Radial BigShot PB1 - kytarovém boosteru

Radial BigShot PB1 - kytarovém boosteru
Radial BigShot PB1 - kytarovém boosteru

Měl jsem na test další (neméně) zajímavou pastičku řady BigShot kanadské společnosti Radial Engeneering - Powerbooster PB1. Řeč je o odolném a kvalitním kytarovém boosteru, generujícím zesílení výstupu z kytary (resp. kytarových snímačů), který překvapí výkonem a provedením. Technicky jde o flexibilní kytarový booster třídy A s nastavitelným gainem (potenciometr Gain) a možností nastavení (optimalizace) zátěže snímačů na kytaře (potenciometr Drag).

 

Radial Engeneering je proslulý tím, že vyrábí krabičky a příslušenství à la „old-school“ (žádný digitální svět, žádné procesory, ale vše pěkně „postaru“ analogově a pomocí klasických součástek). Zároveň si však zde můžete být jisti použitím jen těch nejlepších komponentů, a potažmo samozřejmě špičkového zpracování signálu a tím i parádního zvuku. Power Booster BigShot PB1 to jen potvrzuje. Disponuje čistým, plným zvukem, a stejně jako ostatní modely Radialu, bez rušivých brumů, šumů či nežádoucích lupanců při přepínání. A v čem spočívá magie PB1? Především v umístění obvodu buffer s možností ovládání jak zátěže snímačů, tak jejich zisku. K tomu slouží dvojice potenciometrů umístěných na zadní straně krabičky. Ovladačem Drag upravujete ohmickou zátěž snímačů a Gainem zisk - prostě je řádně „vyšťavíte“. S nastavením si to chce trochu pohrát. Mně stačilo zhruba „střední“ nastavení a ze svých kytar (pasivní snímače EMG H2 a HZ7) jsem dostal krásně našláplý, ale současně věrný a nezahuhlaný zvuk.

 

BigShot Powerbooster PB1 je robustní krabička - bytelná, celokovová, u níž je už na první pohled jasné, že vydrží skutečně mnoho. Sytě oranžová barva dodává na agresivitě, ale ty opravdová kouzla se dějí až po zapojení. Potenciometry Drag a Gain (nezvykle umístěné vzadu) dodají zvuku pořádnou šťávu. Výborně se PB1 uplatní třeba pro sóla (jak čistá tak zkreslená). Výrazný zisk je patrný zvláště při čistém zvuku nebo při slabším až středním zkreslení. Naopak u brutálních zkreslení je efekt boostu nižší, stejně tak u aktivních snímačů. PB1 však využijete dobře též jako kompenzátor ztráty kvality signálu při použití více krabiček nebo zapojení delších kabelů. PB1 s aktivním bufferovým obvodem disponuje přirozeným zesílením signálu až o 15 dB.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstup/výstup 6,3mm jack
Napájení 9V DC
Ovládání Drag, Gain
Rozměry 92 x 92 x 50 mm
Cena 3 790 Kč

 

www:

www.radialeng.com

Psáno pro časopis Muzikus