Freeware - EnergyXT - všechno do dvouapůl mega
Programy umožňující vše, co potřebujeme na nahrávání muziky v počítači (DAW, Digital Audio Workstation), dnes dostaneme téměř ke každé zvukové kartě zdarma. Králové jako Pro Tools, Sonar či Cubase mají (alespoň dnes) své jisté. Proč tedy hledat jinde? Důvodů může být několik. Tím podstatným mohou být, kromě zbytečně velkého množství funkcí („stejně to nevyužiju“), také hardwarové nároky. Obsazené místo se počítá na desítky či stovky megabytů a výpočetní nároky na počítač sežerou desítky procent výkonu.
Prográmek EnergyXT je zajímavý DAW, který je určen hned pro čtyři různé platformy: Win, Mac, Linux a iPad, iPhone a iPod. Jeho největším plus je velikost. Instalační balíček má 2,2 MB, po nainstalování potřebuje pouhých 2,6 MB (!). Spolu s tím má i malé nároky na výpočetní výkon.
Hlavní část okna obsahuje po vzoru větších bratří jednotlivé stopy projektu. To si můžeme pomocí záložek přepínat mezi zobrazením stop (sekvencer), mixem a sekcí Modular, zobrazující virtuální propojení základních bloků (je to podobné, jako známe třeba z programů na tvorbu zvuku). Podle toho, jaký ze tří režimů máme zvolený, se nám nabízí příkazy hlavního menu.
Asi nejčastější bude sekvencer. Hlavní menu pro něj ukazuje osm příkazů. Můžeme přidávat a mazat stopy, nastavit vstup a výstup, vkládat či mazat takty či kvantizovat. Příkazů je k dispozici jen pár, ale vše podstatné tu najdeme. Můžeme měnit tempo i metrum. Dokonce lze přiřadit stopám barvy pro lepší odlišení.
Pro mixpult máme v hlavním menu jen tři příkazy. Vlastní mixpult nabídne to hlavní, tedy nastavení úrovně a panoramy, a dále Solo a Mute.
Autoři zjevně mají zkušenosti s DAW programy. Nabídky funkcí obsahují to základní, co je asi nejčastěji používané. Funguje i drag and drop. V pohodě lze uchopit myší v Total Commanderu (či v Průzkumníkovi, tedy jestli ho ještě někdo používá...) soubor wav a přesunout jej na okno EnergyXT k příslušné stopě. Jasně, funkce jsou ořezané a narazíme tu i na jiná omezení. Mrzela mě třeba nedostatečná možnost konfigurace Audio In/Out, pokud využíváme více zvukových karet. Při pojmenování stop se musíme vyhnout „problematickým“ českým znakům („ř“ nebo „č“), která se nezobrazují korektně.
EnergyXT není typickým freeware. Jeho licence stojí asi šest set korun. Ale do naší rubriky jej zařazujeme proto, že nabízí demo verzi, která je zdarma. Omezuje nás „pouze“ v tom, že neumožní ukládání. Nicméně se s ní dá dostatečně vyhrát a umožňuje export do wav, takže úplně bez možností nejsme. S placenou verzí programu dostaneme i bicí smyčky, což rozhodně nebývá zvykem (... i když dneska si je můžu stáhnout už prakticky kdekoliv :-)).
www: