Seagull S6 Classic Black A/E - akustická kytara barvy černé

Seagull S6 Classic Black A/E - akustická kytara barvy černé
Seagull S6 Classic Black A/E - akustická kytara barvy černé

Jak to tak bývá, na hlavě se třepotá pár visaček. Pořádně si jich ani nevšimnete, vždyť to má skoro každý nástroj. Jenomže pak o jednu z nich zavadíte a všimnete si, že obsahuje podpisy těch, kteří se na výrobě kytary podíleli. A teď se podržte: Je jich tam rovnou devět.

Domovina

Na stránkách výrobce najdeme příběh firmy Seagull, kdy první kytaru vyrobil Robert Godin už v roce 1982, a to ve vesničce LaPatrie v Quebecu, kde výroba probíhá dodnes. Snahou údajně bylo stavět cenově dostupné nástroje při zachování tradičních postupů ruční výroby kytar. Důležitá je zmínka, že všechny nástroje jsou vyrobené od začátku do konce v Kanadě, udržitelnými metodami a při kontrolované těžbě na vlastním území. A zmiňují, že jsou na to náležitě pyšní, zvláště v dnešní době.

Na čtenáře dýchne nostalgie, když se dočte, že vesnička LaPatrie (domovina, vlast) čítá 475 obyvatel a z toho zhruba polovina se věnuje stavbě kytar. Zkusil jsem její jméno zadat do Google Map: Vyskočí na nás fotka s pastvinou, lesem a vystupujícími horami. Satelitní pohled ukáže křižovatku s malým městečkem, utopeným v lesích. Idylický pohled. Obdivuhodný počin.

 

První doteky

Na první pohled kytara zaujme nevšední barevnou kombinací. Vrchní deska je vyvedena v černé barvě, pickguard má decentní rozměry a je ze světlé perleti. Luby a spodní deska jsou vyvedené šedobéžovou barvou s pěknou kresbou dřeva. Kytara hezky voní dřevem.

Řemeslné provedení je velmi dobré, nikde nic nevyčnívá ani nechybí, pražce jsou začištěné, spoje hladké. Hlava nástroje má charakteristický, zvláštně zúžený profil. Použité mechaniky jsou vlastní výroby. Jdou příjemně ztuha, převod mají tak akorát, umožní v pohodě i jemné doladění. Stejně jako rolny jsou decentní stříbrné barvy.

 

Model S6 je obecně považován za vlajkovou loď značky. Na propagačním videu k testované S6 Black A/E, natočeném na NammShow 2020, je zmíněno, že model černou barvou upomíná na nástroj, který měl Johny Cash. Tomu říkám hozená rukavice.

 

Nástroj přišel už nastavený, mohlo se začít rovnou hrát. Ladění bylo poměrně stabilní, na nový nástroj drželo až překvapivě dobře. Kytara dobře ladila i ve vyšších polohách, je patrné, že dobré zpracování nemusí být jen na okrasu. Při detailním pohledu je vidět, že krk výrobce nastavil malinko prohnutý. Když zmáčkneme strunu na dvacátém pražci, tak se rozezvučí. Prohnutí krku lze seřídit, inbusová hlava je přístupná z ozvučnice.

 

Zvuk

Kytara má výrazně středový zvuk. Je postřehnutelné menší množství alikvotních tónů, zvuk je sevřený, pevný, neleží ani v basech, ani ve výškách. Čistý střed. Barva je vyvážená, žádná struna nevyčnívá, basy ani výšky se nederou nad ostatní. Dozvuk je příjemný, délkou tak akorát. Občas se můžeme setkat s nástroji, kde zejména basy „umřou“ dřív než ostatní tóny a zvuk jakoby vyhasíná. To zde neplatí, dozvuk je vyvážený, všechny struny odezní stejně.

 

Už jsme zmínili kartičku s podpisy všech, kteří se na výrobě podíleli. Doplníme, o jaké výrobní fáze se jedná: úprava těla, instalace mechanik, instalace krku a kobylky, čištění pražců, seřízení dohmatu, vizuální kontrola, instalace elektroniky, celková finální kontrola a balení. Neuvěřitelné. V této cenové relaci jsem se s něčím podobným nesetkal. A v takovém rozsahu vlastně ani ve vyšších cenových hladinách.

 

Ta sevřenost a „méněbarevnost“ se však překvapivě ukázala výhodou při přihraní s kapelou, kde se snáze prosadila a současně nechávala prostor i dalším nástrojům. Současně se ukázalo, že instalované ozvučení tuto specifickou barvu umí věrně přenášet.

Jelikož se jedná o nevyhraný nástroj, zvukově ještě poroste. S ohledem na kvalitní řemeslné zpracování lze usuzovat, že tím správným směrem.

Krk má příjemný profil, v případě potřeby se nebrání rychlé hře, nízký dohmat umožňuje pohodlné hraní. Rozteč strun je akorát, dá se pohodlně vybrnkávat i s větší rukou. Pražce jsou užší, ve vyšších polohách bylo třeba si dávat pozor na poctivé dohmátnutí. Natažené struny přímo od výrobce znějí slušně. Při hraní trsátkem umí být kytara hodně hlasitá.

 

Ozvučení od rybářů

Ačkoliv to na první pohled není patrné, kytara má zabudované snímání Fishman Sonitone. Jediným poznávacím znamením, že jím kytara disponuje, je malá čtvercová plastová destička s šachtičkou na baterii a jackem na pravé spodní straně. V ozvučnici máme dva zapuštěné potenciometry na regulaci hlasitosti a tónové clony. Z pohledu výbavy je použité ozvučení tou jednodušší variantou. Žádné vypínání, žádná indikace stavu baterie. Baterie se aktivuje zasunutím kabelu. Ale proč ne, hlavní je účelnost. A zvuk je překvapivě dobrý.

 

Kamarád komentoval, že světlá rozeta připomínající vavřínové lístky vypadá v kombinaci s černou přední deskou poněkud smutečně. Možná že na první pohled. Ale po pár dnech nám to přišlo úplně v pohodě. Jak je vidět, první dojem nemusí být ten poslední. A naopak.

 

Zkoušel jsem o modelu Sonitone najít detailnější informace na webu přímo u výrobce, ale kupodivu jsem ho tam vůbec nenašel (březen 2021, pozn. red.). Třeba se to časem změní. Jediným dostupným popiskem tak je věta ze stránek Seagull, že jde o piezoelektrické snímání.

 

Závěr

Testovaná kytara nabízí kromě výrazné barvy také výrazně středový zvuk. To může být pro někoho slepou uličkou, pro někoho naopak neodolatelným lákadlem. Obě partičky se však určitě shodnou v pochvale dílenského zpracování a instalovaného zvučení. Navíc najít v této cenové kategorii nástroj, který - ani částečně - neprošel asijskýma, ale kompletně kanadskýma rukama? To se nestává každý den.

 

Info:

Seagull S6 Classic Black A/E je akustická kytara typu dreadnought se snímáním Fishman Sonitone, vyrobená v Kanadě. Cena je 16 590 Kč.

 

Plus:

dílenské provedení

odvážná barevná kombinace

středový zvuk (velmi individuální)

slušný zvuk snímače

vyrobeno v Kanadě

 

Mínus:

chybí ladička

středový zvuk (velmi individuální)

absence informací o snímači

 

Technická specifikace

barva černá
povrchová úprava pololesk
typ dreadnought
přední deska cedr, masiv
vrchní deska masivní smrk Sitka
zadní deska, luby třešeň
ostatní dlabaná žebra, nitrocelulózový lak
krk javor
hmatník, kobylka palisandr
menzura 648 mm
počet pražců 21
šířka nultého pražce 43,7 mm
snímač ano, piezo
model Fishman Sonitone
ovládání Volume, Tone
integrovaná ladička ne
ladicí mechaniky Seagull
hardware chromovaný
pouzdro/kufr v ceně ne
země výroby Kanada

 

http://www.seagullguitars.com/en/products/191-s6-classic-black-ae

Psáno pro časopis Muzikus