PHONIC - Série P a PA, PAA-2

Přenosnost, všestrannost, životnost. Tato tři slova přesně sumarizují to, co představuje nová série plastových boxů firmy Phonic. Boxy jsou nabízeny jak v pasivní, tak v aktivní verzi s příslušným označení P či PA. K dispozici budou vždy dvě výkonové verze. V neamplifikovaném provedení P 450 a P 550 s výkony 330 a 380 W RMS, citlivostí 96 a 98 dB, 12" a 15" wooferem a 1"titanovou hornou, které boxům dávají frekvenční rozsah od 50, potažmo 40 Hz do 20 kHz. V aktivním provedení mají shodně osazené boxy PA 450 a PA 550 vestavěny dva zesilovače, zvlášť pro výšky a basy, s výkony 165/55 W RMS a 210/70 W RMS, elektronickou výhybku Linkwitz-Riley se strmostí 24 dB/okt., třívstupý mixer, dvoupásmové korekce a linkový výstup. Zesilovače obsahují obvody časové korekce a vyrovnání fázového posuvu.

Boxy jsou vybaveny množstvím kotevních bodů, což umožňuje jak uchycení na stojan, tak stavění do stacků či zavěšování. Konstrukce nabízí i využití boxů pro standardní pódiový monitoring. Zbývá doplnit ceny boxů, P 450 - 11 990 Kč, P 550 - 16 900 Kč, PA 450 - 19 900 Kč a PA 550 - 22 990 Kč. Více na www.phonic.cz.

PAA-2

Na přítomnost palmtopů v rukou managerů i našich kolegů jsme si již zvykli. K čemu však jej potřebuje zvukař? To bude asi první otázka, která se nám vybaví ve chvíli, kdy něco podobného spatříme v jeho dlani. Vězte, že si nepočítá zisk z právě ozvučené akce, ale pravděpodobně např. analyzuje frekvenční charakteristiku sálu. V ruce totiž třímá PAA-2, osobního audio asistenta firmy Phonic. Před necelým rokem se na našem trhu objevil jeho předchůdce PAA-1 a vývoj rozhodně neustrnul. Určitě příjemnou a na první pohled viditelnou změnou je elegantnější a modernější design, za který tento tchajwanský produkt vděčí novému americkému designérovi firmy. Ne něm se dá jistě stavět, ale sám o sobě by byl jen malým krokem vpřed. Přidán byl tedy displej s rozlišením 160 x 160 bodů, nastavitelným kontrastem a podsvětlením. Novinkami v softwarové výbavě je testování polarity reproduktorů a jejich zfázování, šumový generátor s 29 testovacími zvuky, včetně kilohertzového signálu a růžového šumu či možnost kalibrace. Zachováno bylo takové vybavení jako 31pásmový real-time spektrální analyzér, šestnáct paměťových pozic pro ukládání hodnot, ekvalizační programy pro dosažení optimálně plochých průběhů, měření úrovně linkových signálů či SPL a možnost propojení s PC. Na rozdíl od předchozího typu obstarává napájení dvojice AA tužkových baterií. Cena pro "zvukařovu sekretářku" byla stanovena na 15 990 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus