Native Instruments Komplete Audio 6 Mk2 - zvuková karta

Native Instruments Komplete Audio 6 Mk2 - zvuková karta
Native Instruments Komplete Audio 6 Mk2 - zvuková karta

Testovaný kousek má rodokmen, který sahá až do roku 2012. To už je v genealogii zvukových karet jedna dlouhá epocha.

V krabici najdeme kartu, USB kabel a černou obálku s číselným kódem pro instalaci doplňkového softwaru. Karta má kompaktní tělo, veliké asi jako knížka o Hobitovi. Provedení je elegantní, vše perfektně lícuje, design je dotažen do detailu. Kombinace eloxovaného plechu a skla na horní straně působí luxusně. Pod skleněnou částí jsou kontrolky, které svítí velmi decentně, ale přitom jsou přehledné. Rohy jsou ostré, při neopatrné manipulaci nás mohou škrábnout do ruky.

Přepínače jsou praktické, navíc vzhledově vypadají úplně jako virtuální přepínátka z nastavení iOS či Androidu. Vše působí bytelně, jenom chod otočných potenciometrů mohl být o něco tužší, jdou až příliš snadno. Popisky jsou malé, ale dobře čitelné, v tmavém prostředí by nebylo na škodu jejich podsvícení.

Čelní panel má tradiční konstrukci, obsahuje dva analogové vstupy ve formátu kombo Neutrik XLR / velký jack. Dva sluchátkové výstupy mají separátní nastavení úrovně. Výstupy mají umožňovat též napěťové řízení úrovně, tak zvaný CV/gate control, které využijeme pro řízení některých synťáků či efektů.

Na zadním panelu najdeme další konektory a zabezpečení ve formě Kensington Security Slotu .

Velký otočný potenciometr na horní straně je jen k regulaci výstupní úrovně. Není mačkací ani mu nelze přiřadit jinou funkci, což je škoda.

Karta nepotřebuje samostatné napájení, baští proud z kabelu USB.

 

Řídicí software a Control Panel

Kartu jsem instaloval na Windows 7. Hledání ovladačů na webu je zbytečně komplikované, místo jednoduchého kliknutí na stránkách karty jsme nucení jít na support a zde vybírat ze seznamu.

Program Control Panel slouží pro detailní nastavení a diagnostiku karty. Lze si nastavit nejen vzorkovací frekvenci, ale též pokročilé parametry, např. velikost bufferů, zdroj synchronizačního signálu, výstupní latenci, kanál pro přímý monitoring.

Šikovná je možnost otestování systém pro různá nastavení latence. Je to mnohem lepší než nejistá metoda pokus/omyl.

 

Co dostaneme na výlet

S nákupem karty dostáváme balík doprovodného softwaru: Monark (VST synťák), Mod pack (3x efekty), Replika (delay), Solid bus comp (kompresor), Maschine Essential (groovebox včetně banky zvuků), Ableton 10 Live, Traktor LE 3, Komplete Start a dva vouchery na slevu při nákupu softwaru NI. Bohužel Cubase LE už není součástí.

 

Využití a využívání

Za prvé domácí studio. Karta nabízí vše potřebné, včetně softwaru. Digitální rozhraní SPDIF už dnes využijeme i ve skromněji zařízeném studiu.

Výrobce kartu doporučuje na živé hraní. Pro kytaristy či zpěvačky k jejich laptopům, kde běží fx soft (třeba Guitar Rig...). Nebo pro individuální odposlech. Jako zásadní pro živé hraní oceňujeme možnost přímého odposlechu (monitor). Jasně, zde platí obavy z případného zaseknutí laptopu během produkce. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa!

Čtyři audio vstupy už dovolí natočení základního demáče, ideálně v kombinaci s využitím SPDIF nakrmených z nějakého procesoru.

Předzesilovače jsou v dané cenové kategorii zvukově i kvalitativně bez výhrad. Objevila se náchylnost na šum, související se zdrojem notebooku. Ten stačilo odpojit a bylo po problému.

 

Závěr

Karta splňuje očekávání, vše šlape jak má. Design i funkčnost jsou dotažené, nikde není třeba nic zdlouhavě hledat. Ovládání je intuitivní a přehledné. Rozsáhlý softwarový balík a kvalita nahrávání 24 bitů / 192 kHz kartě zajišťuje i nadále pevné místo v dané cenové kategorii.

 

Info:

Native Instruments Komplete Audio 6 Mk2 je USB zvuková karta nabízející čtyři analogové a dva digitální vstupy/výstupy. Cena je 5790 Kč.

 

Plus:

přímý odposlech

nepotřebuje adaptér

MIDI in/out

kompaktní rozměry

design

 

Mínus:

jednostranná funkčnost velkého kolečka

nedotaženost webu výrobce

ostré rohy

 

Technická specifikace

  

počet analogových kanálů 4x in A/D, 4x out D/A
počet digitálních kanálů SPDIF 2x in, 2x out
počet sluchátkových výstupů 2x
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz ±0,1 dB (pro všechny vstupy a výstupy)
přímý monitoring bez latence ano
maximální vzorkovací frekvence 192 kHz
maximální bitová hloubka 24 bitů
MIDI 1x in, 1x out
PC konektivita USB 2.0
napájení přímo z USB
rozměry 56 x 20 x 137 cm
hmotnost 0,9 kg

 

V katalogu najdeme též menší sourozence - Komplete Audio 1 a 2. Obě nabízí rozlišení 192 kHz / 24 bitů, liší se menším počtem vstupů a výstupů.

 

Web

https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/audio-interfaces/komplete-audio-6/

Psáno pro časopis Muzikus