Yamaha DTX 8 a DTX 10 - dlouho očekávané novinky v řadách elektronických bicích řady DTX

Yamaha DTX 8 a DTX 10 - dlouho očekávané novinky v řadách elektronických bicích řady DTX
Yamaha DTX 8 a DTX 10 - dlouho očekávané novinky v řadách elektronických bicích řady DTX

Už dlouho se spekulovalo, s jakou reakcí na novou a povedenou vlajkovou řadu elektronických bicích firmy Roland přijde firma Yamaha. A firma Yamaha v polovině letošního září představila dlouho očekávané novinky v řadách elektronických bicích řady DTX.

Pravda je, že na novinky se čekalo opravdu dlouho. Firma Yamaha sice provedla několikrát upgrade modulu, ale u nejvyšší řady modulů se tak

nestalo už mnoho let. Sice se objevily jiné velmi užitečné produkty na poli elektronických bicích, jak Multy pad DTX12, tak velmi úspěšná a praktická záležitost v podobě EAD 10, ale v rámci klasických elektronických bicích bylo dlouho u nejvyšší řady ticho po pěšině. Až letošní září přineslo změnu a nutno podotknout, že velmi zásadní.

Firma Yamaha představila hned dvě různé řady, a ještě k tomu vždy ve dvou modifikacích. Jedná se o řady DTX 8 a DTX 10 a u každé varianty je možnost zvolit klasické a pro hru velmi reálně fungující silicon pady nebo standardní Mesh Heads, které pro Yamahu výhradně vyrábí ve dvouvrstvé variantě firma Remo.

Elektronické bubny Yamaha mají standardní nízké korpusy, stejně jako akustické bicí, a používají i shodné mušle. To dává těmto bubnům realistický vzhled, a i díky tomu jiný pocit při hře, jelikož nehrajete na placky, ale vlastně reálné bubny, i když s nízkým korpusem. V obou případech je jedno, zda použijete pady TCS nebo Mesh Heads. Rozdíl je pouze v uložení a uchycení jednotlivých variant. A samozřejmě z pocitu při hře. O tom ale až později. Povrchovou úpravu mají je v barvách černá nebo přirozené dřevo a jsou opatřeny štítkem s logem DTX.

Pady v řadě DTX 8 a DTX 10 jsou shodné až na několik drobných odlišností. V řadě DTX 8 je snare velikosti 12” a ostatní pady kotle a tomů velikosti 10“, ride je velikosti 15” a všechny ostatní činelové pady včetně hi-hatu jsou 13”. Dalším rozdílem je použití odlišných ramp a padu velkého bubnu. U řady DTX 8 je to rampa RS 8 a  pad velkého bubnu KP 90. U řady DTX 10 je použita rampa HexRack, pad kotle má rozměr 12”, stejně jako snare, a další rozdíl je ve velikosti ride a druhého činelu crash. Ten je 17”, respektive 15”. A samozřejmostí jsou rozdíly v modulu. U řady DTX 8 je to modul DTX-PRO, který byl již představen před nedávnem s řadou DTX 6, a u řady DTX 10 byl představen nový profi modul DTX-PROX.

Samozřejmostí je, že pady jsou vícezónové, a novinkou je, že zvukově reagují i na místo dopadu úderu na dané místo v každé zvukové zóně. Tzn. že se ozve jiný zvuk, když například hrajete u okraje bubnu, nebo ve středu, což je další rozměr, který vede k reálnějšímu pocitu ze hry.

Yamaha DTX 8 a DTX 10 - dlouho očekávané novinky v řadách elektronických bicích řady DTX
Yamaha DTX 8 a DTX 10 - dlouho očekávané novinky v řadách elektronických bicích řady DTX

DTX-PRO

Reprodukce chování bubnu při úderu je klíčovým faktorem hratelnosti a reálnosti elektronických bicích. Yamaha provedla důkladné testování toho, jak bubny reagují na úder, přičemž tyto informace využívá k dosažení skutečně věrné reprodukce chování nástroje. Profesionální bubeníci z celého světa navíc testovali modul DTX-PRO, což firmě Yamaha umožnilo ještě více zlepšit nejen zvukové schopnosti modulu. Znalosti společnosti Yamaha jako výrobce hudebního hardwaru umožňují nabídnout kombinace sofistikovaně vytvořených modulů a padů, které poskytují vynikající reálný pocit ze hry.

Modul DTX-PRO je plně vybaven pro komunikaci s jinými technologiemi a okolním světem. USB může odesílat a přijímat MIDI data a také odesílat a přijímat zvuková data, když je připojen přímo k počítači nebo jinému „smart“ zařízení. Jednotka je dodávána také se zásuvkou MIDI Out, která umožňuje posílat MIDI data do připojených zařízení. Ke spouštěcím vstupům na modulu lze připojit až čtrnáct padů nebo snímačů, což usnadňuje vytvoření hybridního nastavení se směsí akustických a elektronických bicích.

Yamaha si uvědomuje, že je neuvěřitelně důležité, aby se bubeníci mohli dobře slyšet, a proto je modul DTX-PRO vybaven vysoce přesným - s nízkým zkreslením a nízkým šumem - výkonným sluchátkovým zesilovačem. Ten přináší věrný zvuk a byl vyvinut výhradně pro elektronické bicí, aby hráč měl reálný pocit ze hry.

 

Rozsáhlé funkce pro cvičení a rozvoj bubeníků

Funkce osvědčených postupů, které byly k dispozici u předchozích modelů DTX, jsou také k dispozici u DTX-PRO. Kromě propracovaného programovatelného metronomu nabízí modul komplexní funkci rekordéru, deset tréninkových funkcí, které jsou ideální pro hráče všech úrovní, a třicet sedm tréninkových skladeb, které umožňuj se různé žánry. Začátečníci i profesionálové ocení tréninkové funkce DTX-PRO jako užitečnou pomůcku pro každodenní cvičení. A navíc zahrnuje Cubase AI. DTX-PRO je dodáván se kódem pro stahování nejnovější verze výkonného softwaru pro produkci hudby Cubase AI.

 

DTX-PROX

V základu obsahuje všechny funkce jako DTX-PRO, ale ještě je dále rozvíjí. DTX-PROX je vybaven funkcí Live Set, která umožňuje libovolné uspořádání a nastavení různých kombinací sad, temp a zvukových souborů nebo doprovodných skladeb a jejich vyvolání jediným dotykem, což je zvláště užitečné pro živá vystoupení nebo pro živé přenosy. Umožňuje také různá nastavení, včetně funkce Wav & Click Sync, která přidává nastavení kliku na zvukové soubory a sleduje je při přehrávání, přidává předběžné počítání a zastavuje klik po předem nastaveném času.

 

Připojení pro všechny možné aplikace

DTX-PROX je vybaven osmi individuálními výstupy a maticí, která umožňuje směrování na jakýkoli výstup. Dva vstupy aux in jsou ideální pro příjem zvuku z monitoru systému PA, připojení k jiným hudebním nástrojům (standardní jack - zadní strana) a připojení k chytrým zařízením (minijack - přední strana). Konektor pro sluchátka je vybaven standardním konektorem a minikonektorem, což umožňuje možnost směrování například kliku a zvuků z aux in pouze do sluchátek. DTX PROX lze přímo připojit k počítači nebo chytrému zařízení pomocí USB a odesílat a přijímat audio data a MIDI.

Samozřejmostí je jako u DTX-PRO sekce pro cvičení a play along skladby. Toto je u obou modelů shodné.

 

V 80. letech byly velmi populární, a dá se říci, že jediné, elektronické bicí Simons. Jejich vzhled připomínal plástve a byly to vlastně první vlaštovky v oblasti elektronických bubnů a jejich typické zvuky jsou slyšet i současných moderních produkcích.

 

Funkce Bluetooth u DTX-PROX umožňuje bezdrátově se připojit k chytrým zařízením, přenosným hudebním přehrávačům a počítačům a bavit se hraním na bicí spolu s playbackem. Kromě toho lze paměť USB použít k záznamu zvuku nejen ze zařízení připojených přes Bluetooth, ale také ze zařízení připojených pomocí vstupů aux in nebo USB. Na přehrávané skladby můžete také nahrávat vlastní bubenické party.

DTX-PROX je dodáván s kódem pro nejnovější verzi výkonného softwaru pro produkci hudby Cubase AI. Stejně jako DTX-PRO.

Po připojení DTX-PROX k počítači pomocí kabelu USB lze všechny úlohy nahrávání, úprav a mixu, které jsou součástí moderní hudební produkce, zvládnout jedním softwarovým programem.

Modul DTX-PROX nabízí zcela novou kvalitu a úroveň zvuku s novými samply zaznamenanými v nejlepších studiích v Evropě. Zvuky lze kombinovat s řadou studiových efektů, takže si uživatelé mohou přizpůsobit zvuk jejich sad podle jejich přesných potřeb. Uživatelé také mohou kromě toho použít až tisíc vlastních vzorků a více než sed set vnitřních zvuků. Unikátní pro moduly DTX-PROX jsou Modifikátory sady. Jsou to vlastně knoflíky, které uživateli umožňují okamžitě změnit zvuk soupravy úpravou skutečné ve vzorku nahrané místnosti. Obsahují Ambience (nejen digitální Reverb), Kit Compression a další efekty v reálném čase. Každý kanál má také ekvalizér a transient adjustment, které se obvykle nacházejí ve studiovém softwaru a umožňují změnit náběh a dozvuk zvuku, aby vyhovoval potřebám hráče.

Knoflík výběru režimu na DTX-PROX vám umožňuje snadný přechod mezi různými funkcemi modulu v základním menu modulu. Velmi rychle máte přístup k výběru sady, kliku, funkcím a nastaveném padu, záznamu a live set.

Pro většinu úkolů při použití modulu DTX-PROX uživatelé potřebují pouze knoflík výběru režimu a osm tlačítek pod obrazovkou a knoflík + a -. Tím pádem je ovládání velmi jednoduché a intuitivní.

 

Závěr

DTX-PROX a DTX-PRO mají mnohem rychlejší odezvu než předchozí modely DTX. Díky tomu je hra na tyto bicí mnohem přirozenější. Mají také 256hlasou polyfonii, což znamená, že může znít více not najednou.

Modifikátory sady jsou velmi praktické. Dovolují okamžitě změnit zvuk změnou prostředí, komprese a efekty. Máte k dispozici třicet jedna různých efektů. Opticky také vidíte, kolik z každého modifikátoru je používáno a můžete provádět úpravy v reálném čase.

Daly by se ještě podrobněji popsat všechny další funkce modulů, ale na to by tyto stránky asi nestačily. V kostce se dá říci, že Yamaha vylepšila vše, co mohla, a rozdíl proti předchozím modulům je obrovský. Ať už v reakci na úder, ale i barvu úderu a tím pádem pocitu ze hry, který je nejdůležitější. Další přidanou hodnotou je možnost výběru mezi silikonové pady a Mesh Heads, i když já osobně se přikláním k silikonovým padům, jelikož síťky i přes to, že je snaha o to, aby byl pocit a odraz přirozený, mají stále trampolínový efekt. A další věcí, která výrazně prospěla, je úprava při snímání činelů a hi-hatu. I zde je reakce mnohem přirozenější. Elektronické bicí asi nikdy nebudou úplně jako akustické a pocit ze hry bude vždy jiný. Já osobně k tomu přistupuji tak, že se jedná o úplně jiný hudební nástroj a je nutné se mu trochu přizpůsobit, i když v tomto případě to přizpůsobování není až tak nutné.

 

Info:

Yamaha DTX 8 a DTX 10 jsou dlouho očekávané novinky v řadách elektronických bicích řady DTX.

 

Plus:

nové zvukové možnosti a úprava zvuků v reálném čase

zlepšení snímání a rozdíl v barvě úderu podle místa dopadu paličky

možnost výběru mezi silikonové pady a Mesh Heads

rampa HexRack u DTX10

použití efektů v reálném čase

 

Mínus:

poněkud vyšší cena

trampolínový efekt u Mesh Heads

 

Ceny

  

DTX8K M/Mesh Heads 60 990 Kč
DTX8K X/TCS 73 990 Kč
DTX10K M/Mesh Heads 94 990 Kč
DTX10K X/TCS 109 990 Kč

 

https://cz.yamaha.com/cs/products/musical_instruments/drums/el_drums/drum_kits/dtx10_series/index.html

Psáno pro časopis Muzikus