Sandberg California DC MB Masterpiece Aged - elektrická kytara v klasickém tvaru Telecastera

Sandberg California DC MB Masterpiece Aged - elektrická kytara v klasickém tvaru Telecastera
Sandberg California DC MB Masterpiece Aged - elektrická kytara v klasickém tvaru Telecastera

Nástroj byl doručen v pevné krabici a po rozbalení jsem našel pěkný červenočerný gigbag. No co to je? Vykoukla na mne temně modrá oprýskaná příšera. To asi poslali na recenzi omylem kytaru z bazaru a původní majitel, možná vlastně asi i několik dalších majitelů, se k ní tedy opravdu choval strašně nehezky. Tolik šrámů a odřenin jsem ještě za celou dobu, co hraju, nikdy neviděl. Kolikrát asi spadla? A ta ošklivá vydřená skvrna od spony opasku na spodní straně? No, pustím se do toho...

Ale ne! Je to nástroj nový a uměle omlácený, což je dnes móda a dvacetiletý umělec si koupí veterána přímo z výrobní linky. :-) Tuhle hru trochu nechápu a nástroj si časem otluču sám, i když takhle asi už ne. No říká se, proti gustu...

 

Něco o značce Sandberg

Mnoho muzikantů zřejmě zná především basové kytary, které platí za prvotřídní a luxusní nástroje této německé firmy. Založil ji v roce 1986 Holger Stonjek se svým přítelem Gerdem Gorzelkem. Holger předtím absolvoval kurz výroby klavírů u firmy Wilhelm Schimmel Pianofortefabrik GmBH se sídlem v Braunschweigu. Název své značky odvodil od adresy Sandberg v Ehmenu blízko města Wolsfsburg. Zájem se soustředil především na výrobu kvalitních basových kytar a posléze i od roku 2010 na elektrické kytary. V portfoliu manufaktury nalezneme osm typů baskytar v mnoha modifikacích a čtyři modely kytar. Velkou výhodou je také konfigurátor na webových stránkách, kde si můžete sestavit na objednávku svůj model. Továrna Sandberg je umístěna v Braunschweigu v Dolním Sasku.

 

Popis

Již od první chvíle se ovšem dá tušit, že beru do ruky něco neobvyklého a v podstatě velmi kvalitního. Vypovídá o tom jak váha, tak i precizní krk s pečlivě provedenými pražci. Máme zde nezaměnitelný design první sériově vyráběné elektrické kytary nesmrtelného Lea Fendera - samozřejmě Telecaster. S mírnými úpravami většina výrobců Tele kopíruje. Je to ta nejjednodušší kytara na světě a geniální konstrukce se projevuje v dokonalém přenosu vibrací mezi tělem a krkem, ovšem pokud jsou ještě struny protaženy do úchytů na spodní straně nástroje. Tady splněno. Korpus má podobné křivky jako Telecaster a liší se jen tvarem pickguardu. Je vyroben klasicky z olše a kryt tmavě modrým lakem. Typické vybavení dvěma single snímači, kopií původního fenderovského krytu kobylky s výřezem pro snímač. Struny jsou vedeny přes tři poziční mosazné kameny jako u původního modelu Fenderu. Elektroniku doplňuje ocelový pásek pro umístění třípolohového přepínače snímačů a dvou potenciometrů Volume a Tone. Vše je uměle zestařeno s měděným nádechem kovu. Celý hardware má tuto patinu. Výstupní zdířka je umístěna na spodním lubu a vnořena do těla. Javorový omšelý krk z jednoho kusu má tenký profil a velmi dobře padne do ruky. Připevněn je k tělu klasicky čtyřmi šrouby na šestnáctém pražci. Nasazen je palisandrový hmatník s dvaadvaceti tenkými pražci (tedy žádné jumbo) a pozičními značkami z umělé perleti. Zajímavě působí i umělé „promačkaniny“ na mnoha místech. :-) S tím kontrastuje velmi kvalitní vsazení pražců a jejich stav. Krásná práce. Hlavici s logem firmy vévodí zamykací mechaniky Sandberg. Neobvyklý je i srážeč strun. Logo a označení modelu kytary je z tenké kovové fólie a pravděpodobně přilepeno. Poznávacím znamením Sandbergu je i obrazec ze čtyř malých koleček uspořádaných do čtverce. Totéž nalezneme i u spoje krk-tělo. Jak již zmíněno, celý nástroj je neuvěřitelně omlácený, odřený a omšelý.

 

Zvuk

Kytaru jsem vzal na zkoušku do kapely a podrobil důkladnému testu. V podstatě jsem byl hodně překvapen vynikající kvalitou snímačů, které by měly být firemní. Krkový má bohatý a tlustý tón, který se blíží zvuku humbuckeru. Totéž kobylkový, ale samozřejmě pevné a řezavé výšky. V přepnutí na kombinaci obou současně pak velice pěkný středový doprovodný zvuk. Tak tady opravdu Sandberg nešetřil a zvuk je opravdovou lahůdkou. Komu by nestačila kombinace snímačů na tři polohy, tak na cloně potenciometru je přepínač typu push-pull, kterým lze snímače spojí do dvou cívek v sériovém zapojení a dostaneme humbucker se středovou charakteristikou. Oba snímače jsou daleko od sebe a to vytváří zajímavou barvu zvuku. Nejvíce mne však bavil snímač krkový svou dynamikou a reakcí na jemné nuance hry.

 

Závěr

Případný zájemce dostává do ruky velice neobvyklý nástroj s dokonalými prvky vintage. Ale není to kytara ledajaká. Když přehlédneme ruční práci v designu umělého zestaření, otlučení a odření, tak najdeme opravdu kvalitní krk s pražci vsazenými a opečovanými strojem Plek, což je dnes nejdokonalejší způsob strojního opražcování, řízeného počítačem. Zdatně sekunduje i hardware a nesmírně skvělé elektronické vybavení. Tomu odpovídá i trochu astronomická cena kolem šedesáti tisíc. Je to ale samozřejmě důkladná německá práce, a tu si firma nadmíru ohodnotí. Prostě za evropský plat evropská cena. Kdo chce něco jiného než asijskou produkci, tak si připlatí. Kytara mě hodně bavila a vystřídal jsem celou škálu nastavení snímačů a barev zvuku. Jako bonus je k dispozici pěkný gigbag a dlouhý inbusový klíč na seřízení průhybu krku. Také jsem v kapse gigbagu našel barevný katalog firmy. Doporučeno jest movitějším zákazníkům s vintage sklony... Přes pro mě opravdu ohyzdný vzhled na mě působí Sandberg California jako dokonalá, perfektně seřízená elektrická kytara typu Telecaster.

 

Info:

Sandberg California DC Masterpiece Aged je elektrická kytara v klasickém tvaru Telecastera osazená dvěma singly. Cena je 59 990 Kč.

 

Plus:

kvalitní materiály

vynikající elektronika

naprosto perfektní krk

kvalitní hardware

vintage vzhled

 

Mínus:

cena

 

Technická specifikace

tělo olše, tvar Telecaster
krk javor
hmatník palisandr
počet pražců 22
menzura 650 mm
snímače 2x single coil, firemní Sandberg
ovládání 1x volume, 1x tone (push-pull pro sériové zapojení snímačů), třípolohový přepínač snímačů
kobylka typ Telecaster
mechaniky Sandberg zamykací
barva Midnight Blue (Aged)
struny .009

 

Web

https://www.sandberg-guitars.de/

Psáno pro časopis Muzikus