy ale musíte provést z externího zdroje.Mark Pro Three dovede zpracovat všechna MIDI data v rozsahu kompatibility Standard MIDI File.V paměti nástroje je uloženo padesát demo skladeb s vybranými hity klasické klavírní literatury nejznámějších autorů. Zajímavým doplňkem je však nabídka sto třiceti šesti výukových skladeb a etud (Beyer a Czerny). Ty je možné přehrávat ve třech podobách: pouze part pro levou či pravou ruku a komplet.

 

Automatický doprovod

Je to samostatný patternový sekvencer s harmonickou inteligencí a poměrně skromným vybavením. Obsahuje třicet dva doprovodných stylů, složených z několika sekvencí: intro, hlavní pattern s variací, fill-in a závěr. Můžete použít jenom bicí nebo kompletní doprovod s basou, rytmickými nástroji a melodickými vyhrávkami. Pro ovládání harmonie slouží dva režimy - buď hrajete levou rukou celé akordy (systém rozpozná až devatenáct různých akordů), nebo použijete „one finger“ strategii: jedním prstem označíte základní tón pro durový kvintakord, přidáním nejbližší vyšší bílé klávesy určíte mollový kvintakord, třetí bílá klávesa znamená durový septakord a konečně čtvrtá mollový septakord (tento režim má tedy pouze čtyři harmonické funkce).Nabízené styly jsou docela nápadité, i když výběr není příliš velký. Zvukově ovšem za schopnostmi Mark Pro Three poněkud zaostávají na obvyklé úrovni GM. S ohledem na vysokou kvalitu „normálních“ kurzweilovských zvuků je tady cítit znatelný rozdíl v dynamice, barevnosti a expresivitě. Uplatní se jistě velmi dobře při kratochvilném domácím hraní, ale k měřítkům profesionální kvality, která je pro tento nástroj standardem, mají přece jen poněkud daleko.

 

Výstupy a konektivita

USB konektor umožňuje MIDI komunikaci s počítačem. V prostředí Windows XP/Vista a Mac OS nepotřebuje žádný driver. Slouží především pro připojení k počítačovému sekvenceru, jemuž může být Mark Pro Three master klávesnicí nebo MIDI přehrávačem.Stejně lze použít i standardní MIDI porty, k nimž je případně možné připojit i různé externí zvukové moduly.Stereo vstup je pro externí audio linkové úrovně, například CD nebo mp3 přehrávač. Tento signál se připojí ke zvuku nástroje - reaguje na ovládání hlasitosti a ekvalizér, ale neprochází přes efektové procesory.Stereo výstup můžete použít pro připojení k externímu zesilovači nebo k nahrávacímu zařízení, mixu apod.Na spodním panelu jsou ještě dva identické výstupy pro sluchátka. Připojení sluchátek automaticky vypíná vestavěné reproduktory. Pianino je ozvučeno dvoupásmovým stereosystémem se čtyřmi reproduktory a výkonem osmdesát wattů (2 x 40 W RMS).

 

Závěr

Už předchozí modely Mark Pro One a Two na sebe upozornily špičkovými zvukovými vlastnostmi. Mark Pro Three není jiný, je jenom o něco lepší: má silnější zesilovač, mnohem větší počet zvukových presetů, výkonnější sekvencer, větší displej a automatický doprovod navrch. Určitě je to jeden z nejlepších nástrojů, které si můžete za dané peníze koupit.

 

Info:

Digitální pianino v dřevěném provedení, s automatickým doprovodem. Doporučené maloobchodní ceny jsou Mark Pro Three i SR (Satin Rosewood): 47 270 Kč a Mark Pro Three i BP (Ebony Polish): 52 830 Kč.

 

Plus:

špičkový zvuk

orchestrální banka

efektový procesor

 

Mínus:

zvuk doprovodných stylů

 

náartroj: digitální piano

klaviatura: 88 kláves s hammer mechanikou

polyfonie: 64 hlasů

počet zvuků: 512

doprovody: 32

rekordér: čtyřstopý

efekty: reverb, chorus

režim: s výukovými funkcemi

rozhraní: USB, MIDI

ozvučení: 4 reproduktory (60 W)

provedení: palisandr nebo leštěný eben

bonus: v ceně je stolička

Psáno pro časopis Muzikus