Acus Oneforstreet - kombo pro elektroakustické nástroje a zpěv

Kombo, které nelže

V italské provincii Macerata ve městě Recanati sídlí firma Acus, jejíž aparát Oneforstreet mi byl zapůjčen na testování. V nabídce této značky najdeme kromě designově i zvukově doslova vypiplaných komb i dva vícevstupé pre-ampy, PA systémy a příslušenství. Vše je zaměřeno na živé hraní a zachování co nejvěrnějšího zvuku nástrojů a zpěvu. Zejména pro živé hraní i bez přívodu elektřiny je také určeno kombo Forstreet, které díky zabudovaným akumulátorům umí hrát plnohodnotně až sedm hodin (v případě plně nabitých akumulátorů) i bez připojení do zásuvky.

Acus Oneforstreet - kombo pro elektroakustické nástroje a zpěv
Acus Oneforstreet - kombo pro elektroakustické nástroje a zpěv

Zesilovač, reproduktory a vše ostatní je umístěno ve velmi pěkném, čistě zpracovaném boxu z březové překližky v hezky přirozeném okrovém laku. Video na stránkách firmy ukazuje pečlivou ruční práci právě při výrobě těchto boxů. Překvapen jsem byl poměrně velkou hmotností tohoto nepříliš rozměrného komba, ale jen chvíli, než jsem si uvědomil, že v šasi jsou umístěny i akumulátory. Vzhled aparátu je jednoduchý a dává najevo cit italských designérů pro přiměřenost a eleganci. Na zadním panelu najdeme (kromě konektoru pro síťový kabel a vstupu aux) hlavní spínač a hned vedle spínač pro externí baterii. Kromě vnitřního akumulátoru je totiž možno připojit ještě externí. Dno komba je osazeno kovovým prvkem pro umístění na PA stojan. Na horním panelu pak najdeme vše ostatní: mikrofonní vstup XLR, dva jackové vstupy nástrojové, výstupní konektor XLR, světelné kontrolky (vybitá baterie, nabíjení baterie, kontrolka zapnutí napájení ze sítě, kontrolka zapnutí přístroje). Kombo nabízí dvě řady korekcí, pro každý kanál zvlášť je zde Gain/Vol, High, Mid, Low, ovládání reverbu. Master Vol je pak společné, samostatnou hlasitost má na horním panelu hlasitost Aux. Přední část nabízí skrze černou kovovou mřížku pohled na tweeter a dvoucestný bassreflex (tedy na reproduktory). Jak už jsem se zmínil, vše je vzhledově čisté, jednoduché a velmi pěkné. Rovněž materiály jsou na omak a při manipulaci kvalitní a bytelné.

Acus Oneforstreet - kombo pro elektroakustické nástroje a zpěv
Acus Oneforstreet - kombo pro elektroakustické nástroje a zpěv

Zvuk

Kombo jsem zkoušel na celkem tři elektroakustické kytary: japonskou Takamine EF300W s masivní smrkovou deskou a s aktivním kobylkovým piezosnímačem, Norman s masivní horní cedrovou deskou a se systémem Fishman Prefix Plus a dále na Ovation s pasivním kobylkovým snímačem a s masivní smrkovou deskou. Původně jsem si myslel, že Forstreet je postaven na bázi dvoucestného zesilovače, jako například model ONE-5T stejného výrobce, ale není tomu tak, Forstreet je jednocestný zesilovač s výkonem 80 W.

 

Již několik let používám kombo Schertler Giulia, které se materiály velmi podobá tomuto Acusu. Toto kombo je vyráběno je městě Potenza Picena v provincii Macerata, takřka na dohled od města Recanati, kde sídlí firma Acus.

 

Tři výše zmíněné kytary znám poměrně dobře, proto jsem byl zvědav, jak jejich zvuk zpracuje testované kombo. Začal jsem s pasivním Ovationem a kombo hned ukázalo svůj výkon - 80 W je více než dostatečných. Výborně fungují korekce, jsou, stejně jako reproduktory, třípásmové, a jestliže úplně stáhnete výšky, tweeter přestane hrát. Stejné je to i s basy a středy, výsledný zvuk je tedy souzvukem tří frekvenčních pásem ze tří zdrojů, nic do ničeho nepřelézá a zvuk je pěkně čitelný i při velké hlasitosti. S tím ovšem souvisí i to, že toto kombo skutečně nelže. Můj Ovation je zvukově sice krásně vyrovnaný, chybí mu ovšem poněkud měkčí barva celodřevěné kytary. Takamine byla druhá na řadě, díky vlastnímu ekvalizéru se se zvukem pracovalo o fous lépe, jen jsem musel být opatrnější při nastavování korekcí na kytaře. Forstreet i menší změnu okamžitě zaznamenal a poslal dál. Nejvlídnější a zvukově nejměkčí se ukázal Fishman v kytaře Norman. Se všemi třemi nástroji ale kombo spolupracovalo skvěle a bezproblémově. Menší výhrady bych měl snad pouze k reverbu, jakoby se při jeho vyšší hladině maličko ozýval chorus s lehounkým delayem. Ale snad jsem ho do zvuku jen dával příliš.

Acus Oneforstreet - kombo pro elektroakustické nástroje a zpěv
Acus Oneforstreet - kombo pro elektroakustické nástroje a zpěv

Závěr

Toto kombo opravdu nelže, popravdě zesílí to, co do něj pošlete, bez pocitu umělého „chemického“ zvuku. Úžasné je oddělené nastavování korekcí pro každý kanál zvlášť. Zvuk mi zněl hezky přirozeně, a ani při větší hlasitosti nebyl bolavý nebo nepříjemný pro ucho.

 

Info:

Acus Oneforstreet je kombo s výkonem 80 W a třípásmovými reproduktory pro elektroakustické nástroje a pro zpěv, na které můžete hrát při plném nabití baterie až sedm hodin bez ztráty výkonu a kvality zvuku i bez připojení do elektrické sítě. Jeho cena je 18 990 Kč.

 

Plus:

velmi přirozený zvuk

akumulátorový provoz

nastavování zvuku

pěkný vzhled

kvalita materiálů a zpracování

 

Mínus:

snažil, ale nenašel

Technikcká specifikace

frekveční rozsah 60 Hz–20 kHz
výkon 80 W RMS
Maximální SPL 108 dB
basreflex ano
materiál překližka
Rozměry v/š/h 36,5 cm, 26,4 cm, 29 cm
Hmotnost 15 kg

 

http://www.acus-sound.it/en/products/one-forstrings-one-forall/onon-detail.html

Psáno pro časopis Muzikus